Trwa ładowanie...
14-04-2006 12:40

Wir na biegunie południowym Wenus

Wir na biegunie południowym Wenus widać na pierwszych zdjęciach, jakie po wejściu na orbitę tej planety przesłała na Ziemię sonda Venus Express - informuje serwis Space.com.

Wir na biegunie południowym Wenus
dq93ds3
dq93ds3

Na orbitę wokół naszej najbliższej planetarnej sąsiadki sonda Venus Express weszła we wtorek. Obecnie naukowcy dysponują pierwszymi zdjęciami Wenus, wykonanymi z orbity. Widać na nich m.in. ciemny wir wokół bieguna południowego. Zdjęcie wykonano z odległości 206,452 km.

Już wcześniej podejrzewano, że biegun południowy Wenus może posiadać coś w rodzaju wiru. Rozległy, utworzony z chmur wir o nietypowym, podwójnym centrum, obserwowano za to nad biegunem północnym planety.

Odpowiedzialni za misję naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) chcą się dowiedzieć co sprawia, że wiry te istnieją i nie zanikają.

Określone przez ESA jako "zaskakująco wyraźne" i "niespodziewanie szczegółowe" zdjęcia zostały wykonane przez umieszczone na pokładzie sondy instrumenty: Virtis (Visible and Infrared Thermal Imaging Spectrometer) i Venus Monitoring Camera (VMC).

dq93ds3

Sonda Venus Express ma krążyć wokół planety przez około 500 ziemskich dni. W tym czasie zbada jej atmosferę, która - jak podejrzewają naukowcy - ociepla się. Gęsta, złożona w dużej mierze z dwutlenku węgla atmosfera Wenus działa jak osłona, zatrzymująca przy powierzchni planety docierające tam promieniowanie słoneczne. Ogrzewa to powierzchnię do średniej temperatury 467 st. C.

Organizatorzy misji chcą też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Wenus, tak podobna do Ziemi pod względem średnicy, masy i składu chemicznego, w ostatnich 4,6 mld lat ewoluowała w sposób odmienny od naszej planety.

dq93ds3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq93ds3
Więcej tematów