Trwa ładowanie...

Posłowie odrzucili wszystkie poprawki ws. ochrony życia

Sejm odrzucił propozycję zmiany w konstytucji mówiącą,
że człowiek posiada niezbywalną godność od chwili poczęcia. Posłowie odrzucili też obie propozycje LPR oraz obie zainicjowane przez prezydenta poprawki PiS ws. ochrony życia poczętego. Po głosowaniu marszałek Sejmu Marek Jurek, który był zwolennikiem zwiększenia ochrony życia w konstytucji poinformował, że zrezygnował z pełnionej funkcji.

Posłowie odrzucili wszystkie poprawki ws. ochrony życiaŹródło: PAP
duh5acw
duh5acw

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/goracy-dzien-w-sejmie-6038682590712449g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/goracy-dzien-w-sejmie-6038682590712449g )
Gorący dzień w Sejmie, głosowanie ws. ochrony życia poczętego

Głosowanie nad odwołaniem Marka Jurka ma się odbyć na następnym posiedzeniu Sejmu za dwa tygodnie. Jurek mówił, że jego rezygnacja jest "znakiem odpowiedzialności osobistej".

duh5acw

Przed głosowaniem premier zaapelował do posłów, którym zależy na ochronie życia, aby poparli zmianę w konstytucji. Po głosowaniu powiedział, że ma pretensję do tych, którzy nie poparli zmian w konstytucji, z powodu "nieładnej gry politycznej". Dodał, że w żadnym głosowaniu nie było żadnych szans na 2/3 poparcia.

Głosowanie nad poprawkami LPR

Posłowie w pierwszej kolejności głosowali nad wnioskiem mniejszości wprowadzającym zapis o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci w art. 38 konstytucji i jednocześnie zmianę w art. 30, mówiącą, że człowiek posiada niezbywalną godność od momentu poczęcia.

Do przyjęcia wniosku potrzebna była większość 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W głosowaniu wzięło udział 413 posłów, zatem większość ta wynosiła 276 głosów. Za przyjęciem pierwszego wniosku LPR głosowało 165 posłów, przeciw było 137, wstrzymało się 111.

Lider Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych wyraził smutek z przebiegu głosowania. W rozmowach z dziennikarzami na sejmowym korytarzu stwierdził, że ma jeszcze nadzieję, iż posłowie PiS-u opamiętają się i poprą kolejną propozycję LPR ws. zmiany konstytucji dot. ochrony życia poczętego.

duh5acw

Następnie posłowie przegłosowali drugi wniosek mniejszości zmieniający tylko art. 38. Głosowało 418 posłów, większość wynosiła 278. Za przyjęciem poprawki było 173 posłów, 135 było przeciw, 110 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie nad poprawkami prezydenckimi

Jako kolejne głosowane były obie poprawki prezydenckie, a na końcu rekomendacja komisji, czyli zmiana wyłącznie w art. 30 ustawy zasadniczej. Poprawkę do artykułu 30. konstytucji zgłosił poseł PiS Dariusz Kłeczek.

Z inicjatywy prezydenta PiS proponował zapis, że życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej przewidzianej w Konstytucji. Według propozycji PiS, ustawy, umowy międzynarodowe ani inne przepisy nie mogą ustanowić ochrony życia poczętego mniejszej niż obecnie. Ma to zapobiec liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Ponadto państwo ma zapewnić szczególną opiekę kobietom w ciąży.

duh5acw

Zapis PiS-u miał znaleźć się w przepisach końcowych i w art. 38 konstytucji. W głosowaniu dotyczącymi przepisów końcowych konstytucji udział wzięło 443 posłów, większość wynosiła 296. Za przyjęciem poprawki było 171 posłów, 206 było przeciw, 66 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nad poprawką w art. 38 wzięło udział 443 posłów, większość wynosiła 296. Za poprawką opowiedziało się 170 posłów, przeciw było 204, wstrzymało się 69.

Poprawki PiS negatywnie opiniowała sejmowa komisja, skrytykowali ją też eksperci. Komisja nadzwyczajna rekomendowała posłom przyjęcie zapisu, zgodnie z którym godność człowieka jest mu przynależna od momentu poczęcia.

Zdaniem Romana Giertycha, tylko zapisem o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci można uchronić życie zarówno przed aborcją jak i eutanazją. Jego zdaniem, poprawka PiS osłabia ochronę życia nienarodzonych.

duh5acw

Głosowanie nad poprawką komisji

Ostatnie głosowanie dotyczyło art. 30. konstytucji i mówiło, że źródłem wolności i praw człowieka i obywatela jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka przynależna mu od chwili poczęcia; jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Nad ostatnia poprawką głosowało 443 posłów, zatem wymagana większość wynosiła 296 głosów. Za przyjęciem zmiany w konstytucji głosowało 269 posłów, przeciw było 121, wstrzymało się 53.

Przeciwko wszystkim propozycjom zmiany konstytucji głosował klub SLD. Posłowie Samoobrony i PSL opowiadali się za wpisaniem ochrony życia od poczęcia do ustawy zasadniczej.

duh5acw

Do zmiany konstytucji wymagana jest większość 2/3 głosów, przy obecności na sali co najmniej połowy posłów. Przy stuprocentowej frekwencji jest to 307 głosów.

Warianty zmian konstytucji, nad którymi głosowali posłowie

Wniosek mniejszości (LPR) zakładał, że RP zapewnia każdemu prawną ochronę życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Drugi wniosek LPR miał zapewnić gwarancję „życia od poczęcia do naturalnej śmierci” z dopisaniem do art. 30 konstytucji, że przyrodzona i niezbywalna godność przysługuje każdemu „od chwili poczęcia”. Poprawka PiS, tzw. prezydencka, zakładała dopisanie do art. 38 , że „życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej” oraz że Polska nie może przyjąć żadnego prawa, które pogarszałoby ochronę tego życia zagwarantowaną w momencie wejścia w życie tego przepisu i że władze publiczne chronią „życie poczęte” m.in. przez „pomoc kobiecie ciężarnej”. Posłowie głosowali również nad identycznie brzmiącą poprawkę PiS-u, ale wpisaną do rozdziału XIII konstytucji, który zawiera przepisy przejściowe. Ostatnim głosowanym wariantem było przedłożenie specjalnej komisji sejmowej, by do art. 30 o przyrodzonej człowiekowi godności dopisać, że przysługuje ona „od poczęcia”.

duh5acw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duh5acw
Więcej tematów