Trwa ładowanie...

W Kościele katolickim ciągle spada liczba praktykujących wiernych

• Prawie 92 proc. Polaków określa siebie jako katolików
• Tylko 39 proc. z nich regularnie uczęszcza do Kościoła
• Hlebowicz: "Wierni przychodzący do Kościoła są bardziej wymagający"

W Kościele katolickim ciągle spada liczba praktykujących wiernychŹródło: WP, fot: Paweł Kozioł
d4ebpht
d4ebpht

- Opublikowane statystyki odczytuję jednak pozytywnie. Wyniki te zaprzeczają lansowanej tezie o odpływie wiernych. Statystyki uczestnictwa we mszy od 2009 roku oscylują w granicach 40 proc., co oznacza pewną stabilizację życiową. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż porównując z latami 90. wzrosła o 6 proc. liczba wiernych przyjmujących komunię. Podobnie jest z różnego rodzaju wspólnotami, gdzie również zanotowano wzrost - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Jan Hlebowicz, dziennikarz "Gościa Niedzielnego".

W Polsce żyje ponad 35 mln osób, z czego ponad 91,95 proc. deklaruje się jako katolicy. Jednak jak wynika z najnowszych badań dotyczących uczestnictwa w obrzędach religijnych, tylko 39 proc. z nich regularnie uczestniczy we mszy świętej. Niewiele zaś, ponad 16 proc. przyjmuje eucharystię.

- Statystyki te pokrywają się z moimi obserwacjami. Wierni przychodzący do Kościoła są bardziej wymagający. Ich przywiązanie do Kościoła ma charakter świadomy i nie wynika z jakiejś tradycji, czy rodzinnego nakazu - dodaje Hlebowicz.

Jak na tym tle wypada Pomorze? W Archidiecezji Gdańskiej we mszy uczestniczy 38,7 proc. wiernych a komunię przyjmuje 18,4 proc. Lepiej jest w diecezji pelplińskiej - odpowiednio 48,8 i 20,9 proc.

d4ebpht

- Generalizowanie zjawiska jest często krzywdzące. Są parafie, gdzie jest lepiej oraz takie, gdzie jest gorzej z zaangażowaniem młodych, czy w ogóle wiernych. Wzrasta jednak liczba młodych i świadomych katolików. Coraz częściej aktywnie w życiu Kościoła uczestniczą osoby, których rodzice nie przejmowali się kwestiami wiary. Dużą rolę odgrywa w tym internet i płynąca z niego możliwość samodzielnego poznania życia Kościoła a nawet odczytania swojego powołania. Opublikowane wskaźniki utrzymują się na podobnym poziomie od wielu lat, co świadczy także o sprawdzających się i pielęgnowanych w Polsce formach duszpasterstwa a jest ich coraz więcej. Uczestniczenie wiernych w życiu parafii ma również bezpośredni związek z ofertą duszpasterską, czyli pomysłowością duchownych i świeckich animatorów życia religijnego - mówi Wirtualnej Polsce ks. dr Ireneusz Smagliński, rzecznik Biskupa Pelplińskiego.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego poczucie związku z własną parafią jest tym większe, im mniejsza miejscowość. Do takiego przywiązania przyznaje się ponad 79 proc. mieszkańców wsi i niewiele ponad 42 proc. osób zamieszkałych w największych miastach. Podobna korelacja zachodzi w wypadku wykształcenia. Do związków z parafią zamieszkania przyznaje się ponad 50 proc. absolwentów szkół wyższych oraz 75 proc. osób o wykształceniu podstawowym lub gimnazjalnym.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4ebpht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ebpht
Więcej tematów