Trwa ładowanie...
19-02-2006 17:45

Trumna z ciałem siostry Łucji spoczęła w Fatimie

Doczesne szczątki jednej z trojga
pastuszków, którym w maju 1917 roku objawiła się Najświętsza
Panienka, siostry Łucji od Jezusa (Maria Lucia dos Santos)
powróciły do Fatimy, do miejsca objawień, aby spocząć
obok prochów jej dwojga kuzynów.

Trumna z ciałem siostry Łucji spoczęła w FatimieŹródło: PAP/EPA
d4az4xz
d4az4xz

Siostra Łucja, która miała wtedy 10 lat i żyła najdłużej z całej trójki, w rok po śmierci została przewieziona do sanktuarium fatimskiego, wzniesionego w miejscu, gdzie według jej relacji, ukazała się im i przemówiła do nich Maryja Dziewica.

Prawie 250 tys. pielgrzymów z całej Portugalii i z innych krajów, przede wszystkim z Hiszpanii, przybyło z tej okazji w niedzielę do Fatimy, mimo zimna, wiatru i deszczu.

Na życzenie zakonnicy, jej szczątki spoczywały przez rok w klasztorze ss. karmelitanek pod wezwaniem Św. Teresy w Coimbrze, gdzie siostra Łucja spędziła w klauzurze ostatnie 46 lat życia.

Pierwszym aktem, po ekshumacji, była uroczystość w klasztorze, z którego trumna z prochami została przewieziona do Nowej Katedry w Coimbrze, gdzie podczas mszy pożegnali siostrę Łucję mieszkańcy tego uniwersyteckiego miasta z wielkimi tradycjami.

d4az4xz

Kondukt składający się z 19 pojazdów, w których zajęli miejsca członkowie rodziny i karmelitanki z klasztoru w Coimbrze, przejechał 90 km dzielących miasto od sanktuarium fatimskiego.

Mimo pogarszającej się pogody - deszcz przeszedł w silny grad - wokół Kaplicy Objawień w Fatimie, dokąd przeniesiono na ramionach trumnę na czas modlitwy różańcowej, zgromadził się ogromny tłum wiernych.

Następnie prochy siostry Łucji i wizerunek Matki Boskiej Fatimskiej przewieziono do bazyliki w Fatimie. Tu odbyła się msza koncelebrowana z udziałem sześciu biskupów pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Leiria-Fatima, Serafima Ferreiry da Silvy.

Według relacji trojga pastuszków, pierwsze z serii objawień nastąpiło 13 maja 1917 roku. Kościół oparł się na relacjach Łucji, która opowiedziała, jak Maryja poleciła im się modlić i odmawiać różaniec.

d4az4xz

Od siostry Łucji pochodzi również relacja dotycząca słów Najświętszej Panienki, które określane są jako trzy tajemnice fatimskie. Dotyczą zakończenia I wojny światowej, przedwczesnej śmierci jej dwojga kuzynów i zamachu na papieża Jana Pawła II na placu Św. Piotra w dniu 13 maja 1981 roku, dokładnie w rocznicę pierwszego objawienia fatimskiego.

W rok po zamachu polski papież odbył pielgrzymkę do Matki Boskiej Fatimskiej, aby podziękować za swe cudowne ocalenie.

Francisco i Jacinta, kuzyni Łucji, zmarli w 1919 i 1920 r. Ona sama w 1946 roku postanowiła wstąpić do zakonu. Urodzona 22 marca 1907 roku w Aljustrel, wiosce nieopodal Fatimy, do karmelitanek wstąpiła w 1948 roku i tylko kilka razy opuściła mury klasztoru w Coimbrze, m.in. aby opowiedzieć papieżowi o treści ostatniej z tajemnic.

Obecnie rośnie liczba wiernych, którzy występują o wyniesienie siostry Łucji na ołtarze wraz z jej dwojgiem kuzynów, beatyfikowanych przez Jana Pawła II 13 maja 2000 roku.

d4az4xz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4az4xz
Więcej tematów