Trwa ładowanie...

TK: Zgromadzenia cykliczne zgodne z Konstytucją

Zgromadzenia cykliczne zgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny w sprawie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa o zgromadzeniach z grudnia 2016 r. Prezydent skierował do TK te przepisy przed ich podpisaniem. Na portalach społecznościowych burza wokół składu orzekającego.

TK: Zgromadzenia cykliczne zgodne z KonstytucjąŹródło: PAP
dyenzyv
dyenzyv

Wątpliwości budzi natomiast skład TK. Rozprawie z udziałem 11 sędziów TK przewodniczy prezes Trybunału, sędzia Julia Przyłębska, a sprawozdawcą jest sędzia Mariusz Muszyński.

Sędzia Warciński opiniował ustawę jako szef Biura Analiz Sejmowych. Powinien być zatem wyłączony z orzekania. Wówczas jednak nie byłoby 11 sędziów i nie doszłoby wcale do orzekania.

Na Twitterze już pojawiają się krytyczne komentarze:

Wyrok skomentował także Ryszard Petru. - Skład jest nieprawidłowy, czyli w ogóle można podważyć legalność tego posiedzenia. Jedna z osób ma konflikt interesów. Jeden z członków TK był wcześniej w BAS i analizował tę ustawę, a teraz ma ją oceniać. Powinien się wyłączyć ze składu, a trzy – robi się to bez kamer, utajnione, bez transmisji, to świadczy o tym, że się czegoś wstydzą. Mamy prezydenta na posyłki i Trybunał na posyłki - mówił na briefingu w Sejmie.

dyenzyv

Wyrok TK bez mediów

Czterech z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.

Trybunał rozpatrywał wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa o zgromadzeniach z 13 grudnia 2016 r. Prezydent skierował do TK te przepisy przed ich podpisaniem. Rozprawie przewodniczyła prezes Trybunału sędzia Julia Przyłębska, a sprawozdawcą jest sędzia Mariusz Muszyński. Obecnie wygłasza on uzasadnienie do wyroku.

TK uznał m.in., że przepisy noweli Prawa o zgromadzeniach wprowadzające zgromadzenia cykliczne są konstytucyjne. W pozostałej części umorzył postępowanie.

Przyłębska podała, że zdania do wyroku zgłosiło czterech sędziów; Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Piotr Pszczółkowski (w części dotyczącej umorzenia postępowania).

dyenzyv

Podczas rozprawy i ogłoszenia wyroku na salę nie zostały wpuszczone kamery telewizyjne ami fotoreporterzy. Rozprawa jest transmitowana za pośrednictwem strony internetowej TK.

W połowie grudnia zeszłego roku parlament uchwalił nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulującą zasady organizowania zgromadzeń. Zakłada ona m.in. to, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych.

dyenzyv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyenzyv
Więcej tematów