więcej

lubuskie

Sensacyjne odkrycie archeologów w Lubuskiem.

IAR |  dodane 2009-02-25 (11:10) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 11 godzin i 8 minut temu
drukuj

W Szprotawie (woj. lubuskie) dokonano sensacyjnego odkrycia archeologicznego - okazało się, że tamtejsze Wzgórze Miłości to najprawdopodobniej poszukiwany od dawna średniowieczny gród Ilavia.

Spory pagórek leży w samym centrum szprotawskiego parku. Po ostatnich badaniach wrocławskich archeologów okazało się, że to pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie Ilavia. Był on wymieniony w kronice Tiethmara, który napisał, że w roku 1000. Bolesław Chrobry uroczyście powitał tu cesarza Ottona Trzeciego, jadącego do Gniezna.

Historyk i regionalista Maciej Boryna zwraca uwagę, że dziś na ogół nie odkrywa się tak dużych obiektów z tego okresu, gdyż zostały one odnalezione na początku dwudziestego wieku lub w latach powojennych. Grodzisko w Szprotawie ma powierzchnię około 4 hektarów.

Badania nadal trwają. Z ich wynikami będą mogli się zapoznać wszyscy zainteresowani historią. Eksponaty z wykopalisk zostaną także wystawione w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.


(meg, zel)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 95 95.96%
nie 4 4.04%

Przeczytaj też

Podkradał archeologom znaleziska i sprzedawał na aukcji

dodane 2009-03-31 (12:10) 5 lat 6 miesięcy 10 godzin i 8 minut temu

Archeolodzy trafili na ślad prehistorycznych wandali

dodane 2009-02-26 (22:20) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 23 godziny i 58 minut temu

Zakonnicę pogrzebano żywcem

dodane 2009-02-26 (07:45) 5 lat 7 miesięcy 5 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Sensacyjne odkrycie archeologów w Jarocinie

dodane 2009-02-16 (12:50) 5 lat 7 miesięcy 15 dni 9 godzin i 28 minut temu

W innych serwisach

  • Bloog.pl: Odkrycie
  • Pytamy.pl: Polska

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (45)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~waldi 2009-11-01 (09:14) 4 lata 11 miesięcy 13 godzin i 4 minuty temu

górka miłości
będzie co sprzedać albo postaić nowy cpn

odpowiedz

0
0
~www.ilawia.dzs.pl 2009-03-09 (11:47) 5 lat 6 miesięcy 22 dni 10 godzin i 31 minut temu

ilawia - iława - ilavia
Ilavia brzmi ladnie, jak nazwa hodowli kotow z Iławy - ILAWIA*PL Tylko jedna literka sie rozni. Moze grod Ilavia, to pierwowzor miasta Iława? ;)

odpowiedz

0
0
~pic nic 2009-02-25 (14:23) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 7 godzin i 55 minut temu

lubuskie
lwow to ziemie ruskie ktorym kazimierz wielki zagwarantowal autonomie takze religijna kiedy dobrowolnie przlanczly sie dopolski a skoro polacy nie dotrzymali obietnic rugowali rusinow to zaczeli sie buntowa i mieli prawo odejsc a ziemie sa typowo ruskie a ze dziadek dostal tam bezprawnie korytko to mu je slusznie odebrano krakow wpierw nalezal do ksiestwa morawskiego wiec ma powiazania z czechami warto otym pamietac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~księgowy 2009-02-26 (14:30) 5 lat 7 miesięcy 5 dni 7 godzin i 48 minut temu

Słowo klucz - "sensacyjne odkrycie"
Klucz otwierający publiczną skarbonkę do której tak chętnie sięgają przedstawiciele archeologicznej mafii.

odpowiedz

0
0
~Teed 2009-02-26 (12:01) 5 lat 7 miesięcy 5 dni 10 godzin i 17 minut temu

Mnóstwo zakochanych małolatów wyryło na tamtejszych
drzewach imiona swoich sympatii okraszając je "sztuką " na miarę swoich miernych zdolności manualnych.

odpowiedz

0
0
~Wawa 2009-02-25 (20:12) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 2 godziny i 6 minut temu

ILAWIA
ILAVIA nie kojarzy Wam się z I love you?:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Zadruga 2009-02-25 (15:18) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Chrobacja - kraina zapomniana przez historyków
Jeżeli chcesz dowiedzieć się prawdy o Polsce ukrywanej przez chrześcijańskich historyków to wpisz do googla "chrobacja". Historia Polski jest najbardziej zakłamaną historią na świecie.

odpowiedz

0
0
~as 2009-02-25 (13:01) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 9 godzin i 17 minut temu

Wniosek, że tereny te są rdzennie Polskie.
Niemcy nie będą się już upominać o te tereny?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~stary wiarus 2009-02-25 (13:20) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 58 minut temu

Odkrycie w lubuskiem
I co chcecie udowodnic POLSKOSC tych ziem???????? Nie zaklamywac historii!!!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Rad 2009-02-25 (14:18) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 1 minutę temu

Zdziwienie
Skąd te antypolskie i antyniemieckie wypowiedzi. Czy już nie można prowadzić wykopalisk archeologicznych w zachodniej Polsce? O tym, że jest to jedna z prawdopodobnych lokalizacji grodu wiedziano od dawna. W okolicy są jeszcze inne miejsca, które mogą być brane pod uwagę i czekają na zbadanie.

odpowiedz

0
0
~zaswitalo ? 2009-02-25 (14:06) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 12 minut temu

Czyja jest ziemia ?
W sumie nigdy zadna ziemia do nikogo nie nalezala,bo byla, jest i bedzie,miliardy lat.Czlowiek przyszedl na ten swiat i wydaje mu sie w swojej naiwnosci ze cos posiada,najlepiej na zawsze bo jest wieczny i wazny , iluzja zycia, kto zaoral i zebral plony to byly jego,kto wybudowal domy to i w nich mieszkal, wazne najbardziej w tym wszystkim kto komu dawal prace i chleb,i nieslychana to rzadkosc juz byla aby to Niemiec na polskim gospodarstwie za pacholka pracowal,wiec co czyje to mozna dlugo myslec.

odpowiedz

0
0
~Yogi 2009-02-25 (14:04) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 14 minut temu

A może to kupa ostatniego dinozaura ?
Trzeba zrobic odwiert ! Urządzenia podobno są w Toruniu.....

odpowiedz

0
0
~pawel 2009-02-25 (13:59) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 19 minut temu

przezszlo 60 lat po wojnie a walka (slowna) o tereny trwa
a moze wystarczy nauczyc sie zyc w granicach jakich zyjemy a nie udowadniac sobie co bylo kogo i co kto komu. wydaje mi sie ze nawet najtezsze umysly w dziedzinie historii nie uzyly by takich stwierdzen bo historia jaka znamy tez zaczyna sie od pewnego momentu. a co bylo przed??? pozdrawiam

odpowiedz

0
0
~żółta eta 2009-02-25 (13:02) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 9 godzin i 16 minut temu

Ciekawa sprawa
Nikt się nie zainteresował pagórkiem w parku, bo może myśleli, że to wzgórek dla ozdoby.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~romper 2009-02-25 (13:43) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 35 minut temu

to bardzo
możliwe ponieważ dolnyśląsk był ziemią polskich słowian do lat 60-tych XIII wieku. pozniej germanie zaczeli przybywac na te tereny ze wzgledu na biede w ich kraju...

odpowiedz

0
0
~dzik znudzony 2009-02-25 (13:41) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 37 minut temu

Thietmara
Nie czepiam się ale chodziło o Thietmara

odpowiedz

0
0
~ja 2009-02-25 (13:38) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 40 minut temu

Star wiarus?
stary wiarus pewnie jest młody i dlatego nie zna historii ...

odpowiedz

0
0
~mańka 2009-02-25 (13:26) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 52 minuty temu

moze wreszcie niemcy zrozumieja
ze to nasza polska ziemia i odczepia sie od nas raz na zawsze ,bardzo chcialabym zeby im to udowodniono.

odpowiedz

0
0
~an 2009-02-25 (13:20) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 8 godzin i 58 minut temu

gratulacje
Gratulacje archeologom!!!

odpowiedz

0
0
~boban 2009-02-25 (13:09) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 9 godzin i 9 minut temu

i po co badać kosmos?
Ziemi jeszcze do końca nie przebadano :D

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

14. premier III Rzeczypospolitej wygłosiła exposé
dodane 2014-10-01 (10:05) 12 godzin i 13 minut temu

Bronisław Komorowski: dobre expose
dodane 2014-10-01 (11:40) 10 godzin i 38 minut temu

Dreamliner zawrócił do Warszawy. Na pokładzie zmarł pasażer
dodane 2014-09-30 (20:11) 1 dzień 2 godziny i 7 minut temu

Telewizja Trwam ukarana karą 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
dodane 2014-09-30 (15:21) 1 dzień 6 godzin i 57 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz zapoznać się z treścią expose Ewy Kopacz?

liczba oddanych głosów: 5498