więcej

lubuskie

Sensacyjne odkrycie archeologów w Lubuskiem.

IAR |  dodane 2009-02-25 (11:10) 5 lat 6 miesięcy 6 dni 1 godzinę i 4 minuty temu
drukuj

W Szprotawie (woj. lubuskie) dokonano sensacyjnego odkrycia archeologicznego - okazało się, że tamtejsze Wzgórze Miłości to najprawdopodobniej poszukiwany od dawna średniowieczny gród Ilavia.

Spory pagórek leży w samym centrum szprotawskiego parku. Po ostatnich badaniach wrocławskich archeologów okazało się, że to pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie Ilavia. Był on wymieniony w kronice Tiethmara, który napisał, że w roku 1000. Bolesław Chrobry uroczyście powitał tu cesarza Ottona Trzeciego, jadącego do Gniezna.

Historyk i regionalista Maciej Boryna zwraca uwagę, że dziś na ogół nie odkrywa się tak dużych obiektów z tego okresu, gdyż zostały one odnalezione na początku dwudziestego wieku lub w latach powojennych. Grodzisko w Szprotawie ma powierzchnię około 4 hektarów.

Badania nadal trwają. Z ich wynikami będą mogli się zapoznać wszyscy zainteresowani historią. Eksponaty z wykopalisk zostaną także wystawione w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.


(meg, zel)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 95 95.96%
nie 4 4.04%

Przeczytaj też

Podkradał archeologom znaleziska i sprzedawał na aukcji

dodane 2009-03-31 (12:10) 5 lat 5 miesięcy i 4 minuty temu

Archeolodzy trafili na ślad prehistorycznych wandali

dodane 2009-02-26 (22:20) 5 lat 6 miesięcy 4 dni 13 godzin i 54 minuty temu

Zakonnicę pogrzebano żywcem

dodane 2009-02-26 (07:45) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 4 godziny i 29 minut temu

Sensacyjne odkrycie archeologów w Jarocinie

dodane 2009-02-16 (12:50) 5 lat 6 miesięcy 14 dni 23 godziny i 24 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (45)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~waldi 2009-11-01 (09:14) 4 lata 9 miesięcy 30 dni 3 godziny i 1 minutę temu

górka miłości
będzie co sprzedać albo postaić nowy cpn

odpowiedz

0
0
~www.ilawia.dzs.pl 2009-03-09 (11:47) 5 lat 5 miesięcy 22 dni i 27 minut temu

ilawia - iława - ilavia
Ilavia brzmi ladnie, jak nazwa hodowli kotow z Iławy - ILAWIA*PL Tylko jedna literka sie rozni. Moze grod Ilavia, to pierwowzor miasta Iława? ;)

odpowiedz

0
0
~pic nic 2009-02-25 (14:23) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 21 godzin i 51 minut temu

lubuskie
lwow to ziemie ruskie ktorym kazimierz wielki zagwarantowal autonomie takze religijna kiedy dobrowolnie przlanczly sie dopolski a skoro polacy nie dotrzymali obietnic rugowali rusinow to zaczeli sie buntowa i mieli prawo odejsc a ziemie sa typowo ruskie a ze dziadek dostal tam bezprawnie korytko to mu je slusznie odebrano krakow wpierw nalezal do ksiestwa morawskiego wiec ma powiazania z czechami warto otym pamietac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~księgowy 2009-02-26 (14:30) 5 lat 6 miesięcy 4 dni 21 godzin i 44 minuty temu

Słowo klucz - "sensacyjne odkrycie"
Klucz otwierający publiczną skarbonkę do której tak chętnie sięgają przedstawiciele archeologicznej mafii.

odpowiedz

0
0
~Teed 2009-02-26 (12:01) 5 lat 6 miesięcy 5 dni i 13 minut temu

Mnóstwo zakochanych małolatów wyryło na tamtejszych
drzewach imiona swoich sympatii okraszając je "sztuką " na miarę swoich miernych zdolności manualnych.

odpowiedz

0
0
~Wawa 2009-02-25 (20:12) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 16 godzin i 2 minuty temu

ILAWIA
ILAVIA nie kojarzy Wam się z I love you?:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Zadruga 2009-02-25 (15:18) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 20 godzin i 56 minut temu

Chrobacja - kraina zapomniana przez historyków
Jeżeli chcesz dowiedzieć się prawdy o Polsce ukrywanej przez chrześcijańskich historyków to wpisz do googla "chrobacja". Historia Polski jest najbardziej zakłamaną historią na świecie.

odpowiedz

0
0
~as 2009-02-25 (13:01) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 23 godziny i 13 minut temu

Wniosek, że tereny te są rdzennie Polskie.
Niemcy nie będą się już upominać o te tereny?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~stary wiarus 2009-02-25 (13:20) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 54 minuty temu

Odkrycie w lubuskiem
I co chcecie udowodnic POLSKOSC tych ziem???????? Nie zaklamywac historii!!!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Rad 2009-02-25 (14:18) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 21 godzin i 56 minut temu

Zdziwienie
Skąd te antypolskie i antyniemieckie wypowiedzi. Czy już nie można prowadzić wykopalisk archeologicznych w zachodniej Polsce? O tym, że jest to jedna z prawdopodobnych lokalizacji grodu wiedziano od dawna. W okolicy są jeszcze inne miejsca, które mogą być brane pod uwagę i czekają na zbadanie.

odpowiedz

0
0
~zaswitalo ? 2009-02-25 (14:06) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 8 minut temu

Czyja jest ziemia ?
W sumie nigdy zadna ziemia do nikogo nie nalezala,bo byla, jest i bedzie,miliardy lat.Czlowiek przyszedl na ten swiat i wydaje mu sie w swojej naiwnosci ze cos posiada,najlepiej na zawsze bo jest wieczny i wazny , iluzja zycia, kto zaoral i zebral plony to byly jego,kto wybudowal domy to i w nich mieszkal, wazne najbardziej w tym wszystkim kto komu dawal prace i chleb,i nieslychana to rzadkosc juz byla aby to Niemiec na polskim gospodarstwie za pacholka pracowal,wiec co czyje to mozna dlugo myslec.

odpowiedz

0
0
~Yogi 2009-02-25 (14:04) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 10 minut temu

A może to kupa ostatniego dinozaura ?
Trzeba zrobic odwiert ! Urządzenia podobno są w Toruniu.....

odpowiedz

0
0
~pawel 2009-02-25 (13:59) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 15 minut temu

przezszlo 60 lat po wojnie a walka (slowna) o tereny trwa
a moze wystarczy nauczyc sie zyc w granicach jakich zyjemy a nie udowadniac sobie co bylo kogo i co kto komu. wydaje mi sie ze nawet najtezsze umysly w dziedzinie historii nie uzyly by takich stwierdzen bo historia jaka znamy tez zaczyna sie od pewnego momentu. a co bylo przed??? pozdrawiam

odpowiedz

0
0
~żółta eta 2009-02-25 (13:02) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 23 godziny i 12 minut temu

Ciekawa sprawa
Nikt się nie zainteresował pagórkiem w parku, bo może myśleli, że to wzgórek dla ozdoby.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~romper 2009-02-25 (13:43) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 31 minut temu

to bardzo
możliwe ponieważ dolnyśląsk był ziemią polskich słowian do lat 60-tych XIII wieku. pozniej germanie zaczeli przybywac na te tereny ze wzgledu na biede w ich kraju...

odpowiedz

0
0
~dzik znudzony 2009-02-25 (13:41) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 33 minuty temu

Thietmara
Nie czepiam się ale chodziło o Thietmara

odpowiedz

0
0
~ja 2009-02-25 (13:38) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 36 minut temu

Star wiarus?
stary wiarus pewnie jest młody i dlatego nie zna historii ...

odpowiedz

0
0
~mańka 2009-02-25 (13:26) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 48 minut temu

moze wreszcie niemcy zrozumieja
ze to nasza polska ziemia i odczepia sie od nas raz na zawsze ,bardzo chcialabym zeby im to udowodniono.

odpowiedz

0
0
~an 2009-02-25 (13:20) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 22 godziny i 54 minuty temu

gratulacje
Gratulacje archeologom!!!

odpowiedz

0
0
~boban 2009-02-25 (13:09) 5 lat 6 miesięcy 5 dni 23 godziny i 5 minut temu

i po co badać kosmos?
Ziemi jeszcze do końca nie przebadano :D

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Starcie Adama Hofmana z Moniką Olejnik. Poszło o Donalda Tuska
dodane 2014-08-31 (11:08) 1 godzinę i 6 minut temu

Niemieckie media: NATO stworzy pięć nowych baz w Europie Wschodniej
dodane 2014-08-31 (08:55) 3 godziny i 19 minut temu

Francois Hollande żartuje: pan Tusk nauczy się też francuskiego
dodane 2014-08-31 (10:46) 1 godzinę i 28 minut temu

Sukcesy i porażki rządu Donalda Tuska
dodane 2014-08-30 (19:28) 16 godzin i 46 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy turyści powinni płacić za pomoc ratowników górskich?

liczba oddanych głosów: 14770