Trwa ładowanie...

Beata Szydło spotkała się z Theresą May w Londynie. Polsko-brytyjskie konsultacje rządowe

• Premier Beata Szydło z polską delegacją wzięła udział w polsko-brytyjskich konsultacjach rządowych
• Na lotnisku przedstawicieli polskiego rządu powitała premier Theresa May
• Potem szefowa rządu Wielkiej Brytanii przyjęła Szydło w swojej kancelarii
• Tematem rozmów były m.in. kwestie bezpieczeństwa związane z działaniami Rosji
• Poruszono też temat statusu Polaków na Wyspach w związku z Brexitem

Beata Szydło spotkała się z Theresą May w Londynie. Polsko-brytyjskie konsultacje rządoweŹródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d4k0r6v
d4k0r6v

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Theresa May mówiła, iż tematem konsultacji były m.in. sprawy gospodarcze i współpraca wojskowa. - Polska i Wielka Brytania rozpoczną prace nad wspólnym traktatem w sprawie obronności. Potwierdzam nasze plany rozmieszczenia żołnierzy brytyjskich w przyszłym roku - zapowiedziała szefowa brytyjskiego rządu. - Rozmawialiśmy też o możliwościach przeciwdziałania agresywnym działaniom Kremla, sprawie sankcji dla Rosji w kontekście porozumień mińskich - powiedziała. Theresa May dodała, że konsultacje międzyrządowe pokazały zbieżność kierunków polityki obu krajów.

Podkreśliła, że dobre relacje między oboma państwami są ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju. - To partnerstwo chcemy wzmocnić w momencie, kiedy Wielka Brytania będzie wychodzić z Unii Europejskiej - powiedziała. - Wielka Brytania i Polska to bliscy sojusznicy w UE. Chcemy pozostać takimi sojusznikami po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - zadeklarowała May.

- Chcemy wzmocnić więzy między Polakami a Brytyjczykami, tutaj na Downing Street powitaliśmy dzisiaj przedstawicieli Polonii, dziękując im za ich wkład w nasze społeczeństwo, od biznesu przez medycynę, działalność akademicką czy też sztukę - powiedziała May. Jak przekonywała, celem jest dalsze zbliżanie Polaków i Brytyjczyków.

Powtórzyła swoje zapewnienia o zagwarantowaniu praw Polakom i innym Europejczykom, po Brexicie z zaznaczeniem, że w krajach UE muszą być także respektowane prawa obywateli Wielkiej Brytanii. - Mam nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie ws. statusu Polaków w Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem - dodała. Poinformowała, że Wielka Brytania rozpocznie procedurę wyjścia z Unii w pierwszej połowie przyszłego roku.

d4k0r6v

- To było bardzo dobre spotkanie - powiedziała z kolei polska premier. Beata Szydło podziękowała Theresie May za możliwość wspólnego złożenia kwiatów pod pomnikiem polskich bohaterów i możliwość spotkania z polskimi weteranami, a także za deklaracje o zapewnieniu ochrony Polakom, mieszkającym i pracującym w Wielkiej Brytanii.

Polska premier podziękowała też May za zaproszenie do rezydencji na Downing Street 10 przedstawicieli organizacji polonijnych. - Bezprecedensowym dla mnie wydarzeniem jest zaproszenie tutaj, do siedziby na Downing Street, przedstawicieli społeczności polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii - powiedziała Szydło. - Dziękuję za to docenienie Polski, za docenienie Polaków. Chcę też podziękować pani premier za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali nasi obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii. Wtedy, gdy były akty przemocy, gdy były wydarzenia smutne dla nas wszystkich, na prośbę moją i ministrów pani premier natychmiast zareagowała i dzisiaj razem prowadzimy działania, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii byli bezpieczni - powiedziała Szydło.

- Rząd Wielkiej Brytanii nieczęsto prowadzi takie konsultacje międzyrządowe, więc tym bardziej za nie dziękuję - mówiła.

Podkreśliła, że prowadzone dzisiaj rozmowy dotyczyły przede wszystkim wspólnych relacji obu państw. - Ustaliliśmy wspólne plany na przyszłość, podjęliśmy wspólne zobowiązania - mówiła Beata Szydło. -To są konkretne porozumienia, które przekładają się na konkretny harmonogram naszych działań. Umówiliśmy się już na kolejne spotkania, postanowiliśmy, że te konsultacje międzyrządowe będą kontynuowane w przyszłym roku - mówiła premier.

d4k0r6v

Jak podała, Brexit to nie był główny temat rozmów. - Pani premier poinformowała nas, jakie kroki będą podejmowane przez Wielką Brytanię w tej kwestii. Ale formuła będzie taka, że negocjacje ws. Brexitu będą prowadzone między Wielką Brytanią a Unia Europejską - mówiła Szydło. - Rozmawialiśmy głównie o stosunkach bilateralnych, o gospodarce, o sprawach związanych z naszą przynależnością do NATO, Brexit jest przyszłością - zaznaczyła.

Pytana o kwestie dotyczące zagrożenia ze strony Rosji powiedziała, że Polska nie zgadza się na zniesienie sankcji wobec Kremla, nałożonych zgodnie z porozumieniami mińskimi. - Zdecydowanie jesteśmy za utrzymaniem sankcji. Rosja to jest sąsiad Polski, ale jest nie do przyjęcia fakt, że jest obecnie agresorem, dokonała agresji na Ukrainę i musimy Ukrainę wspierać - podkreśliła Beata Szydło.

Powitanie poza protokołem

Wizyta premier Beaty Szydło w Londynie rozpoczęła się od oficjalnego powitania na lotnisku przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May. Taka forma powitania to odejście od tradycyjnego protokołu dyplomatycznego. Premier Szydło powiedziała w TVP Info, że ten gest Theresy May będzie dla niej zaszczytem.

Z lotniska w bazie RAF w Northolt szefowe obu rządów udały się na uroczystość przed Pomnikiem Lotników Polskich, gdzie oddały hołd polskim pilotom biorącym udział w II wojnie światowej.

Szydło i May będą także uczestniczyć w spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Wyspach.

d4k0r6v

Wraz z szefową polskiego rządu do Londynu przybyli wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

Pierwsze takie konsultacje polsko-brytyjskie

To pierwsze konsultacje między rządami Polski i Wielkiej Brytanii. Poza Warszawą Londyn prowadzi rozmowy w tym formacie jedynie z Paryżem. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła szefowa polskiego rządu podczas wizyty premier May w Warszawie w lipcu.

Tematem poniedziałkowych rozmów ma być m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach. Ma nie być natomiast mowy o warunkach Brexitu; polskiemu rządowi zależy bowiem na tym, by jego oczekiwania były częścią wspólnego unijnego stanowiska.

d4k0r6v

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jeszcze się nie rozpoczął; stanie się to po oficjalnej notyfikacji zamiaru wyjścia z UE, co, jak zapowiada brytyjski rząd, nastąpi do marca 2017 r.

Podczas poniedziałkowych konsultacji ma być też mowa o zapobieganiu przestępstwom z nienawiści i kwestiach współpracy w dziedzinie edukacji. Rozmowy będą dotyczyć także tematów grudniowego szczytu unijnego, na którym szefowie państw i rządów państw członkowskich omówią kwestie migracji, sytuację na linii Rosja-Ukraina, problemy Partnerstwa Wschodniego oraz zagadnienia obronności i bezpieczeństwa w Europie.

Z Londynu Magdalena Cedro

oprac. Katarzyna Bogdańska, Magdalena Wojnarowska

d4k0r6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k0r6v
Więcej tematów