Trwa ładowanie...

Szyszko nie przekonał kolegów z rządu? Wicepremier popiera apel Trybunału Sprawiedliwości UE

Jarosław Gowin nie jest gotów "umierać" na wojnie ministra środowiska z Unią Europejską. - Racje polityczne przemawiają za wstrzymaniem wycinki Puszczy Białowieskiej - powiedział.

Szyszko nie przekonał kolegów z rządu? Wicepremier popiera apel Trybunału Sprawiedliwości UEŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d1bdq44
d1bdq44

Wicepremier, minister nauki obawia się konsekwencji decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. W razie naruszenia nakazu Trybunał zasądzi 100 tys. euro kary dziennie.

Zobacz też: Protesty w Puszczy Białowieskiej

Gowin powiedział, że "osobiście jest za wstrzymaniem wycinki Puszczy Białowieskiej". "Przemawiają za tym racje polityczne, by zrobić to do czasu rozstrzygnięcia sporu” – tłumaczył wicepremier w Radiu Zet. Dodał, że "racje naukowe i merytoryczne są po stronie ministra środowiska" i "wielu naukowców przekonywało go, że minister ma rację". Wicepremier nie ujawnił jednak nazwisk tych ekspertów.

Według Gowina zagrożeniem dla puszczy jest kornik drukarz i pożary, ponieważ "przy tym stopniu dewastacji puszczy, straż pożarna może się tam nie dostać". 4 grudnia minister nauki, wraz z Polską Akademią Nauk, organizuje konferencję ze specjalistami na temat wycinki.

d1bdq44

- Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie oraz postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej - podkreślił we wtorek minister środowiska Jan Szyszko.

"Eksploatowanie tak wyjątkowego lasu poprzez wycinkę i wywózkę drewna jest równe dewastowaniu jakiegoś zasobu kulturowego i naukowego, z którego powinno korzystać całe społeczeństwo i przyszłe pokolenia. Konkretnie trzy – od lat deficytowe – nadleśnictwa niszczą te zasoby. Nadleśnictwo Browsk, Hajnówka i Białowieża. To ostatnie miało w minionym roku 8 milionów złotych strat! Pomimo tego, że uparcie niszczą bezcenny las – wciąż są na minusie i potrzebują dofinansowania z Funduszu Leśnego, czyli z naszych publicznych pieniędzy! Wszystko po to, by mieć środki na dalsze niszczenie Puszczy. Jako park narodowy mieliby większy dochód" -tłumaczył Michal Książek, pisarz, aktywista z Obozu dla Puszczy w magazyn.wp.pl.

Źródło: Radio Zet,WP

d1bdq44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bdq44
Więcej tematów