Szopki bożonarodzeniowe w tradycji

Szopki bożonarodzeniowe w tradycji

Szopki bożonarodzeniowe w tradycji
Źródło zdjęć: © PAP | Waldemar Deska
25.12.2015 05:35, aktualizacja: 25.12.2015 06:48

• Tradycja ich przygotowywania sięga wielu wieków wstecz
• W Polsce najpopularniejsze są szopki kukiełkowe
• Dawniej szopki neapolitańskie zajmowały cały budynek

Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego mówi IAR, że początków tego zwyczaju można szukać jeszcze w średniowieczu i w legendzie o tym, że to święty Franciszek z Asyżu stworzył pierwszą "żywą" szopkę. Tradycja wywodzi się prawdopodobnie od średniowiecznych misteriów, w których pojawiał się wątek narodzin Chrystusa.

Etnograf podkreśla, że zwyczaj ich budowania rozwinął się w kilku kierunkach, dlatego szopki w różnych częściach świata różnią się od siebie. Jak dodaje Aleksander Robotycki, także w naszym kraju to widać. W Polsce najpopularniejsze są szopki kukiełkowe, będące połączeniem jasełek, elementów teatralnych i rozmaitych budowli.

W zależności od regionu mamy szopki przedstawiające stajenkę, a na przykład tzw. szopki krakowskie zawierają w sobie elementy architektury tego miasta, np. wieże Kościoła Mariackiego, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą.

Szopki z zachodniej Europy wyglądają nieco inaczej od polskich. Nie ograniczają się do przedstawienia narodzin Chrystusa. Pojawiają się na przykład chłopi na polu, kowal przy pracy czy kobieta myjąca naczynia.

Dzisiejsze szopki zajmują stosunkowo mało miejsca. Etnograf wskazuje, że dawniej, na przykład szopki neapolitańskie zajmowały cały budynek - pałac czy kamienicę. Wystawiano w nich m.in. figury wielkości człowieka.

Zobacz także: Podłączył setki kabli i żarówek. Przygotował dom na Boże Narodzenie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także