Trwa ładowanie...
d1xyutg
31-12-2013 13:00

Sześć nowych miast na mapie Polski od 1 stycznia 2014

1 stycznia 2014 r. na mapie Polski pojawi się sześć nowych miast - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Są wśród nich Mrozy (powiat miński, woj. mazowieckie), Czarna Woda (powiat starogardzki, woj. pomorskie), czy Zaklików (powiat stalowowolski, woj. podkarpackie).

d1xyutg
d1xyutg

Miejscowości te, a także Modliborzyce (powiat janowski, woj. lubelskie), Dobrzyca (powiat pleszewski, woj. wielkopolskie) oraz Stepnica (powiat goleniowski, woj. zachodniopomorskie), uzyskały status miasta na mocy rozporządzenia rządu z 30 lipca 2013 roku.

Uprawnieniem rządu jest nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalenie jego granic. Nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane są w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy.

Rozporządzenie w sprawie przyznania praw miejskich może być wydane na wniosek zainteresowanej rady gminy, uzupełniony o uzasadnienie, opis konsultacji społecznych, mapy oraz opinię wojewody.

Władze miejscowości czy gminy, która chce zmienić swój status na miejski, muszą zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do ministerstwa odpowiedzialnego za administrację. O przyznaniu praw miejskich decyduje spełnienie kilku kryteriów.

d1xyutg

O prawa miejskie mogą starać się miejscowości, które mają zwartą zabudowę przestrzenną i odpowiednią infrastrukturę techniczną - kanalizację, oczyszczalnię ścieków, wodociągi, placówki oświatowe i kulturalne. Miejscowości te powinny liczyć powyżej 2 tys. mieszkańców, zatrudnionych w większości poza rolnictwem.

Dodatkowym argumentem jest posiadanie praw miejskich w przeszłości.

Aby miejscowość mogła stać się miastem, rada gminy powinna przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców. Potem do 31 marca musi złożyć za pośrednictwem wojewody wniosek do ministra, w którego gestii jest administracja. Następnie minister występuje z rekomendacją do rządu, która rozpatruje wszystkie wnioski najpóźniej do 31 lipca i wydaje rozporządzenie.

Zmiany formalne związane z uzyskaniem statusu miasta nie są znaczne. Wójt miejscowości stanie się burmistrzem, a rada gminy przekształci się w radę miasta.

d1xyutg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xyutg
Więcej tematów