Trwa ładowanie...
02-02-2016 12:42

Szef RE Donald Tusk ma propozycję dla Londynu. Jest wstępny projekt porozumienia UE z Wielką Brytanią

• Projekt kompromisu Brukseli z Londynem ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE
• Szef RE Donald Tusk rozesłał ustalenia do wszystkich krajów członkowskich
• W projekcie mowa jest o reformach UE i ograniczeniu świadczeń socjalnych
• Ograniczenie "eksportu zasiłku na dzieci", blokowanie działań Brukseli
• Od spełnienia tych postulatów Wielka Brytania uzależnia pozostanie w UE
• Referendum ws. członkostwa ma się odbyć pod koniec czerwca

Szef RE Donald Tusk ma propozycję dla Londynu. Jest wstępny projekt porozumienia UE z Wielką BrytaniąŹródło: PAP/EPA, fot: FACUNDO ARRIZABALAGA
d3z3239
d3z3239

Jest projekt kompromisu Brukseli z Londynem w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk opublikował najnowsze ustalenia i rozesłał do wszystkich krajów członkowskich. To one zdecydują o ostatecznym kształcie porozumienia w najbliższych tygodniach. Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii może odbyć się w czerwcu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił, że jest to "dobra podstawa do kompromisu".

Dla Polski najważniejsze ustalenia dotyczą ograniczenia w wypłatach świadczeń socjalnych dla pracowników z unijnych krajów. W projekcie porozumienia napisano, że "restrykcje nie obejmą tych Europejczyków, którzy już przebywają na Wyspach i tam pracujących, w tym sporej grupy Polaków".

Projekt zakłada m.in. ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa UE na cztery lata.

d3z3239

Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych. Decyzja o uruchomieniu tego mechanizmu miałaby zapadać w Radzie UE, w której zasiadają przedstawiciele rządów państw członkowskich, kwalifikowaną większością głosów.

Projekt zakłada także, że KE przedstawi propozycje zmiany unijnych przepisów w sprawie "eksportu zasiłków na dzieci", czyli wypłacania zasiłków imigrantom z innego państwa UE, których dzieci pozostały w ojczyźnie.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron z zadowoleniem przyjął projekt porozumienia z UE w sprawie renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa we Wspólnocie. Zastrzegł jednak, że "wciąż jest praca do wykonania".

d3z3239

"Projekt dokumentu w sprawie renegocjacji członkostwa w UE świadczy o znaczącym postępie we wszystkich czterech dziedzinach, które zdaniem Wielkiej Brytanii potrzebują zmiany, ale wciąż jest praca do wykonania" - napisał Cameron na Twitterze krótko po publikacji proponowanej wersji porozumienia.

Cytowane przez agencję Reutera źródła w brytyjskim rządzie oceniły, że umowa w obecnej postaci "to jeszcze nie to", ale wyraziły przekonanie, że osiągnięcie porozumienia "jest możliwe".

d3z3239

- Wielka Brytania może przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa w UE w ciągu "kilku miesięcy", jeśli inne kraje Unii poprą serię proponowanych zmian, które zostały ogłoszone wcześniej - oświadczył brytyjski premier. Zapewnił, że będzie prowadził kampanię na rzecz utrzymania Wielkiej Brytanii w UE, jeśli przywódcy poprą jego plan renegocjacji.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że propozycja odnosi się do wszystkich postulatów przedstawionych przez premiera Davida Camerona. - Ta propozycja toruje drogę do rozmów negocjatorów z 28 krajów członkowskich, które rozpoczną się w najbliższy piątek. Celem jest osiągnięcia porozumienia na lutowym szczycie Unii - powiedział Schinas. Jak dodał, "Komisja Europejska będzie dalej pomagała w tym procesie i służyła radą prawną, by umożliwić kompromis sprawiedliwy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla pozostałych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej".

Poza kwestią ograniczenia świadczeń dla unijnych migrantów na Wyspach porozumienie odnosi się także do postulatów Londynu w sprawie zabezpieczeń dla krajów spoza strefy euro, poprawy konkurencyjności w Unii czy politycznej integracji we Wspólnocie. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawi propozycję porozumienia unijnym komisarzom podczas cotygodniowego kolegium.

Negocjacje zbliżają się do finału. Oczekuje się, że porozumienie zostanie uzgodnione na szczycie rozpoczynającym się 18 lutego w Brukseli. Jeśli to spotkanie zakończy się fiaskiem, to jeszcze są możliwe rozmowy ostatniej szansy na marcowym szczycie, by referendum mogło się odbyć w czerwcu.

d3z3239
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z3239
Więcej tematów