Polska"Polska rośnie w siłę na arenie międzynarodowej"

"Polska rośnie w siłę na arenie międzynarodowej"

23.02.2009 14:25, aktualizacja: 23.02.2009 15:24

Trzy czwarte Polaków uważa, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła pozycja Polski na arenie międzynarodowej. 72% jest zdania, że lata te przyniosły zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju w świecie - wynika z
sondażu CBOS.

CBOS zapytał Polaków o zmiany w różnych dziedzinach życia społecznego i politycznego w związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą obrad okrągłego stołu i zapoczątkowanymi wówczas przemianami ustrojowymi. W pierwszej trójce dziedzin, w których Polacy najczęściej dostrzegają zmiany na lepsze, jest także gospodarka. 70% badanych oceniło, że stan polskiej gospodarki poprawił się od końca lat osiemdziesiątych.

60% respondentów wskazało polepszenie się relacji Polski z sąsiadami. Poprawę materialnych warunki życia w Polsce dostrzegło 59% Polaków. Tyle samo uznało także, że staliśmy się bardziej pracowici. Zdaniem 58% respondentów poprawiło się szkolnictwo i edukacja. 57% Polaków uważa, że po 20 latach przemian ustrojowych obywatele mają większy wpływ na sprawy kraju. 56% badanych uważa, że obecnie Polacy mają wyższe poczucie własnej wartości, a 49% jest zdania, że wzrosła duma z własnego kraju. Również 49% respondentów oceniło, że w minionym dwudziestoleciu Polacy stali się bardziej tolerancyjni dla odmiennych poglądów.

Rzadziej Polacy dostrzegają poprawę w takich dziedzinach jak: bezpieczeństwo socjalne (36%), gotowość niesienia pomocy innym (34%), opieka zdrowotna (29%), intensywność życia towarzyskiego (26%). O niekorzystnych zmianach Polacy najczęściej mówią w kontekście przestępczości. 68% badanych oceniło, że w minionych 20 latach wzrósł jej poziom. 54% badanych wskazuje na pogorszenie się stanu służby zdrowia. Tyle samo uważa, że od końca lat osiemdziesiątych Polacy są mniej życzliwi wobec siebie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 9-15 stycznia 2009 roku na liczącej 1089 reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także