PolskaRozwiązanie PLD

Rozwiązanie PLD

13.03.2005 16:10, aktualizacja: 13.03.2005 19:03

Rada Krajowa Partii Ludowo-Demokratycznej
(PLD) podjęła jednogłośnie decyzję o rozwiązaniu
partii - poinformował przewodniczący PL-D Roman Jagieliński.

Musiałem poświęcić Partię Ludowo-Demokratyczną, by powstało Stronnictwo Gospodarcze. Cel był wyjątkowy, bo uważam, że tego typu ugrupowanie jest bardziej potrzebne, niż partia ludowo- demokratyczna, chociażby z tego względu, że PL-D było zawsze postrzegane, że reprezentuje tylko wieś - powiedział Jagieliński.

Podczas konferencji prasowej w czasie zjazdu założycielskiego Stronnictwa Gospodarczego, Jagieliński argumentował: zdecydowałem się na rozwiązanie partii, by przejść na ten "wyższy poziom" reprezentowania polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim klasy średniej. tj. polskich przedsiębiorców.

Jak wyjaśnił, rozwiązanie partii nastąpiło, także dlatego, że PL-D nie znajdowała w środowiskach wiejskich dostatecznego poparcia. Rozwiązaliśmy się, by najlepsza część partii mogła wstąpić do nowo powstałego Stronnictwa Gospodarczego - powiedział.

Jego zdaniem, trudno powiedzieć, ilu członków PL-D wstąpi do Stronnictwa, "ale nie ma oporów". "Uważam, że większość powinna przejść w szeregi Stronnictwa Gospodarczego" - dodał.

Jagieliński podkreślił, że podczas obrad Sejmu (22 marca) zbierze się koło poselskie PL-D i zadecyduje o przekształceniu się w koło Stronnictwa Gospodarczego. "Jest na to zgoda członków koła".

Zaznaczył, że jest także zainteresowanie nowym ugrupowaniem ze stronny innych posłów, więc nie wykluczone, że powstanie nawet klub poselski.

Utworzona w lutym 1998 roku Partia Ludowo-Demokratyczna liczyła około 8 tys. członków, w większości pochodzą oni ze środowisk miejskich. W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydaci tej partii startowali z list koalicji SLD-UP. Koło PL-D w Sejmie ma 11 posłów. Partia opowiadała się za czerwcowymi wyborami do Sejmu. Jagieliński powiedział, że dziś "nie będziemy mieć nic przeciwko temu, jeśli zrobimy wybory parlamentarne razem z prezydenckimi, jesienią.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także