więcej

Karadżić ma już obrońcę, ale czy chce z nim rozmawiać?.

PAP | dodane 2009-11-20 (12:14)
drukuj

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii wyznaczył doświadczonego brytyjskiego prawnika, by reprezentował byłego przywódcę Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, jeśli ten nadal będzie kontynuował bojkot swojego procesu po jego wznowieniu w marcu 2010 roku - podano w Hadze, siedzibie trybunału.

Londyński obrońca Richard Harvey ma doświadczenie w reprezentowaniu oskarżonych o zbrodnie wojenne. Bronił dwóch członków Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK), Haradina Balę i Lahiego Brahimaja, w dwóch osobnych procesach przed haskim trybunałem. Pierwszy z nich został skazany na 13 lat więzienia, a drugi - na sześć za zbrodnie popełnione w Kosowie w 1998 roku.

Karadżić bronił się sam i bojkotował proces od jego rozpoczęcia w październiku, utrzymując, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie linii obrony. Oskarżony nie przyznaje się do 11 zarzucanych mu zbrodni popełnionych w czasie wojny w Bośni w latach 1992-1995.

5 listopada sędziowie trybunału uznali, że jeśli "Karadżić nadal nie będzie uczestniczył we wznowionym w marcu procesie lub jeśli będzie w jakikolwiek inny sposób próbował utrudniać prawidłowe i sprawne jego przeprowadzenie, straci prawo do reprezentowania samego siebie i prowadzenie procesu przejmie wyznaczony adwokat".

Jednak jeden z doradców prawnych Karadżicia powiedział agencji AP, że oskarżony nie będzie współpracował z Harveyem. Marko Sladojević dodał, że Karadżić ustosunkuje się do sprawy w przyszłym tygodniu.

Dwa ze stawianych Karadżiciowi zarzutów zostały zakwalifikowane jako ludobójstwo, a dziewięć pozostałych - jako zbrodnie przeciw ludzkości. Oskarżyciele przedstawili go jako przywódcę brutalnych czystek etnicznych na Muzułmanach i Chorwatach zamieszkujących regiony, do których rościli sobie prawo bośniaccy Serbowie. Działania te dotyczą m.in. trwającego 44 miesiące oblężenia Sarajewa i przeprowadzonej w 1995 roku masakry Bośniaków (Muzułmanów) w Srebrenicy, w której zginęło ponad 7 tys. mężczyzn i chłopców.

(mm, ap)

oceń
0
0
Podziel się

Wojny, konflikty, zamachy

Kiedy świat płonie, najwięcej informacji znajdziesz w nowym serwisie Konflikty.wp.pl


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Martel [2009-11-21 00:38]

Sława Bohaterowi
obrońcy Europy przed islamskim bestialstwem.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Martel [2009-11-20 21:52]

Sława Bohaterowi
obrońcy Europy przed islamskim bestialstwem

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Martel [2009-11-20 21:52]

Sława Bohaterowi
obrońcy Europy przed islamskim bestialstwem

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Martel [2009-11-20 21:52]

Sława Bohaterowi
obrońcy Europy przed islamskim bestialstwem

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~TKR [2009-11-20 13:19]

Sława!
Sława bohaterom. Sława Karadziciowi, sława Mladiciowi, sława Putinowi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
Gumbas [2009-11-20 18:06]

dla niego
to lepiej chyba prowadzić taki bojkot jako granie na zwłokę i odwlekanie tego procesu w nieskończoność.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
pomponinka [2009-11-20 13:14]

co za
.... teraz wyraźnie boi się sprawiedliwości !! a jak zabijał to był odważny!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ManieK [2009-11-20 13:43]

trybunał bez zmian ???
mieli podobno wszystkich zbrodniarzy wojennych sądzić ???? i co ???chyba skład nie taki ??

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
senny [2009-11-20 13:28]

bo dla niego
nie były to zbrodnie...

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

Kwiaty 37.31%
Kosmetyki 9.02%
Książkę 2.6%
Słodycze 16.44%
Coś z ubrania 3.06%
Zaproszę na kolację, obiad 1.68%
Biżuterię 2.14%
Zaproszę do kina, teatru 0.99%
Wczasy 3.29%
Inne 23.47%
liczba oddanych głosów: 1308