PolitykaRafał Bochenek: w środę spotkanie przedstawicieli władz i Kościoła ws. pomocy humanitarnej

Rafał Bochenek: w środę spotkanie przedstawicieli władz i Kościoła ws. pomocy humanitarnej

Rafał Bochenek: w środę spotkanie przedstawicieli władz i Kościoła ws. pomocy humanitarnej
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
27.02.2017 14:30, aktualizacja: 27.02.2017 18:59

W środę dojdzie do spotkania przedstawicieli rządu i Kościoła. - Będziemy rozmawiać o inicjatywach humanitarnych - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Pomoc dla uchodźców będzie niesiona na miejscu w Syrii. Wcześniej na Fundusz Syryjski przeznaczyliśmy 3 mln euro - dodał Bochenek, odpowiadając na pytanie, czy Polska zamierza przyjąć uchodźców. Konferencja, jak podkreślił rzecznik, nie była odpowiedzią na oświadczenie kard. Kazimierza Nycza, który zaapelował m.in. o przyjęcie kilkuset chorych uchodźców.

"Pomoc na miejscu dużo tańsza i bardziej efektywna"

W środę o godz. 13 w kancelarii premiera zostanie zainicjowana współpraca ze stroną kościelną ws. pomocy humanitarnej dla ofiar wojny ma Bliskim Wschodzie - w tej sprawie odbędzie się konferencja premier Szydło. Rząd, jak podkreślił rzecznik, już wcześniej wsparł Fundusz Syryjski trzema milionami euro. - Na spotkaniu nie będzie kwestii tworzenia korytarzy humanitarnych, będzie mowa o innych inicjatywach - powiedział rzecznik, odpowiadając na pytanie dziennikarza.

- Ten projekt już od kilku tygodni był konsultowany wspólnie ze stroną kościelną. W środę pani premier Beata Szydło go właśnie zainauguruje - podkreślił rzecznik rządu.

- My pomoc uchodźcom niesiemy, chcemy nią nieść i będziemy ją nieśli. Zdajemy sobie sprawę, że tego problemu nie należy lekceważyć, ta pomoc nie powinna być niesiona incydentalnie, ale tutaj są potrzebne systemowe rozwiązania, które będą działaniami realnymi i rzeczywiście skutecznymi - powiedział Bochenek.

Jak mówił, rząd przy współudziale Kościoła i wielu organizacji pozarządowych stara się na miejscu pomagać poszkodowanym. - Wielokrotnie pojawiały się takie głosy od osób, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy tam na miejscu, że pomoc w Syrii, tam na miejscu, jest dużo tańsza i dużo bardziej efektywna - mówił rzecznik rządu.

- Podejmujemy wiele działań na rzecz niesienia pomocy humanitarnej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wojny w Syrii, jest realizowany projekt humanitarny ze stroną niemiecką, środki, które w zeszłym roku zostały zagospodarowane na ten cel (...) są pięć razy większe, niż te które były przeznaczane w poprzednich latach przez naszych poprzedników - wymieniał.
Bochenek zaznaczył, że projekt współpracy ze stroną kościelną nie jest odpowiedzią na list metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z okazji Wielkiego Postu. - Projekt, który będzie zaprezentowany już od jakiegoś czasu był wypracowywany ze stroną kościelną. Jest efektem wielu rozmów, uzgodnień. To będzie finalizacja - podkreślił rzecznik rządu.

"Korytarze humanitarne i przyjęcie uchodźców". Apel kard. Nycza

Arcybiskup warszawski kard. Kazimierz Nycz napisał wcześniej list otwarty ws. pomocy dla uchodźców. "Chodzi o przyjęcie w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, a program jest bezpieczny. Są do niego przygotowane: Caritas Polska, oddziały diecezjalne Caritas, diecezje. Najważniejsze że jest także gotowość podjęcia tematu korytarzy humanitarnych przez samorządy. Oczywiście, potrzebna jest otwartość władz państwowych i na nią czekamy. Chodzi tu o wrażliwość miłosierdzia, o której mówi Jezus w Błogosławieństwach, a o której przypominał święty Jan Paweł II" - podkreślił Nycz.

"Nie wydawajmy pochopnie wyroków" - rzecznik o karambolu z udziałem Macierewicza

- Czekamy na ustalenia prokuratury, biegłych i policji. Nie wydawajmy pochopnie wyroków - powiedział rzecznik rządu komentując śledztwo wszczęte ws. karambolu z udziałem ministra Antoniego Macierewicza. Poznańska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego naruszenia przez żołnierza z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

- W środę premier Beata Szydło uda się wraz z żyjącymi Żołnierzami Wyklętymi na Powązki Wojskowe, gdzie złoży kwiaty na grobie Józefa Bandzo ps. "Jastrząb" - zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

- W trakcie tego spotkania pani premier z naszymi szczególnymi gośćmi odwiedzi grób śp. już pana Józefa Bandzo "Jastrzębia", który w zeszłym roku jeszcze był gościem tutaj w kancelarii premiera i spotkał się z panią premier. W tym roku niestety jest już pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych. Tam też właśnie pani premier z naszymi gośćmi uda się po to, aby złożyć symbolicznie kwiaty - dodał rzecznik rządu.

W połowie marca odbędzie się szczyt G20, w którym weźmie udział wicepremier Mateusz Morawiecki - dodał rzecznik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (194)
Zobacz także