Trwa ładowanie...
dn1e1ru
Temat

zimna wojna

Rosja zerwała traktat CFE. Decyzja weszła w życie o północy
07-11-2023 09:27

Rosja zerwała traktat CFE. Decyzja weszła w życie o północy

Rosja formalnie wycofała się z traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), który został zawarty w 1990 r., pod koniec zimnej wojny. Powodem decyzji, według Moskwy, mają być działania związane z rozszerzaniem NATO o kolejnych członków. Proces ostatecznego wycofania się z porozumienia trwał od kilkunastu lat.

NATO czeka powtórka z historii? "Nie ma co owijać w bawełnę"
09-05-2023 14:39

NATO czeka powtórka z historii? "Nie ma co owijać w bawełnę"

- Musimy przygotować kontrstrategię na każdy scenariusz tej neozimnowojennej konfrontacji z Rosją. Nie ma co owijać w bawełnę - mówił w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski gen. prof. Stanisław Koziej, były szef BBN. - Niestety, konieczne jest, by w ramach Sojuszu przygotować strategię podobną do tej, jaka była podczas pierwszej zimnej wojny w XX w. pomiędzy NATO a Układem Warszawskim. Musimy rozwinąć duże siły na styku tych dwóch światów, aby zagwarantować, że wojna nie wybuchnie. Dlatego musi dojść do zdecydowanego zwiększenia obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance - uważa ekspert. Gen. Koziej sądzi, że przywódcy państw NATO są świadomi tej konieczności. Według niego problem może stanowić wprowadzanie tych założeń w życie. - Obecnie nie można szybko wyprodukować odpowiedniej ilości broni. Tempo odbudowy potencjału militarnego jest powolne. Na szczęście Ukraina na tyle osłabiła potencjał Rosji, że NATO ma bufor czasowy na zbrojenia - zaznaczył. Były szef BBN twierdzi, że najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby Zachód - pod presją nuklearnego szantażu Rosji - wycofał swoje wsparcie dla Ukrainy. Ewentualna klęska Kijowa "podwoiłaby zagrożenie dla Polski". - Graniczylibyśmy już nie tylko z Kaliningradem i Białorusią, ale także z okupowaną przez Rosję Ukrainą. Na ten czarny scenariusz musimy się, przynajmniej koncepcyjnie, już przygotować - podsumował ekspert.

Nowy punkt zapalny w relacji USA Rosja. "Grozi nową zimną wojną"
20-03-2023 08:52

Nowy punkt zapalny w relacji USA Rosja. "Grozi nową zimną wojną"

Kreml chce zwiększyć swoje wpływy w Afryce. Waszyngton stara się jednak temu zapobiec. "Nasilająca się rywalizacja USA i Rosji na kontynencie przypomina zimną wojnę, w której Stany Zjednoczone i Związek Radziecki wspierały konkurujących ze sobą afrykańskich przywódców, w tym dyktatorów" - podkreśla "The New York Times".

Ostateczny cios i przełom. Cel Kijowa jest realny
26-02-2023 09:41

Ostateczny cios i przełom. Cel Kijowa jest realny

Wojna w Ukrainie trwa już ponad rok. - Przełomem może być realizacja strategicznego celu Ukrainy, czyli odzyskanie Krymu lub odizolowanie go od Rosji kontynentalnej. Ukraina może to zrobić w tym roku - powiedział w programie "Newsroom" WP gen. Mirosław Różański. Były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints (doradca Polski 2050) wskazał, że półwysep ma znaczenie prestiżowe, ale także gospodarcze i militarne. Podkreślił, że sukces sił Kijowa uzależniony jest od dalszego wsparcia ze strony Zachodu, a tu ważne będą przyszłoroczne wybory w USA. Zdaniem gen. Różańskiego po możliwie jak najszybszym przekazaniu Ukrainie samolotów postsowieckich - w tym polskich myśliwców MiG-29 - kraje NATO powinny otrzymać ekwiwalent w postaci nowych maszyn - kupionych również za pieniądze Unii Europejskiej. Także w opinii gen. prof. Stanisława Kozieja, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w tym roku wojna rozstrzygnie się w wymiarze militarnym, bo żadna ze stron nie ma sił na prowadzenie walk na wyniszczenie. - Przy użyciu innych metod ta wojna będzie trwała długo - zaznaczył gen. Koziej, podkreślając, że napaść Putina na suwerenną Ukrainę wyznaczyła granicę między dwoma epokami bezpieczeństwa w Europie. - Okresem postzimnowojennym i okresem neozimnowojennym, czyli II zimnej wojny między Rosją a Zachodem - wskazał. Więcej w materiale wideo.

Bunkier atomowy z czasów zimnej wojny. Władze ukrywały go ponad 50 lat
17-02-2023 12:10

Bunkier atomowy z czasów zimnej wojny. Władze ukrywały go ponad 50 lat

Bunkier atomowy Regan Vest z czasów zimnej wojny w Danii był owiany tajemnicą przez ponad 50 lat. Teraz, gdy obiekt został przerobiony na muzeum, znów dowiedział się o nim świat. Nagranie z tego miejsca udostępniła agencja Associated Press. Schron nuklearny położony jest na terenie lasów w północnej Danii niecałe 30 km od miasta Aalborg. Wybudowano go w 1969 r. To właśnie wtedy ZSRR przeprowadzał testy broni jądrowej na szeroką skalę. Bunkier był przeznaczony dla duńskich elit, które miały zostać do niego ewakuowane w razie wybuchu wojny atomowej. W trakcie prac zadbano o każdy możliwy szczegół. Jedno z pomieszczeń urządzono także na centrum dowodzenia. Co ciekawe, duński rząd nigdy nie pojawił się w Regan Vest. Niemal wszystko pozostało tam nietknięte, od popielniczek i wystroju w stylu lat 60-tych, po podstawowe sypialnie. Bunkier został wyłączony z użytku w 2003 r., natomiast o jego istnieniu poinformowano dopiero w 2012 r. - Twierdzono, że wojna atomowa będzie złożona z trzech faz i pierwsza faza była uważana za najpoważniejszą. Miała trwać około 30 dni i to przez ten czas w bunkrze miały schronić się ważne osoby - przekazała Bodil Frandsen, autorka doktoratu o Regan Vest i pracowniczka Muzeum Historycznego Północnej Jutlandii.

dn1e1ru
Niesamowita historia pilota z USA. Trzymał ją w tajemnicy 50 lat
22-01-2023 10:45

Niesamowita historia pilota z USA. Trzymał ją w tajemnicy 50 lat

Stany Zjednoczone znów żyją historią Royce'a Williamsa, pilota pierwszego amerykańskiego myśliwca F9F Panther. Gdy w 1952 r. przebywał on na Morzu Japońskim, został oddelegowany do misji zwiadowczej wraz z trzema innymi odrzutowcami. Pech chciał, że dwóch kolegów Williamsa musiało zawrócić na lotniskowiec, podczas gdy Amerykanów niespodziewanie zaatakowały sowieckie MiG-15. Doszło do krwawej bitwy na niebie, w której mężczyzna dokonał niesamowitych rzeczy. Wszystko to trzymał w tajemnicy przez kolejne 50 lat.

Gen. Koziej: nastały czasy drugiej zimnej wojny
18-01-2023 14:26

Gen. Koziej: nastały czasy drugiej zimnej wojny

Rosjanie budują wielką armię. W programie "Newsroom" WP gen. prof. Stanisław Koziej podzielił się swoją opinią na temat rosyjskich zbrojeń. - Nastały czasy drugiej zimnej wojny. To już musimy jasno i otwarcie mówić i nie bawić się w maskujące określenia. Widać, że konfrontacja polityczna między Rosją i Zachodem nabrała takiej zawziętości na wszystkich liniach aż do linii wojskowej, że wiele rozwiązań z czasów pierwszej zimnej wojny z XX wieku będzie powracało także teraz, w tym również te duże armie - komentował gen. prof. Stanisław Koziej. - Nie tylko Rosja to robi. Robią to też inne państwa, które obawiają się konfrontacji zbrojnej. Najlepszym przykładem jesteśmy my. Także w Polsce chcemy rozbudowywać armię. Musimy, bo takie warunki bezpieczeństwa są narzucane. Miejmy nadzieję, że Rosja nie wytrzyma tej konfrontacji neo-zimnowojennej i nastąpi odprężenie jak w pierwszej zimnej wojnie, gdy obie strony doszły do wniosku, że te wysiłki wojskowe szkodzą wszystkim. Związek Radziecki już nie zdążył skorzystać z tej fazy odprężenia i w końcu upadł. Jeżeli Rosja się nie zreflektuje, to czeka ją podobny los - dodał były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Skandal na Bali z Ławrowem. "Namiastka tego, co czeka Putina"
12-07-2022 14:35

Skandal na Bali z Ławrowem. "Namiastka tego, co czeka Putina"

Po skandalu na Bali z szefem rosyjskiej dyplomacji Kreml zagroził Zachodowi atakiem atomowym. Jednak ppłk Krzysztof Przepiórka mówi Wirtualnej Polsce, że to, co na Bali spotkało Ławrowa, "to tylko namiastka tego, co czeka Władimira Putina".

Oscary 2019 - transmisja z wręczenia nagród filmowych. Gdzie obejrzeć galę rozdania Oscarów na żywo w telewizji i online?
22-02-2019 15:31

Oscary 2019 - transmisja z wręczenia nagród filmowych. Gdzie obejrzeć galę rozdania Oscarów na żywo w telewizji i online?

Najbliższa gala wręczenia Oscarów, czyli nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, odbędzie się już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Sprawdzamy, gdzie będzie transmisja z rozdania Oscarów w telewizji i online.

BAFTA 2019: "Zimna wojna" Pawlikowskiego z czterema nominacjami
09-01-2019 12:48

BAFTA 2019: "Zimna wojna" Pawlikowskiego z czterema nominacjami

W środę rano Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA ogłosiła nominacje do swoich nagród. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego została nominowana w czterech kategoriach.

dn1e1ru
Białoruskie media komentują bazę "Fort Trump". "Jeśli powstanie, to za pieniądze podatników"
21-09-2018 09:31

Białoruskie media komentują bazę "Fort Trump". "Jeśli powstanie, to za pieniądze podatników"

Zapowiedzieć budowy stałych amerykańskich baz w Polsce odbiła się echem na Białorusi. Tamtejsze media uważają, że wpłynie to na piątkowe spotkanie Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem w Soczi.

Reżyser kina ambitnego. Najlepsze zajęcie, jeśli szukacie łatwych milionów
26-06-2018 13:35

Reżyser kina ambitnego. Najlepsze zajęcie, jeśli szukacie łatwych milionów

Na ponad 30 filmów fabularnych ukończonych w 2017 roku i i sponsorowanych milionami złotych z publicznych dotacji zaledwie jeden odniósł komercyjny sukces. Na tyle duży, że zwrócił dotację do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Szwecja wraca do bunkrów
16-03-2018 14:41

Szwecja wraca do bunkrów

Po okresie zimnej wojny w Szwecji ostała się ogromna liczba schronów dla ludności cywilnej. Rosnące zagrożenie ze strony Rosji popchnęło władze tego kraju do wyremontowania istniejących bunkrów. Uruchomiony zostanie także szeroki program budowy nowych obiektów.

Szwecja wzmacnia zdolności obronne w obawie przed Rosją. Rząd rozesłał gminom listy, by przygotowywały się na wojnę
16-12-2016 09:17

Szwecja wzmacnia zdolności obronne w obawie przed Rosją. Rząd rozesłał gminom listy, by przygotowywały się na wojnę

Szwedzki rząd rozesłał wszystkim gminom instrukcje, by lepiej przygotowały się na ewentualność konfliktu zbrojnego. To kolejny w ostatnich miesiącach krok Sztokholmu, wzmacniający zdolności obronne państwa w obawie przed agresywnymi działaniami Rosji.

Wyścig zbrojeń schodzi pod wodę. Amerykanie stawiają na podmorskie drony
28-11-2016 10:34

Wyścig zbrojeń schodzi pod wodę. Amerykanie stawiają na podmorskie drony

- Podmorski wyścig zbrojeń wchodzi w nową fazę

- W nadchodzących latach rosła będzie rola działań w morskich głębinach

- Mający przewagę nad rywalami Pentagon stawia na systemy bezzałogowe

- Planuje budowę "podmorskiej autostrady"- sieci punktów serwisowych dla dronów

- Dzięki nim bezzałogowce mogłyby całymi latami pozostawać pod wodą

- Koncerny zbrojeniowe pokazały już pierwsze prototypy

dn1e1ru
Przed wyborami w USA, Kreml testuje amerykańską hegemonię
02-11-2016 09:37

Przed wyborami w USA, Kreml testuje amerykańską hegemonię

- Rosja wykorzystuje amerykański bezwład wyborczy do uprawiania polityki faktów dokonanych

- Kreml próbuje zmusić nową administrację waszyngtońską do uwzględnienia rosyjskich interesów;

- Główną przeszkodą agresywnej polityki Rosji jest jej słabość ekonomiczna

- Kryzys gospodarczy i problem reelekcji prezydenckiej 2018 r. sprawiają, że stawką w grze z USA jest przyszłość Putina i rosyjskich elit władzy

- Dlatego kremlowska nieprzewidywalność i skłonność do ryzyka stale rosną, grożąc eskalacją od konfrontacji politycznej do militarnej

Bogusław Wołoszański: ''Solidarność'' uratowała nas przed III wojną światową
01-11-2016 17:05

Bogusław Wołoszański: ''Solidarność'' uratowała nas przed III wojną światową

- Na początku lat 80. Związek Radziecki chciał uderzyć na Zachód wspólnie z innymi armiami państw Układu Warszawskiego. Ten plan pokrzyżowało pojawienie się w Polsce ''Solidarności'' - mówi w rozmowie z WP Bogusław Wołoszański. Właśnie ukazała się jego nowa książka pt. ''Wiek krwi''.

Rosja odgraża się USA. "Działania będą bolesne"
19-10-2016 15:10

Rosja odgraża się USA. "Działania będą bolesne"

- Wiceszef MSZ Rosji w razie dalszych sankcji USA znajdzie dotkliwą odpowiedź
- Siergiej Riabkow zapowiedział reakcję w razie nasilania przez USA polityki sankcji
- Dodał, że Moskwa "znajdzie w swoim arsenale" działania, które będą bolesne
- Wskazał, że Rosja może podejmować kroki asymetryczne w reakcji na sankcje

Nadchodzi nowa zimna wojna? Coraz więcej niepokojących sygnałów, również dla Polski
18-10-2016 12:08

Nadchodzi nowa zimna wojna? Coraz więcej niepokojących sygnałów, również dla Polski

- Niemcy ostrzegają przed nową zimną wojną między USA a Rosją

- Mocarstwa dzieli przedłużający się konflikt w Syrii

- Kolejna "kość niezgody" to Ukraina

- Zawieszenie wspólnej utylizacji plutonu dodatkowo pogłębia eskalację

- Marek Płoński z Defence24.pl przeanalizował potencjalne zagrożenia na linii USA-Rosja i ich wpływ na Polskę i Europę Wschodnią.

Były szef brytyjskiego wywiadu MI6: sytuacja na świecie jak za zimnej wojny
12-10-2016 16:05

Były szef brytyjskiego wywiadu MI6: sytuacja na świecie jak za zimnej wojny

- John Sawers wskazał na brak strategicznej relacji na linii Moskwa-Waszyngton
- Jego zdaniem sytuacja może być nawet bardziej niebezpiecznay
- - Zachód zignorował rosnącą pozycję Rosji i Chin - powiedział Sawers
- W rozmowie z BBC Radio 4 Sawers ostrzegł przed dążeniem do konfrontacji

dn1e1ru
Rosyjski politolog: decyzja Putina potwierdza nową zimną wojnę
11-10-2016 18:10

Rosyjski politolog: decyzja Putina potwierdza nową zimną wojnę

- Ekspert ocenił decyzję o odwołaniu wizyty prezydenta Rosji w Paryżu
- Jego zdaniem to wyraźny sygnał wobec Zachodu
- Andriej Kolesnikow: w grafiku Putina widnieje "zimna wojna nowego typu"

Frank-Walter Steinmeier: sytuacja na świecie groźniejsza niż w czasach zimnej wojny
08-10-2016 10:45

Frank-Walter Steinmeier: sytuacja na świecie groźniejsza niż w czasach zimnej wojny

- Szef MSZ Niemiec twierdzi, że napięcia między USA i Rosją grożą niebezpieczną konfrontacją
- Steinmeier: wydaje się, że resztki zaufania uległy zniszczeniu
- Pełnomocnik rządu do kontaktów z Rosją Gernot Erler ostrzegł przed wprowadzaniem nowych sankcji wobec Rosji
- Za sankcjami wobec Moskwy opowiedział się szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen
- Poseł CDU obarczył Rosję współodpowiedzialnością za zbrodnie wojenne w Syrii

Jak widzą w Moskwie Hillary Clinton i jaka byłaby jej polityka wobec Rosji?
13-09-2016 19:57

Jak widzą w Moskwie Hillary Clinton i jaka byłaby jej polityka wobec Rosji?

- Według komentarza dla "FP" "Kreml wierzy, że Clinton chce rozpocząć wojnę z Rosją"

- Kontrowersyjny artykuł skrytykował w rozmowie z WP ekspert PISM

- Jaka byłaby polityka wobec Rosji Hillary Clinton, gdyby została prezydentem USA?

- Andrzej Dąbrowski: Clinton rozumie, że z Moskwą nie można grać delikatnie

- Prof. Bohdan Szklarski z kolei odróżnia czas kampanii wyborczej od faktycznej polityki USA, gdy wagi nabierają także bieżące interesy tego kraju

Po rozmowie Ławrowa i Kerry: brak nadziei na porozumienie z Rosją
08-09-2016 00:40

Po rozmowie Ławrowa i Kerry: brak nadziei na porozumienie z Rosją

- USA nie porozumiały się z Rosją ani ws. przerwania działań wojennych w Syrii, ani nawet co do tego, jak wypracować porozumienie

- Nie ma mowy, byśmy godzili się na coś, co stoi w sprzeczności z podstawowymi celami USA - powiedział rzecznik amerykańskiego MSZ

Szef NATO popiera proponowane przez Niemcy rozmowy o kontroli zbrojeń
02-09-2016 11:25

Szef NATO popiera proponowane przez Niemcy rozmowy o kontroli zbrojeń

- Szef NATO poparł propozycję ministra spraw zagranicznych Niemiec

- Frank-Walter Steinmeier zaproponował rozmowy o kontroli zbrojeń między Wschodem a Zachodem

- Musimy uniknąć nowej zimnej wojny - stwierdził Jens Stoltenberg

dn1e1ru
dn1e1ru
Więcej tematów