Trwa ładowanie...
d4ivkyz
Temat

wieczna zmarzlina

Sensacja w Polsce. Zrobiono głęboki odwiert. Wszystko się potwierdziło
08-04-2024 09:23

Sensacja w Polsce. Zrobiono głęboki odwiert. Wszystko się potwierdziło

Wieczna zmarzlina to obszar, który pozostaje zamrożony przez co najmniej dwa kolejne lata. Może występować zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Choć kojarzy się z lodowatymi regionami Kanady, Alaski czy Rosji, to okazuje się, że występuje również w Polsce.

Przełomowe odkrycie naukowców w Arktyce. Dziury wielkości bloku na dnie morza
15-03-2022 11:01

Przełomowe odkrycie naukowców w Arktyce. Dziury wielkości bloku na dnie morza

Oceanolodzy z Monterey Bay Aquarium Research Institute w Kalifornii w USA odkryli 41 ogromnych zapadlisk, które powstały w dnie morza Beauforta w Arktyce. Badania trwały tu od 2010 do 2019 roku. Naukowcy wykorzystali do prac zdalnie sterowany pojazd podwodny, wyposażony w specjalistyczny sonar. Okazało się, że wielkość odkrytych otworów jest porównywalna do nawet sześciopiętrowych budynków mieszkalnych. Ich średnia głębokość to 6,7 m. Największy ma jednak aż 29 m głębokości, 225 m długości oraz 95 m szerokości. Powodem ich powstania jest najprawdopodobniej topnienie wiecznej zmarzliny, która znajduje się pod dnem morza. - Ciepło przenoszone przez wolno poruszające się systemy wód gruntowych, przyczynia się do rozpadu podwodnej wiecznej zmarzliny. W ten sposób tworzą się na niektórych obszarach duże zapadliska, a na innych wypełnione lodem wzniesienia - powiedział geolog morski Charlie Paull, starszy pracownik naukowy MBARI oraz szef zespołu badawczego morza Beauforta. Naukowców oprócz wielkości powstałych zapadlisk, bardzo zdziwił również szybki czas, w którym one powstały. Jest to zaledwie kilka lat. - Degradacja wiecznej zmarzliny to powolny proces. Zwykle mówimy o centymetrach rocznie. W tym przypadku mamy do czynienia jednak z czymś więcej, niż tylko degradacją. Jest to również zmiana jakościowa. Jest to niespodziewany widok – podsumował Evgeny Chuvilin, naukowiec z rosyjskiego instytutu Skoltech, który podsumował odkrycie badaczy z MBARI. Eksperci nie wykluczają wpływu globalnego ocieplania klimatu na powstawanie ogromnych zapadlisk w dnie morza, które jest częścią Oceanu Arktycznego. Ich zdaniem nie ma jednak wystarczających dowodów na to. - Ponieważ jest to pierwsze badanie rozpadu podwodnej wiecznej zmarzliny, nie mamy jeszcze długoterminowych danych dotyczących temperatury dna morskiego w tym regionie. Dane, którymi dysponujemy, nie wykazują trendu ocieplenia w wodach o głębokości 150 metrów - powiedział Paull. Naukowcy planują skupić się teraz na wyjaśnieniu, dlaczego zapadliska powstały w tak krótkim czasie.

Zabójcze bakterie czyhają pod lodem
01-02-2022 06:33

Zabójcze bakterie czyhają pod lodem

Kiedy zastanawiamy się nad skutkami rozmrażania się wiecznej zmarzliny Arktyki, Syberii czy Antarktydy, nasze główne rozważania dotyczą emisji metanu do atmosfery, czego skutkiem jest wzrost tempa globalnego ocieplenia. Problemem jest również stabilność gruntów, na których żyją ludzie. To niestety nie koniec problemów. Badania z ostatnich lat wskazują bowiem, że rozmrażanie się wiecznej zmarzliny może spowodować poważne zagrożenia epidemiczne dla ludzkości.

Sensacja na Syberii. Znaleziono zamarzniętego szczeniaka sprzed 18 tys. lat
21-11-2019 16:45

Sensacja na Syberii. Znaleziono zamarzniętego szczeniaka sprzed 18 tys. lat

W wiecznej zmarzlinie na Syberii natrafiono na przełomowy okaz. Szwedzcy naukowcy odkopali zamrożone szczątki szczeniaka. Dzięki wstępnym badaniom ustalono, że zwierzę ma kilkanaście tysięcy lat i jest zachowane w doskonałym stanie. Nie wiadomo jednak, do którego konkretnie gatunku należy.

d4ivkyz
d4ivkyz
Więcej tematów