więcej

Marek Jurek

marek jurek

Polityk, były Marszałek Sejmu, kandydat na urząd Prezydenta RP w roku 2010, poseł Parlamentu Europejskiego ur. 28 czerwca 1960 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Wykształcenie i przynależność polityczna Marka Jurka

Marek Jurek z wykształcenia jest historykiem - ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 1978 zaangażowany w działalność opozycyjną. Należał do założycieli Ruchu Młodej Polski, redagował konspiracyjną "Politykę Polską", a także wchodził w skład władz NZS-u. Był współtwórcą Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i jednym z najbardziej charakterystycznych polityków tego ugrupowania.

Marek Jurek w dzisiejszej polityce

Marek Jurek czterokrotnie zdobywał mandat poselski: w 1989 roku (Sejm kontraktowy), 1991 (z listy Wyborczej Akcji Katolickiej), 2001, 2005 (dwukrotnie z list Prawa i Sprawiedliwości). Podczas V Kadencji Sejmu sprawował funkcję marszałka. Od roku 2007 przewodniczy ugrupowaniu politycznemu Prawica Rzeczpospolitej. Marek Jurek startował w wyborach prezydenckich 2010. Spośród dziesięciu kandydatów zajął ostatecznie ósme miejsce. Od roku 2014 sprawuje funkcję deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Mandat uzyskał z listy PiS-u.

Najnowsze informacje

marek jurek - Znaleziono 71 materiałów

Szukaj w serwisie