Trwa ładowanie...
d2ohsxw
Temat

marcin zaborowski

Zaatakuje kolejny kraj? "Putin dąży do destabilizacji"
01-03-2023 13:22

Zaatakuje kolejny kraj? "Putin dąży do destabilizacji"

W Mołdawii trwają antyrządowe protesty. Czy to dowód na to, że Putin nie odpuszcza sobie Mołdawii? Według Marcina Zaborowskiego, byłego redaktora naczelnego "Res Publica Nowa", Putin dąży do destabilizacji sytuacji w tym kraju i prozachodniego frontu. - Wiadomo, że Ukraina i Mołdawia są na drodze wstąpienia do Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach udało się bardzo przyspieszyć proces zachodniej integracji Mołdawii. Zachęca się ją do odstąpienia od neutralności i do dołączenia do NATO. To rozwiązania nie po myśli Rosji - komentował w programie "Newsroom WP" Marcin Zaborowski. - Gdyby Rosji udało się zdobyć Odessę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść na Mołdawię, która jest pozbawiona możliwości obrony. Armia mołdawska to ok. 10 tys. osób i to słabo wyszkolonych. Zdobycie Mołdawii nie byłoby problemem dla Rosji. Mołdawia jawi się jako kolejna potencjalna ofiara rosyjskiej agresji. Kraj jest podzielony. Jest tam enklawa post-sowiecka, która powołuje się na dziedzictwo Związku Sowieckiego. Są tam Rosjanie, którzy mają siły zbrojne. To wszystko jest sponsorowane przez Rosję - dodał.

Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne
23-12-2022 07:17

Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne

Zapraszamy na poranne pasmo publicystyczne Wirtualnej Polski. Od poniedziałku do piątku o godz. 7.45 na stronie głównej WP. Zapraszamy na "Tłit" (godz. 7.45) i "Newsroom" (godz. 8.10).

Niemcy zmarnowały historyczną szansę? Zdecydowany komentarz
31-05-2022 13:34

Niemcy zmarnowały historyczną szansę? Zdecydowany komentarz

- Jeżeli chodzi o sankcje, to i Niemcy, i Francja przyjęły stanowisko bardzo pryncypialne, (…) z zachowały się właściwie. Natomiast ta obsesja francusko-niemiecka dotycząca potrzeby podtrzymywania dialogu z Putinem jest przeciwskuteczna i bardzo dziwna, wskazuje na skłonność do poszukiwania kompromisu kosztem Ukrainy - stwierdził red. nacz. Res Publica Nowa Marcin Zaborowski w programie "Newsroom" WP. W jego ocenie Niemcy straciły szansę, żeby politycznie przewodzić UE i całej Europie. Gość WP skomentował również publikację tabloidu "Bild", który nazwał Niemcy "najbardziej żenującym krajem w Europie". - "Bild" oddaje nastroje opinii publicznej. Widać, że duża część niemieckiej opinii publicznej jest zażenowana brakiem aktywności własnego rządu - wskazał Zaborowski.

Kontrowersyjna decyzja Orbana. "Będzie awantura"
31-05-2022 11:34

Kontrowersyjna decyzja Orbana. "Będzie awantura"

Rada Europejska uzgodniła szósty pakiet sankcji na Rosję. - Osiągnięte porozumienie na pewno jest powyżej oczekiwań. Jeszcze wczoraj rano wydawało się, że porozumienia nie będzie, że Węgrom uda się je skutecznie zablokować, że zostanie przyjęte bezzębne porozumienie dotyczące sankcjonowania banku czy wsparcia finansowego dla Ukrainy, że ta najważniejsza rzecz - sankcje na ropę - się nie uda. Udało się osiągnąć kompromis, o którym jeszcze rano Orban mówił, że go nie usatysfakcjonuje. To sugeruje, że - pomimo stawania okoniem przez Orbana - jedność jest, że można ją osiągać w takich krytycznych, ważnych dla UE momentach - komentował w programie "Newsroom" WP redaktor naczelny Res Publica Nowa Marcin Zaborowski. Jak podkreślił, dużo się jednak Orbanowi udało. - Wyłączenie "Drużby" z sankcji, przez którą do Węgier dociera 65 proc. ropy, to jest spore osiągnięcie dla Orbana. Będzie mógł mówić swoim wyborcom: dzięki nam macie tańszą benzynę - podkreślił Zaborowski. Gość WP odniósł się również do decyzji węgierskiego rządu o ograniczeniu dostępu do tańszych paliw dla obcokrajowców. - Moim zdaniem UE będzie w tym zakresie interweniować. Na pewno zobaczymy awanturę w tej kwestii i nałożenie kar na Węgry (...). To, co robią Węgry, stoi w poprzek zasad konkurencji. Jest nieakceptowalne - stwierdził Zaborowski.

Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne
31-05-2022 07:08

Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne

Zapraszamy na poranne pasmo publicystyczne Wirtualnej Polski. Od poniedziałku do piątku o godz. 7.45 na stronie głównej WP. Zapraszamy na "Tłit" (godz. 7.45), "Newsroom" (godz. 8.05) i "Money. To się liczy" (godz. 9.00).

d2ohsxw
Nie chcą "atomowej prowokacji"? Ekspert o braku sankcji dla Aliny Kabajewej
26-04-2022 21:43

Nie chcą "atomowej prowokacji"? Ekspert o braku sankcji dla Aliny Kabajewej

Marcin Zaborowski, redaktor naczelny "Res Publiki Nowej", był gościem programu "Newsroom". Tematem rozmowy były między innymi kolejne sankcje wobec Rosji, jakie zamierza wprowadzić Unia Europejska. - Chodzi o to, żeby zablokować eksport rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej do końca roku albo może nawet wcześniej. Przypomnijmy - to jest główne źródło dochodu dla Rosji. Dużo większe niż, na przykład, węgiel czy gaz. Także jeżeli nam uda się uzyskać zgodę w Unii Europejskiej, to będzie to potężne uderzenie w budżet rosyjski. Na pewno będzie mieć wpływ na to czy Rosja będzie w stanie finansować swoje dalsze działania wojenne wobec Ukrainy - stwierdził. Zaborowski ocenił, że groźby Viktora Orbana, który już zapowiada swoje veto na forum UE w tej sprawie, są raczej "bez pokrycia". - Węgry są państwem niezbyt dużym, w olbrzymiej części uzależnionym od Unii Europejskiej. Nie jest to państwo, które jest gdzieś tam pomiędzy Unią Europejską i Rosją. Węgry są po prostu częścią systemu gospodarczego Unii Europejskiej. Także to nie jest tak, że Viktor Orban może sobie pozwolić na veto. Zwłaszcza jeśli np. Niemcy zdecydowanie będą przeć do zablokowania importu rosyjskiej ropy - ocenił. Zaborowskiego pytano również o Alinę Kabajewą, partnerkę Władimira Putina, która ostatecznie nie została objęta sankcjami. Wyjaśnił skąd mogła wyniknąć taka decyzja. - Ewidentnie amerykańskie służby wiedzą o sprawach więcej, niż my w sferze publicznej. Wiedzą jaka jest siła relacji Putina z panią Kabajewą. Zdają sobie sprawę, jak taki ruch mógłby wpłynąć na racjonalność podejmowanych przez niego decyzji - ocenił. Przypomniał, że w rękach Putina znajduje się drugi, co do wielkości potencjał nuklearny na Ziemi, "zdolny zniszczyć całą naszą planetę".

Zaborowski: Rosja tkwi mentalnie w XIX wieku. To dla nas bardzo niebezpieczne
26-04-2022 20:44

Zaborowski: Rosja tkwi mentalnie w XIX wieku. To dla nas bardzo niebezpieczne

Marcin Zaborowski, redaktor naczelny "Res Publiki Nowej", był gościem programu "Newsroom". Pytano go wywózki Ukraińców w głąb Rosji. Ekspert stwierdził, że najpewniej zostaną oni poddani indoktrynacji. - Jak ona może być skuteczna widać po tym, jak zachowuje się rosyjska opinia publiczna i armia rosyjska, która wkracza na Ukrainę. Naprawdę rzadko zdarza się, żeby był jakiś moment refleksji. Rosjanie, którzy atakują inne kraje, uważają, że bronią swojego kraju - zauważył. - Niestety należy się liczyć z tym, że jakaś część Ukraińców poddanych intensywnej indoktrynacji, może po prostu być odcięta od realnych informacji dotyczącej świata i swojej rzeczywistości. To jest szczególnie groźne, jeżeli chodzi o dzieci. Można je w dosyć wczesnym wieku skutecznie trenować. Niestety należy się z tym liczyć, że to, co Rosja robi obecnie może mieć wpływ na młodsze pokolenie osób porwanych i wyrwanych ze swojego naturalnego kontekstu - ocenił. Zaborowski wspomniał, że często rozmawia o wojnie w Ukrainie ze swoją 13-letnią córką. - Bardzo często słyszę zdania w stylu: "Ja myślałam, że to są jakieś historyczne opowieści. Myślałam, że takie rzeczy to działy się w XIX wieku". Faktycznie, można znaleźć motyw zsyłki na Sybir i w "Dziadach" Mickiewicza, i u Żeromskiego. To jest świat, który miał przejść do przeszłości. Świat, o którym się fantazjuje, o którym się pisze, ale który nam nie grozi - opowiadał. - Ewidentnie Rosja mentalnie nie wyszła z XIX wieku. Pierwotny sposób traktowania krajów ościennych w Rosji nadal jest uważany za rzecz normalną i możliwą. Ewidentnie Rosja po prostu nie przeszła przez ten przez tą autorefleksję, dotyczącą końca imperium - ocenił. Przypomniał, że Niemcy po II wojnie światowej zbudowali nowy twór państwowy, oparty na refleksji nad własną niechlubną przeszłością. - Rosja zwyczajnie przez to nie przeszła. Rosja jest po prostu tym zranionym, okrojonym imperium. Straciła swoją siłę, ale w ogóle nie zastanowiła się nad tym, dlaczego ją okrojono i dlaczego świat patrzy tak, a nie inaczej. Jest to po prostu potężny kraj z głowicami nuklearnymi i bardzo słabą gospodarką. Także to to jest sytuacja dla nas bardzo niebezpieczna - zakończył gorzko.

Rozmowy USA-Rosja. "Są dwa niepokojące aspekty"
11-01-2022 12:39

Rozmowy USA-Rosja. "Są dwa niepokojące aspekty"

W Genewie zakończyły się rozmowy delegacji USA i Rosji. Spotkanie odbyło się w ramach dialogu o stabilności strategicznej, natomiast tłem rozmów była koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. W ocenie redaktora naczelnego Res Publica Nowa Marcina Zaborowskiego "są dwa niepokojące aspekty związane z tymi rozmowami". - Strona amerykańska sugeruje, że nie możemy rozmawiać o rozszerzeniu NATO, nie możemy rozmawiać o stacjonowaniu rotacyjnym w Polsce i państwach bałtyckich, ale możemy rozmawiać o kwestii lokacji rakiet w Europie, włącznie z Europą Środkowo-Wschodnią, i o ograniczeniu ćwiczeń. To niepokojące, bo Rosja dokonuje ćwiczeń, np. Zapad, o bardzo szerokim zakresie, z wykorzystaniem bardzo dużej ilości jednostek, robi to stale, co dwa lata, a NATO dopiero niedawno rozpoczęło ćwiczenia wojskowe, militarne w Polsce i w państwach bałtyckich, i to na dużo mniejszą skalę. Jeżeli mielibyśmy to ograniczyć, to Rosja ma tu przewagę - tłumaczył w programie "Newsroom" WP. - Jeżeli chodzi o kwestie rakietowe, w tym roku ma dojść do zakończenia budowy części amerykańskiej obrony przeciwrakietowej w Polsce, w Redzikowie. Nie wiem, czy koncesje amerykańskie nie będą oznaczały, że obecność amerykańska miałaby być tutaj w jakiś sposób zredukowana - wskazał Zaborowski.

Zwycięstwo Macrona to zwycięstwo Polski? Zaborowski: "Najlepszy możliwy wynik"
23-04-2017 21:59

Zwycięstwo Macrona to zwycięstwo Polski? Zaborowski: "Najlepszy możliwy wynik"

Zwycięstwo Emmanuela Macrona w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji to dobra wiadomość dla Polski i całej Europy - uważa dr Marcin Zaborowski z Visegrad Insight. Według eksperta, wynik drugiej tury jest właściwie przesądzony - Można już drukować zaproszenia dla nowego prezydenta V Republiki - mówi ekspert. Ale nie wszyscy są o tym przekonani.

"The unregistered" - wystawa fotografii
19-06-2014 17:07

"The unregistered" - wystawa fotografii

Projekt fotograficzny o uchodźcach Rohingya w Starej Galerii ZPAF

d2ohsxw
d2ohsxw
Więcej tematów