Trwa ładowanie...
d1dmach
Temat

instytut meteorologii i gospodarki wodnej

Pierwsze opady śniegu. Ostrzeżenie przed lawiną
16-11-2023 13:58

Pierwsze opady śniegu. Ostrzeżenie przed lawiną

Kolejny z rzędu miesiąc cieplejszy niż w poprzednim roku. Tegoroczny listopad jest jak na razie cieplejszy od normy o 2,8 st. C. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski zapowiedział w programie "Newsroom WP" opady śniegu. - W górach już leży sporo śniegu, nawet 50 cm. W ten weekend może dopadać kolejne 50 cm, będzie tam wiało - mówił ekspert. W nocy z czwartku na piątek śnieg może pojawić się w pasie od Zachodniopomorskiego przez centrum kraju, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie po Lubelszczyznę. W piątek śnieg może spaść również w innych regionach, jednak nie utrzyma się długo. Na południu Polski wydano ostrzeżenie lawinowe pierwszego stopnia. Po weekendzie warstwa śniegu w niektórych górskich rejonach może mieć nawet metr grubości. - Warunki w najwyższych górach są bardzo trudne, wręcz zimowe. Jeżeli ktoś wybiera się w ten weekend w góry, to musi być przygotowany: łopatka, detektor, naładowana bateria, kompas, mapa, prowiant, ale przede wszystkim przygotowanie fizyczne i znajomość terenu - ostrzegał ekspert. Już w grudniu w górach może rozpocząć się sezon narciarski. W poprzednich latach zaczynał się dopiero w styczniu. Na południu, oprócz śniegu, już najbliższej nocy temperatura może spaść poniżej zera. W przyszłym tygodniu temperatura na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie może spaść poniżej zera. Ślisko może być na drogach na wschodzie Polski. Cieplej będzie na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim. W przyszłym tygodniu temperatura maksymalna we wschodnich rejonach Polski przez całą dobę może być ujemna. Choć prognozy przewidują delikatnie ocieplenie, to nie ma już co liczyć na kilkunastostopniowe temperatury, które były na początku miesiąca. Grzegorz Walijewski powiedział, że to najwyższa pora na wymianę opon na zimowe. - To już ostatni dzwonek. W północnej części kraju ten dzwonek był już kilka dni temu - mówił ekspert.

Nawet 130 km/h. Wydano ostrzeżenie pogodowe
29-10-2023 14:40

Nawet 130 km/h. Wydano ostrzeżenie pogodowe

Na początku nowego tygodnia temperatura powietrza będzie nadzwyczaj wysoka, jak na ostatnie dni października. Synoptycy ostrzegają jednak przed silnym wiatrem. Wydano częściowe ostrzeżenia dla trzech województw.

Najcieplejszy październik. Jaka prognoza na 1 listopada?
26-10-2023 11:00

Najcieplejszy październik. Jaka prognoza na 1 listopada?

W najbliższych dniach niebo nad Polską będzie zachmurzone. Sporo deszczu może być zwłaszcza w piątek na południu kraju. Temperatury mogą być jednak wysokie jak na tę porę roku. Jak mówił w programie "Newsroom" WP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, mogą one sięgać kilkunastu stopni. W poniedziałek i wtorek do Polski wpłynie ciepłe, zwrotnikowe powietrze. - Jeszcze w tych ostatnich dniach października nie jest wykluczone, że zobaczymy 20 stopni na termometrach, zwłaszcza na południu i Lubelszczyźnie. W obszarach podgórskich może wiać wiatr halny - mówił Walijewski. A jaka pogoda czeka nas 1 listopada? - Spokojnie, możemy poczekać z zimową modą. Będzie cieplejsze powietrze. Powietrze zwrotnikowe będzie wypychane, będzie więc sporo deszczu. W całej wschodniej części kraju - od województwa pomorskiego, przez warmińsko-mazurskiego, po śląskie i lubelskie - przyda się parasol lub kurtka przeciwdeszczowa. Na południu może być ok. 14 stopni, a na północy - ok. 10 stopni - mówił rzecznik IMGW. Na mapach pogodowych widać jedynie pojedyncze przymrozki na północy. - Ale to nic groźnego. Październik jest cieplejszy, niż powinien być. Anomalia będzie dodatnia. Długoterminowe prognozy się sprawdzają. To pokazuje, jak klimat się zmienia. Wchodzimy listopad z wyższą temperatur - mówił synoptyk. Dodał, że o tej porze warto już myśleć o zmianie opon. - Opony zimowe powinny być zakładane nie tylko, gdy mamy śnieg, ale gdy temperatura spada poniżej 7 stopni. Na razie tak jest w północnej części kraju i tam opony zimowe mogą się sprawdzić. Nie czekajmy do ostatniej chwili. Za 2-3 tygodnie w naszych autach powinny być opony zimowe - zalecał ekspert.

Niespotykana anomalia. Ekspertom zabrakło określeń
05-10-2023 12:52

Niespotykana anomalia. Ekspertom zabrakło określeń

Wrzesień był niezwykle ciepły, przekroczył wiele norm - mówiła w programie "Newsroom WP" Anna Woźniak, synoptyczka z IMGW. W najbliższych dniach nad Polskę przyjdą niże, które przyniosą ze sobą opady deszczu. Ciepłe dni mogą się jeszcze zdarzyć, nawet na południu Polski. Tam temperatury w piątek i sobotę mogą sięgać nawet 20 stopni Celsjusza. W całym kraju temperatury mają wynosić kilkanaście stopni, a miejscami mogą zejść poniżej dziesięciu. - Wrzesień był w wielu miejscach cieplejszy nawet o 4-4,5 stopnia (niż rok temu - red.). W tym momencie mówimy o skali, o której wcześniej nie mówiliśmy. Nie mieliśmy określenia na tak wysoką anomalię. Nie pobito rekordu temperatury maksymalnej z 2015 r., ale biorąc pod uwagę średnią miesięczną, mieliśmy do czynienia z niezwykle ciepłym wrześniem - dodała. Na najbliższe dni IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem (80 km/h) dla Polski północnej. Piątek ma być pogodny. Na północy mogą być przelotne opady deszczu. Najcieplej będzie na południu kraju. W nocy z piątku na sobotę wiatr na północy kraju może zawiać mocniej. Spodziewane są przelotne opady deszczu, które z północy przejdą na południe. W sobotę padać może w całej Polsce. Niedziela powinna być pogodna, choć może być chłodniej i miejscami deszczowo. Na północy kraju nadal może mocno wiać, jednak wiatr będzie słabnąć.

Rekordowy upał za nami. Jak długo ta pogoda się utrzyma?
17-08-2023 13:40

Rekordowy upał za nami. Jak długo ta pogoda się utrzyma?

Miniony tydzień przyniósł powrót upałów. We wtorek padł roczny rekord temperatury powietrza. W Ostrołęce wyniosła ona 35,7 stopni Celsjusza. Historyczny rekord wynosi ok. 40,2 st. C. Odnotowano go 100 lat temu w Opolu. Upały utrzymają się do końca tygodnia. W nocy temperatury mogą przekroczyć 20 st. C. W programie "Newsroom" WP Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadał nieco chłodniejsze, choć wciąż wysokie temperatury w kolejnych dniach. - Ten front będzie przemieszczał się na wschód i burze będą występować w całym kraju - mówił synoptyk. - W kolejnych dniach wschód kraju będzie jeszcze bardziej upalny. Maksymalne wartości to 32-33 st. C. Na zachodzie może być nieco chłodniej. Do 26-28 st. C. Nad morzem będzie jeszcze chłodniej: 22-26 st. C. Tam również będą się pałętały niebezpieczne burze - dodał. Ekspert zalecał, by sprawdzać ostrzeżenia pogodowe. W weekend burze będą skupiać się na wschodniej części kraju. Trzydziestostopniowe temperatury będą zdarzać się coraz rzadziej. Mogą pojawiać się jednak również na początku września. - Może to być przedłużeniem lata. Pierwszy dzień roku szkolnego to piątek - wstępnie wygląda to bardzo pozytywnie. - stwierdził Grzegorz Walijewski.

d1dmach
Ściana deszczu. Spadło aż 61 litrów wody na metr kwadratowy
13-07-2023 21:10

Ściana deszczu. Spadło aż 61 litrów wody na metr kwadratowy

W czwartek burze przechodzą przez znaczną część Polski. Najwięcej szkód odnotowano na południu kraju. Na stacji IMGW w Wilczej Woli, na północy województwa podkarpackiego, spadło aż 61 litrów wody na metr kwadratowy.

Najgorętszy weekend lata? Czekają nas tropikalne noce
13-07-2023 14:19

Najgorętszy weekend lata? Czekają nas tropikalne noce

Na południu Polski może być pochmurnie oraz deszczowo - mówił w czwartek rano w programie "Newsroom" WP Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zapowiadał, że w południowych województwach można spodziewać się burz z opadami do 65 litrów na metr kwadratowy. - Po tej sytuacji będziemy mieli do czynienia z klinem wyżowym. Będzie sporo słońca. W weekend do Polski dotrze bardzo ciepłe, zwrotnikowe powietrze. Na termometrach zobaczymy nawet 35 stopni Celsjusza. 30 stopni zanotujemy praktycznie w każdym punkcie kraju. W nocy piątku na sobotę i z soboty na niedzielę będziemy mieli do czynienia z nocami tropikalnymi - temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni. Po burzowym epizodzie czeka nas upał. Około niedzieli mogą pojawiać się burze - dodał synoptyk. Cała Polska może być objęta ostrzeżeniami meteorologicznymi. Ekspert przestrzegł, że wysokie temperatury mogą doprowadzić do przegrzania organizmu. Lepiej w tym czasie nie wychodzić na zewnątrz. Należy pić duże ilości płynów. We Włoszech temperatury mogą sięgnąć nawet 40 stopni Celsjusza. Po weekendzie upały się utrzymają. Walijewski podkreślił, że długoterminowe prognozy na lato jak na razie się sprawdzają. W sierpniu pogoda może być równie upalna, co w lipcu.

"Powiem brutalnie". Synoptyk wprost o tym, co czeka nas w Wielkanoc
30-03-2023 14:29

"Powiem brutalnie". Synoptyk wprost o tym, co czeka nas w Wielkanoc

W piątek w części regionów Polski nadal możliwe są burze - mówił w programie "Newsroom" WP synoptyk Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatury będą nadal kilkunastostopniowe. W sobotę może być chłodniej w północnej części kraju. - W niedzielę zaczniemy odczuwać różnicę. Pojawi się wiatr i najbliższe dni mogą być bliższe percepcji zimowej. Temperatura spadnie. Będzie na tyle chłodno, że jeżeli w poniedziałek pojawią się opady, to będą to głównie opady śniegu - zapowiedział ekspert z IMGW. A jakie prognozy synoptycy mają na Wielkanoc? - Wygląda na to, że w święta będzie pogoda chłodna, z opadami głównie deszczu, ale zimnego. Będzie odczuwalny wiatr. Na tę chwilę prognozy na weekend świąteczny nie są zbyt łaskawe. Powiem brutalnie - potem może być tylko lepiej. Jednak ujemnych temperatur bym się nie spodziewał, chyba że nocą. W weekend świąteczny można spodziewać się oblodzeń - dodał synoptyk.

Zima wróci? Synoptycy nie mają wątpliwości
23-03-2023 12:23

Zima wróci? Synoptycy nie mają wątpliwości

Pierwszy weekend wiosny będzie chłodny. Ewa Łapińska, synoptyczka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówiła w programie "Newsroom WP", że w czwartek i piątek w niektórych częściach Polski możemy czuć temperaturę 20 stopni Celsjusza. Potem pogoda się zmieni. - Sobota będzie chłodniejsza. Temperatura w kolejne dni będzie o 1-2 stopnie niższa. Z poniedziałku na wtorek spodziewamy się powrotu lekkiej zimy z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i ujemną temperaturą w nocy. Trudno powiedzieć czy na długo, ale rzeczywiście kilka dni, środa i czwartek będą z ujemną temperaturą. Bliżej końca tygodnia powinno być trochę cieplej, a ujemne nocne temperatury powinny zniknąć - stwierdziła Łapińska.

Nadciągają potężne mrozy. Atak zimy w Polsce
02-02-2023 14:10

Nadciągają potężne mrozy. Atak zimy w Polsce

Pogoda burzowa w najbliższych dniach ma zostać zastąpiona przez falę chłodniejszego powietrza. - We wschodniej Polsce w sobotę pojawią się pierwsze mrozy. Ciekawą sytuacją jest to, że ciśnienie tego wyżu ma wynieść ponad 1040 hPa. To bardzo wysokie ciśnienie. Wszyscy, którzy mają problemy krążeniowe i sercowe, powinni zwrócić na to uwagę i zapomnieć o kawie - mówi w programie "Newsroom" WP prof. Mariusz Figurski, dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - W niedzielę i poniedziałek temperatury ujemne obejmą już całą Polskę. Mróz wystąpi szczególnie na południowych krańcach kraju, nie tylko nocą, ale też w ciągu dnia. W następnym tygodniu będzie się to rozbudowywało. Modele mówią o mrozach poniżej -10 stopni Celsjusza - dodaje. Synoptyk prognozuje też, co czeka nas w dłuższej perspektywie i kiedy do Polski zawita wiosna. - Kwiecień i maj mają być powyżej normy, jeżeli chodzi o temperatury. Można spodziewać się wyższych temperatur, niż w poprzednim trzydziestoleciu oraz że pojawienie się wiosny przyspieszy - mówi prof. Figurski.

d1dmach
Zaskoczenie w pogodzie. Dawno tak nie było
02-02-2023 13:25

Zaskoczenie w pogodzie. Dawno tak nie było

Burze na przełomie stycznia i lutego są sporym zaskoczeniem. - Takie przypadki były już wcześniej, ale niepokojąca jest częstotliwość ich występowania. Typ pogody, który mamy od paru dni, jest charakterystyczny dla okresu między ciepłą, a chłodną porą roku i występuje zazwyczaj w okresie jesiennym. Teraz mamy to na przełomie stycznia i lutego. W ubiegłym roku nie zaobserwowaliśmy czegoś takiego - komentuje w programie "Newsroom" WP prof. Mariusz Figurski, dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - To zmiana, która niesie konsekwencje. To jednak nie znaczy, że już mamy przedwiośnie. W najbliższym czasie czeka nas ochłodzenie. Cyrkulacja atmosfery diametralnie się zmieniła w ostatnich latach - dodaje ekspert.

Nawet -10 stopni i zamiecie. Fatalna pogoda
21-01-2023 07:08

Nawet -10 stopni i zamiecie. Fatalna pogoda

W sobotę najsilniejsze opady śniegu wystąpią na północnym zachodzie oraz w pasie od Mazur po Dolny Śląsk. Tam spadnie ok. 15 cm śniegu. Silny wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Z kolei mieszkańcy południa i południowego wschodu powinni przygotować się na przerwy w dostawach prądu z powodu uszkodzeń sieci energetycznej.

Co z prawdziwą zimą? Jest najnowsza prognoza pogody
05-01-2023 13:52

Co z prawdziwą zimą? Jest najnowsza prognoza pogody

- Długi weekend zacznie się "trudną pogodą" - zapowiedziała w programie "Newsroom" WP Ewa Łapińska, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W nocy na Suwalszczyźnie temperatura sięgnie nawet - 9 stopni Celsjusza. Po mroźnej nocy piątek powinien być spokojny. Na północnym wschodzie wystąpią opady deszczu, a na zachodzie deszczu ze śniegiem. - Czeka nas huśtawka pogodowa, jeżeli chodzi o piątek - mówiła Łapińska. W sobotę i niedzielę pogoda będzie spokojniejsza, choć w sobotę pojawią się jeszcze symboliczne opady oraz temperatury do -5 stopni Celsjusza na wschodzie. Na zachodzie będzie ciepło, termometry mogą pokazać 8 stopni Celsjusza. W niedzielę na południu Polski pojawią się rozpogodzenia, a na zachodzie termometry mogą pokazać nawet 10 stopni. - Prawdziwej zimy nie widać - dodała Łapińska, mówiąc o prognozach na przyszły tydzień.

Atak zimy. Śnieżyce suną do Polski
17-11-2022 12:28

Atak zimy. Śnieżyce suną do Polski

Skończyła się ciepła połowa listopada. Jak będą wyglądać najbliższe dni? O to Mateusz Ratajczak pytał w programie "Newsroom WP" Grzegorza Walijewskiego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Do Polski dotarło arktyczne powietrze, co oznacza, że będzie chłodno. Tak jak pierwsza połowa listopada była bardzo ciepła, tak druga połowa będzie zdecydowanie chłodniejsza. Prognozy mówią, że chłodno będzie przynajmniej do 25-27 listopada. W piątek na Suwalszczyźnie temperatura nie będzie dodatnia. Tam maksymalnie -2 st. C. Na Mazurach, Warmii, ale też w północnej części Mazowsza temperatura maksymalna to 0 st. C. Cieplej będzie na zachodzie, tam ok. 2-3 st. C na plusie. Noce będą chłodne - ostrzegł ekspert IMGW. Jak dodał, w weekend będzie jeszcze zimniej. - W nocy temperatura przy gruncie będzie spadała na Suwalszczyźnie nawet do -7 st. C, pozostała część kraju będzie miała w nocy wartości ok. -4 st. C. Przez cały weekend w dzień temperatura będzie ledwo przekraczała 0 st. C - powiedział Walijewski. Czy to oznacza, że skończył się już czas, w którym można było zaoszczędzić na ogrzewaniu? - Tak. Dwa tygodnie temu mówiłem u państwa, że mniej więcej 15 lub 17 listopada warto zmienić opony. Ciepłe szaliki, czapki, rękawice, kurtka, buty - to się w najbliższym czasie przyda. Taka aura będzie przynajmniej do 25 listopada. A jeżeli chodzi o ogrzewanie, to pierwsza część listopada nas rozpieszczała. Mieliśmy czasem temperatury letnie. Druga część będzie zdecydowanie chłodniejsza - powiedział synoptyk. Jak mogą wyglądać końcówka listopada i grudzień? - Od 25 do 27 listopada widać ocieplenie z zachodu i z powrotem mogą powrócić wartości cieplejsze, ok. 9 st. C na plusie. Na wschodzie nieco chłodniej, ok. 4-5 st. C, ale jest szansa, że końcówka listopada będzie cieplejsza. W grudniu można spodziewać się temperatury całkiem normalnej jak na grudzień. Śnieg może pojawić się również na nizinach. Temperatura może spać do -10 st. C. Powoli zaczynają się niebezpieczne warunki na drogach. Mamy śnieg, deszcz ze śniegiem. To, co pada w dzień, w nocy zamarza, bo są ujemne temperatury. Na południu kraju w piątek możemy spodziewać się przyrostu śniegu od 10 do 15 cm. Będzie dosyć niebezpiecznie. Proszę o śledzenie ostrzeżeń i komunikatów IMGW - zaapelował synoptyk.

Ważne ostrzeżenie. Alert w ośmiu województwach
16-10-2022 20:09

Ważne ostrzeżenie. Alert w ośmiu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstą mgłą. W niedzielę wieczorem synoptycy wydali alert w ośmiu województwach w Polsce. W niektórych miejscach widzialność może wynosić od 100 do 200 metrów.

d1dmach
Odpoczniemy od upałów. Idzie ochłodzenie
21-07-2022 19:22

Odpoczniemy od upałów. Idzie ochłodzenie

Bardzo dynamiczną i zmienną pogodę na koniec lipca prognozuje IMGW. Do połowy przyszłego tygodnia upały, a potem ochłodzenie w całym kraju. IMGW ostrzega też, że sytuacja hydrologiczna jest cały czas bardzo niekorzystna, grozi nam susza.

Ekstremalna pogoda. Alerty IMGW w całym kraju
01-07-2022 09:29

Ekstremalna pogoda. Alerty IMGW w całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla części kraju najwyższy alert przed upałami. Na obszarze objętym alertem temperatura może osiągnąć 37 st. C. Dla pozostałej części kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Na przeważającym obszarze mogą wystąpić burze z gradem.

Niż Gerhild zaatakował Polskę. Co czeka nas w kolejnych dniach? Prognoza pogody z IMGW
18-01-2022 18:30

Niż Gerhild zaatakował Polskę. Co czeka nas w kolejnych dniach? Prognoza pogody z IMGW

- W kolejnych dniach będzie w miarę spokojnie. Nie będzie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych - przekazał w programie "Newsroom" WP synoptyk Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - W dzień termometry będą wskazywały znacznie powyżej 0 st. Celsjusza, noce będą z lekką temperaturą ujemną, od -4 st. na wschodzie kraju, przez -1 w centrum, do 0 i 1 st. na zachodzie. W środę bardzo podobna sytuacja, lekko dodatnia temperatura, 3-4 st. Celsjusza. Nawet słońce się pojawi, szczególnie we wschodniej i południowej części Polski. Natomiast w czwartek przyjdzie lekka zmiana pogody. Znowu na północy zrobi się wietrznie. Nie będzie tak niebezpiecznie, jak było to w poniedziałek, ale porywy wiatru do 80 km/h mogą mieć miejsce. Pojawią się opady śniegu, więc zima da o sobie znać. Z kolei piątek temperatury od 0 do 2 st. Celsjusza i delikatne opady śniegu. W weekend bardzo podobnie. Noce będą z temperaturami ujemnymi. Im bliżej weekendu tym zimniej, nawet do - 10 st., a nawet -15 st. Celsjusza - przekazał meteorolog z IMGW.

Fikcyjne zatrudnianie oraz korupcja. Kolejny akt oskarżenia dla byłego dyrektora IMGW
23-12-2021 11:53

Fikcyjne zatrudnianie oraz korupcja. Kolejny akt oskarżenia dla byłego dyrektora IMGW

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu kolejny akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O., byłemu dyrektorowi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Oskarżono go o 10 przestępstw, głównie korupcyjnych.

Pogoda na weekend. Będzie mróz? Prognoza z IMGW
02-12-2021 23:45

Pogoda na weekend. Będzie mróz? Prognoza z IMGW

Jaka pogoda czeka nas w pierwszy weekend grudnia? - Chłód nie będzie odpuszczał. W dzień temperatury będą nieznacznie przekraczały zero stopni Celsjusza - przekazał w programie "Newsroom" WP Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Na ciepło nie ma co liczyć, w dzień na Suwalszczyźnie będzie nawet -1 stopień, więc już takie wartości bardziej zimowe, choć w południowo-wschodniej części kraju pojawi się więcej słońca, a na zachodzie deszcz ze śniegiem. W sobotę niewielkie zmiany, cały czas na wschodzie chłodno, na zachodzie cieplej, do 3 stopni. (...) W niedzielę żadnej poprawy, podobna sytuacja, jak w sobotę, najchłodniej na wschodzie. Po weekendzie nie widać żadnego ocieplenia, mało tego, widać nawet ochłodzenie. Cały czas taka aura późnojesienna, wczesnozimowa. I przez cały ten okres przelotne opady śniegu - przekazał synoptyk.

d1dmach
Pogoda na weekend. Czekają nas pierwsze przymrozki? Jest prognoza IMGW
07-10-2021 23:10

Pogoda na weekend. Czekają nas pierwsze przymrozki? Jest prognoza IMGW

Pierwsze dni października były dość ciepłe. Czy w najbliższym czasie pogoda może się zmienić? - Faktycznie, mamy teraz okres przyjemnej pogody, ze stosunkowo wysokimi temperaturami. Chociaż takimi, jakie w ostatnich latach w październiku występowały dość powszechnie - tłumaczył w programie "Newsroom" WP prof. Mirosław Miętus, wicedyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Niestety najprawdopodobniej ten okres kończy się, przyjdzie ochłodzenie. Temperatura powinna w najbliższych dniach nie przekraczać 15 st. na obszarze Polski. Co ważne, w nocy temperatura może spaść do około zera w północno-wschodniej części kraju, a z soboty na niedzielę mogą wystąpić lokalne przymrozki - zapowiadał meteorolog. - Nie będzie padać, to jest może pocieszające, ale nie będzie padać tylko na początku weekendu. W niedzielę w nocy mogą pojawić się opady deszczu - dodał prof. Miętus.

Pogoda dokładna jak nigdy. IMGW ogłosił rewolucję w prognozach
17-05-2021 06:38

Pogoda dokładna jak nigdy. IMGW ogłosił rewolucję w prognozach

Gościem programu "Newsroom" Wirtualnej Polski był profesor Mariusz Figurski. Meteorolog opowiedział o zmianach w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Jest nowe rozwiązanie, nad którym pracowaliśmy ostatni rok - wyjaśnił synoptyk i dodał, że jest to duże przedsięwzięcie IMGW. - Powstał model, który nazwaliśmy hybrydowym. Jest to tzw. model kaskadowy, który się składa z różnych modeli - powiedział gość WP i sprecyzował, że są to modele krótkoterminowe i średnioterminowe. - Chodziło o uzyskanie jak najlepszych parametrów - powiedział prof. Figurski. - Nowa jakość. Prawdopodobnie będzie też lepsza sprawdzalność w okresie doby do 36 godzin z uwagi na duże asymilacje danych, które pochodzą z naszej sieci pomiarowej IMGW - wskazał rozmówca Mateusza Ratajczaka i dodał, że przez to Instytut spodziewa się stabilniejszych prognoz pogody.

Rusza remont dolnego spodka obserwatorium na Śnieżce. Inwestycja warta 3,3 mln euro
20-04-2021 06:33

Rusza remont dolnego spodka obserwatorium na Śnieżce. Inwestycja warta 3,3 mln euro

Rusza modernizacja wizytówki Karkonoszy. W ciągu czterech lat dolny spodek obserwatorium na Śnieżce odzyska dawny blask. Ma się on stać miejscem spotkań miłośników górskich wędrówek. Inwestycja pochłonie ok. 3,3 mln euro.

Jaka pogoda na Wielkanoc 2018? "Polska znalazła się w fatalnym położeniu"
27-03-2018 12:08

Jaka pogoda na Wielkanoc 2018? "Polska znalazła się w fatalnym położeniu"

W weekend modele prognostyczne zapewniały, że Wielkanoc 2018 będzie słoneczna i bardzo ciepła. Jak to możliwe, że nagle prognozy pokazują coś zupełnie innego? "Polska znalazła się w fatalnym położeniu - między dwiema potężnymi masami powietrza" - tłumaczą synoptycy.

Wichury i gęste mgły. Miejscami zawieje z prędkością 120 km/h
27-12-2017 09:49

Wichury i gęste mgły. Miejscami zawieje z prędkością 120 km/h

W środę pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Temperatura nie spadnie poniżej zera, ale duże zachmurzenie i porywisty wiatr sprawią, że dzisiejsze spacery mogą nie być przyjemne.

d1dmach
d1dmach
Więcej tematów