Trwa ładowanie...
d18x6sg
Temat

husaria

Rekonstrukcja rządu. Marcin Kierwiński o wicepremier Emilewicz i jej słowach o husarii
07-09-2020 10:45

Rekonstrukcja rządu. Marcin Kierwiński o wicepremier Emilewicz i jej słowach o husarii

Wicepremier Jadwiga Emilewicz porównała działania Solidarnej Polski dotyczące spraw światopoglądowych do nieudanego wykorzystania w przeszłości polskiej husarii. - Husaria była dumą Polski w XVI-XVII w., a trudno uznać za dumę Polski Zbigniewa Ziobrę - stwierdził w programie "Tłit" Wirtualnej Polski Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), pytany o słowa Emilewicz. Dodał, że partię Ziobry porównałby raczej do pospolitego ruszenia, które "głośno krzyczy, ale jak trzeba iść do walki, to kryje się po kątach". Gość Michała Wróblewskiego stwierdził też, że obóz Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje tylko takie zmiany, które mogą dać im bezkarność. - Pierwszym bezpiecznikiem stała się prokuratura, ale Jarosław Kaczyński wie, że to nie wystarczy. Jeżeli chce zapewnić sobie i swoim ludziom bezkarność, musi doprowadzić do uzależnienia sądów od władzy wykonawczej - mówił Marcin Kierwiński.

Polska okupacja Moskwy
06-11-2015 12:51

Polska okupacja Moskwy

Polacy zdobyli Moskwę i utrzymali miasto przez ponad dwa lata. Pod koniec kolejnego długiego oblężenia umierający z głodu żołnierze zamknięci w murach miasta byli na tyle zdesperowani, że odkopywali trupy i zjadali się nawzajem. Skrajne warunki zmusiły wojska Rzeczpospolitej do kapitulacji. Wbrew obietnicom, większość poddających się żołnierzy została wymordowana. - Odbicie Moskwy z rąk polskich nie oznaczało końca wojny. Trwała ona jeszcze 6 długich lat. Obowiązujący od 3 stycznia 1619 roku rozejm pozostawiał w Rzeczypospolitej podbite ziemie: smoleńską, czernihowską i siewierską. Oznaczało to wzrost terytorialny polsko-litewskiego państwa o około 75 tys. km2. To mniej więcej jedna czwarta dzisiejszej Polski - pisze dr Radosław Sikora w artykule dla WP.

Bitwa pod Kircholmem - ewenement w skali świata
08-07-2015 19:37

Bitwa pod Kircholmem - ewenement w skali świata

W okolicach Kircholmu mieszczanie ryscy pochowali 8983 ciała. Straty Szwedów były jednak wyższe, gdyż niektórzy z nich utonęli w Dźwinie i zmarli od ran po bitwie. Na jednego poległego w armii Chodkiewicza przypadało około 100 zabitych w armii szwedzkiego księcia Karola. Gratulacje polskiemu królowi złożyli m.in. sułtan Ahmed I i szach perski Abbas I - pisze dr Radosław Sikora w artykule dla WP.

Husaria pod Gnieznem - widowisko historyczne w Murowanej Goślinie
25-06-2015 14:57

Husaria pod Gnieznem - widowisko historyczne w Murowanej Goślinie

W dwa najbliższe weekendy w podpoznańskiej Murowanej Goślinie będzie można zobaczyć widowisko historyczne z udziałem 230 aktorów i statystów przypominające bitwę z czasów potopu szwedzkiego.

d18x6sg
Bitwa pod Kiesią - zapomniane zwycięstwo husarii
27-01-2015 14:33

Bitwa pod Kiesią - zapomniane zwycięstwo husarii

Bitwa stoczona w 1601 r. w Inflantach udowodniła, że zachodnioeuropejska wojskowość zdecydowanie ustępuje polskiej. Pod Kiesią 700 zaskoczonych przez Szwedów rycerzy Rzeczypospolitej zmasakrowało trzytysięczne wojsko przeciwnika - pisze dr Radosław Sikora w artykule dla WP.

O krok od imperium. Rzeczpospolita mogła połączyć się z Rosją?
22-12-2014 18:31

O krok od imperium. Rzeczpospolita mogła połączyć się z Rosją?

Polacy zajmując Moskwę, stanęli przed dziejową szansą stworzenia światowego mocarstwa - Rzeczypospolitej Trojga Narodów. Historycy spierają się od lat, czy było to możliwe. Część uważa, że Stanisław Żółkiewski był niepoprawnym romantykiem. A jego plan oparty na mrzonkach. Według tych badaczy, gdyby Władysław przybył do Moskwy, szybko podzieliłby los Dymitra. Poderżnięto by mu gardło, a resztę Polaków przepędzono. Inni historycy przekonują jednak, że koncepcja ta miała wszelkie szanse powodzenia. Wskazują przede wszystkim na szerokie poparcie bojarów, którzy mieli dosyć rosyjskiej satrapii i marzyli o uzyskaniu statusu, jakim cieszyła się polska i litewska szlachta.

Rewanż za potop - polska okupacja Danii
07-11-2014 16:41

Rewanż za potop - polska okupacja Danii

Żołnierze Stefana Czarnieckiego w drodze do Danii pozostawili za sobą krwawy szlak. Spalili setki miejscowości, kradli i gwałcili nawet w samej Danii, która była w sojuszu z Rzeczpospolitą. To tej wyprawy dotyczą słowa hymnu Polski o Czarnieckim "rzucającym się przez morze". Krwawa wyprawa przyniosła jednak zamierzony skutek - udało się wypędzić Szwedów z Polski.

Bitwa pod Wiedniem odmieniła bieg historii
11-09-2014 12:36

Bitwa pod Wiedniem odmieniła bieg historii

Wielokrotna przewaga liczebna nie wystarczyła Turkom do zdobycia Wiednia i pokonania połączonych armii polskiej i austriackiej. Wspaniałe zwycięstwo pod Wiedniem zapewniła nie ilość, ale jakość wojsk. Polska dysponowała w tym czasie jedną z najlepszych formacji wojskowych Europy. - Husaria, idąc na czele wojsk koalicyjnych, odegrała kluczową rolę w ostatniej, decydującej, zakończonej ucieczką nieprzyjaciela, fazie bitwy. Nie można jednak sprowadzać całej batalii tylko do tej szarży. Doszło do niej dopiero po godzinie 17. Sama bitwa trwała wtedy już od dobrych kilku godzin - pisze dr Radosław Sikora w artykule dla WP.PL.

Husaria na zamku w Pułtusku na Dniu Tradycji Rzeczypospolitej
08-07-2014 16:03

Husaria na zamku w Pułtusku na Dniu Tradycji Rzeczypospolitej

Miłośnicy husarii 19 lipca będą mogli zobaczyć na zamku w Pułtusku turnieje oraz grupy rekonstruujące tę formację i inne wojska polskie z XVII wieku. Dzień Tradycji Rzeczypospolitej ma przypomnieć o Bitwie pod Wiedniem i chorągwi husarskiej ufundowanej przez związanego z Pułtuskiem biskupa płockiego Stanisława Dąmbskiego.

d18x6sg
Bitwa pod Hodowem - 400 Polaków przeciw 40 tysiącom Tatarów
11-06-2014 14:42

Bitwa pod Hodowem - 400 Polaków przeciw 40 tysiącom Tatarów

Czterystu polskich husarzy i pancernych stanęło na drodze liczącej 40 tysięcy ludzi armii Tatarów. We wsi Hodów zbudowali prowizoryczne barykady. Za plecami mieli staw, dzięki temu nie zostali otoczeni. 11 czerwca 1694 r., po trwającym 5-6 godzin ataku, Tatarzy ponieśli dotkliwe straty, przerwali szturm i wycofali się. Zrezygnowali też z dalszego najazdu na Rzeczpospolitą - pisze dr Radosław Sikora w artykule dla WP.PL.

Bitwa pod Hodowem
11-06-2014 17:26

Bitwa pod Hodowem

400 polskich husarzy i pancernych stoczyło trwającą 5-6 godzin bitwę pod Hodowem. Ich przeciwnikami była licząca 40 tys. ludzi armia Tatarów. Starcie zakończyło się zwycięstwem Polaków - ze względu na duże straty Tatarzy wycofali się i przerwali najazd na Rzeczpospolitą.

Jeden przeciw 150 - tak walczyli husarze Marcina Kazanowskiego
20-01-2014 13:51

Jeden przeciw 150 - tak walczyli husarze Marcina Kazanowskiego

23 czerwca 1676 roku powołano do życia chorągiew husarską Marcina Kazanowskiego, która w ciągu pięciu kolejnych lat wsławiła się kilkoma wybitnymi osiągnięciami. Ich szczytowym osiągnięciem była bitwa stoczona 27 czerwca 1581 roku na przedpolach Mohylewa. Wówczas niespełna 200 husarzy tej chorągwi, przez 7 godzin broniło miasta przed 30-tysięcznym wojskiem rosyjskim. Po kilku godzinach Polakom na pomoc przybyło około 300 kawalerzystów lekkiej jazdy. I wówczas, rzecz trudna do wyobrażenia, udało się przepędzić wroga spod miasta! Spośród 200 husarzy Kazanowskiego, pod Mohylewem nie zginął nikt.

Husaria - najlepsza kawaleria świata
19-11-2013 14:18

Husaria - najlepsza kawaleria świata

Husaria - chluba i duma Polski, która przez dwa stulecia wiodła wojska Rzeczypospolitej od zwycięstwa do zwycięstwa. Dzięki niej rozbijaliśmy kilkunastokrotnie liczniejszych wrogów, a broniliśmy się przed nieprzyjacielem przeważającym nawet 100-150-krotnie!

"Gniew Husarii"
13-11-2013 21:58

"Gniew Husarii"

Film polskiej grupy rekonstrukcyjnej z inscenizowaną szarżą husarii bije rekordy popularności w internecie. W serwisie Youtube.pl zobaczyło go niemal 600 tys. osób! "Gniew husarii" przedstawia szarże polskiej formacji na szwedzką piechotę. - W filmie wystąpiła chorągiew husarska województwa pomorskiego pod porucznikiem Jarosławem Struczyńskim, kasztelanem gniewskim, wspierana przez chorągiew husarską województwa kujawsko-pomorskiego szarżujące na Żółty Regiment Piechoty - opisują film jego twórcy.

d18x6sg
Bitwy polskiego rycerstwa
18-07-2011 14:21

Bitwy polskiego rycerstwa

Bitwa pod Grunwaldem i powstania kozackie

d18x6sg
d18x6sg
Więcej tematów