więcej

Donald Tusk

donald tusk

Polski polityk, współzałożyciel ugrupowania Platforma Obywatelska, były premier, obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej ur. 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku.

Donald Tusk ukończył historię na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W czasach studiów zaangażowany w działalność opozycyjną - uczestniczył m.in. w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności, a także należał do grona założycieli gdańskiego NZS-u.

Był również przewodniczącym "Solidarności" w Wydawnictwie Morskim i dziennikarzem tygodnika "Samorządność". Pracował przez jakiś czas fizycznie w kierowanej przez Macieja Płażyńskiego Spółdzielni Usług Wysokościowych "Świetlik". Donald Tusk był w grupie założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Z ramienia tej partii z powodzeniem starał się w roku 1991 o mandat posła. Dwa lata później kierowana przez Tuska partia nie przekroczyła progu wyborczego. W wyborach parlamentarnych 1997 zdołał uzyskać z ramienia Unii Wolności mandat senatora. W trakcie IV kadencji Senatu został mianowany wicemarszałkiem izby. W roku 2001 odszedł z partii i wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim powołał do życia ugrupowanie polityczne Platforma Obywatelska. Tusk z powodzeniem ubiegał się wówczas o mandat poselski i został powołany na funkcję wicemarszałka Sejmu. Cztery lata później kandydował w wyborach prezydenckich. Walkę o urząd przegrał w drugiej turze z Lechem Kaczyńskim. Tego samego roku otrzymał kolejny w swojej karierze mandat poselski, jednak jego ugrupowanie nieznacznie przegrało wybory z partią Prawo i Sprawiedliwość. W przedterminowych wyborach parlamentarnych 2007 Platforma Obywatelska zyskała największą ilość głosów i Donald Tusk został mianowany premierem. Funkcję tę sprawował do roku 2014, kiedy to objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

Najnowsze informacje

donald tusk - Znaleziono 5059 materiałów

Szukaj w serwisie

Najważniejsze wiadomości

Węgierska policja: celem zamachu byli policjanci
dodane 2016-09-25 (19:00) 9 godzin i 12 minut temu

Wypadek na Podkarpaciu. TIR z naczepą "dachował" na A4
dodane 2016-09-25 (18:28) 9 godzin i 44 minuty temu

Już wkrótce operacja wyzwolenia Mosulu. Erdogan zdradził datę
dodane 2016-09-25 (16:02) 12 godzin i 10 minut temu

Paweł Szefernaker: w tym tygodniu spotkanie premier z wojewodami
dodane 2016-09-25 (11:00) 17 godzin i 12 minut temu

więcej wiadomości