RegionalneTrójmiastoPolscy astronauci będą szkoleni na Pomorzu? W Trójmieście ruszają studia technologii kosmicznych

Polscy astronauci będą szkoleni na Pomorzu? W Trójmieście ruszają studia technologii kosmicznych

Polscy astronauci będą szkoleni na Pomorzu? W Trójmieście ruszają studia technologii kosmicznych
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | NASA
Tomasz Gdaniec
05.01.2016 10:51, aktualizacja: 17.01.2016 10:10

• Trójmiejskie uczelnie otworzą studia z zakresu technologii kosmicznych
• Eksperci: "Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów technologii kosmicznych"
• Nowy kierunek zostanie otwarty w przyszłym roku

- Zapotrzebowanie na pracowników z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych w Polsce wzrasta. Tymczasem specjalistów, zdolnych sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem tego sektora, jeszcze się w naszym kraju nie kształci - twierdzi prof. Andrzej Stepnowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Czy absolwenci nowego kierunku znajdą pracę? Jak przekonują pomysłodawcy projektu wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zaawansowanych technologii kosmicznych i satelitarnych, w tym specjalizacji morskich. Pomorze ma szansę stać się liderem w rozwoju narodowego programu kosmicznego - obecnie w województwie pomorskim działa 20 firm z sektora kosmiczno-satelitarnego. Rozpoczęcie trzysemstralnych studiów magisterskie planowane jest na semestr letni przyszłego roku akademickiego. Uczelnie planują przyjąć na pierwszy rok studiów 120 osób.

- W ramach kierunku Technologie kosmiczne i satelitarne planowane jest uruchomienie czterech specjalności: Technologie informacyjne i elektroniczne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej - lider: Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, Wykorzystanie technologii kosmicznych i satelitarnych w gospodarce - lider: Wydział Mechaniczny PG, Morskie systemy satelitarne i kosmiczne - lider: Wydział Nawigacyjny AMG) oraz Aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa - lider: Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętów AMWG - informuje Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Absolwenci tego kierunku mają w przyszłości znaleźć zatrudnienie nie tylko w przemyśle wysokich technologii, ale również pomagać w rozwoju polskiego programu kosmicznego. W tym samym celu 1 stycznia ubiegłego roku powołano Polską Agencję Kosmiczną. Jej zadaniem jest prowadzenie spójnej polityki kosmicznej. Placówka ma koordynować projekty realizowane w ramach krajowych, unijnych oraz międzynarodowych zespołów badawczych i konstrukcyjnych. Jedną z pomorskich inwestycji, którą będzie najprawdopodobniej wspierać jest budowa teleskopu w Borach Tucholskich. Plan konstrukcyjny zakłada wybudowanie 90-metrowego radioteleskopu. Obecnie największy radioteleskop w Polsce ma 32 metry. Nowy, 90-metrowy, byłby trzecim co do wielkości na świecie, zaledwie o kilka metrów mniejszym od teleskopów w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także