Trwa ładowanie...

Politechnika Wrocławska patentowym liderem wśród podmiotów krajowych

Politechnika Wrocławska zgłosiła w 2014 r. najwięcej wynalazków i wzorów użytkowych. Na 153 zgłoszenia otrzymała 123 patenty.

Politechnika Wrocławska patentowym liderem wśród podmiotów krajowychŹródło: Facebook, fot: Politechnika Wrocławska
d2iltsi
d2iltsi

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przedstawił właśnie raport za rok 2014 r. W kategorii podmiotów krajowych, które w minionym roku skierowały do UPRP najwięcej zgłoszeń dotyczących wynalazków i wzorów użytkowych, niekwestionowanym liderem jest Politechnika Wrocławska. Z uczelni wpłynęły do urzędu 153 zgłoszenia, spośród których przyznano 123 patenty oraz prawa ochronne na wzory użytkowe.

Politechnika wyprzedziła w liczbie zgłoszonych wynalazków i wzorów drugi w klasyfikacji Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie o prawie 40 zgłoszeń, zaś trzecią Akademię Górniczo-Hutniczą – o 60. Niezłe czwarte miejsce w tym zestawieniu zajęła inna wrocławska uczelnia – Uniwersytet Przyrodniczy, który w ubiegłym roku skierował do UPRP 74 zgłoszenia.

Łącznie w 2014 r. do urzędu patentowego od podmiotów krajowych wpłynęło 3941 zgłoszeń dotyczących wynalazków i 913 zgłoszeń dotyczących wzorów użytkowych. Nieco ponad 28,5 proc. wszystkich zgłoszeń pochodzi od szkół wyższych i w tej klasyfikacji uczelnie znacznie ustępują podmiotom sektora gospodarczego.

Spośród łącznej liczby 4854 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych od podmiotów krajowych, patenty i prawa ochronne otrzymało niewiele ponad 63 proc. – w 2014 r. przyznano bowiem 2490 patentów na wynalazki i 586 praw ochronnych na wzory użytkowe. W klasyfikacji podmiotów krajowych, którym udało się uzyskać patenty i prawa ochronne również liderem jest Politechnika Wrocławska, jednak tylko 15 mniej uzyskała krakowska AGH. Na trzecim miejscu z 68 patentami i prawami ochronnymi znalazła się Politechnika Łódzka.

d2iltsi

- Wśród wynalazków, które zostały zgłoszone w poprzednim roku przez naukowców Politechniki Wrocławskiej znajduje się m.in. tester gruntowy autorstwa pracowników Wydziału Mechanicznego PWr. – prof. Piotra Dudzińskiego i mgr inż. Damiana Stefanowi. Urządzenie bada dynamiczny wpływ podwozi pojazdów terenowych na wytrzymałość i odkształcenia gruntów – mówi Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej.

Wynalazkami naukowców z PWr. interesują się również przedsiębiorcy, co potwierdza Katarzyna Paprzycka z Działu Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej Politechniki Wrocławskiej.

- Przykładowo firma Bioavlee, która zajmuje się technologiami rozpoznawania szczepów bakterii, wdrożyła sposób badania kolonii bakterii hodowanych na podłożach stałych oraz układ optyczny do ich badania opracowany przez prof. Halinę Podbielską i dra inż. Igora Buzalewicza z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Z rozwiązań, które w 2014 r. Politechnika zgłosiła do urzędu patentowego kilkanaście doczekało się już komercjalizacji – dodaje Paprzycka.

Wśród wspomnianych przez Paprzycką skomercjalizowanych rozwiązań znalazły się m.in. zbiornik do składowania materiałów trudnosypliwych oraz rękaw do składowania stworzone przez prof. Eugeniusza Hotałę z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Zostały one wykorzystane przez firmę Feerum. Innym opatentowanym wynalazkiem jest sposób wytwarzania miniaturowego reaktora do prowadzenia łańcuchowej reakcji polimerazy i miniaturowy reaktor do prowadzenia łańcuchowej reakcji polimerazy opracowany przez dr inż. Pawła Bembnowicza oraz prof. Leszka Golonkę. Z rozwiązania korzysta Best Medical Innovations.

d2iltsi

Wynalazki i rozwiązania stworzone przez studentów i pracowników PWr. nieustannie budzą spore zainteresowanie inwestorów. W ostatnim czasie szczególną uwagę przykuły projekty EZI-Hand - uniwersalnej protezy dłoni, nowatorskiej technologii badania enzymów proteolitycznych czy specjalnego urządzenia pozwalającego wykryć chorobę Alzheimera za pośrednictwem analizy głosu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2iltsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iltsi
Więcej tematów