PolitykaPolacy ocenili pracę polityków. Gorsze notowania Andrzeja Dudy

Polacy ocenili pracę polityków. Gorsze notowania Andrzeja Dudy

Polacy ocenili pracę polityków. Gorsze notowania Andrzeja Dudy
Źródło zdjęć: © WP | Łukasz Szełemej
17.03.2017 13:05, aktualizacja: 17.03.2017 14:26

Tylko niewiele ponad połowa Polaków (51 proc.) jest zadowolona z działalności Andrzeja Dudy - wynika z sondażu CBOS. Notowania prezydenta spadły o 3 pkt proc. od ostatniego badania w lutym - to suma negatywnie go oceniających i niemających zdania.

Prezydenturę Dudy krytycznie ocenia 38 proc. ankietowanych (to wzrost o 1 pkt proc. od lutego). 11 proc. nie wyraziło zdania w tej kwestii (wzrost o 2 pkt proc.).

Według CBOS, z aprobatą o prezydenturze Dudy relatywnie często wypowiadają się: najmłodsi respondenci (18-24 lata), mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym, uzyskujący najniższe dochody per capita, źle oceniający własne warunki materialne, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu i deklarujący prawicową orientację polityczną.

Z kolei niezadowolenie z działalności głowy państwa częściej niż przeciętnie wyrażają: badani z dużych miast i największych aglomeracji, najlepiej wykształceni, ankietowani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach na osobę w rodzinie, nieuczestniczący w praktykach religijnych lub biorący w nich udział kilka razy w roku, mający lewicowe lub centrowe poglądy polityczne.

Posłowie też nie mają powodów do radości

W marcu niezadowolenie z funkcjonowania Sejmu wyraziło 65 proc. respondentów CBOS - o 2 punkty procentowe mniej, niż w badaniu z ubiegłego miesiąca. Pozytywnie pracę posłów ocenia 21 proc. ankietowanych, o 1 punkt procentowy mniej niż w lutym. Nie miało zdania w tej kwestii 14 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc. od poprzedniego badania).

Z kolei działania Senatu aprobuje 24 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), 51 proc. - ocenia pracę senatorów negatywnie (spadek o 2 pkt proc.). 25 proc. respondentów nie zajęło stanowiska (wzrost o 3 pkt proc.).

"Marcowe notowania parlamentu są zbliżone do ubiegłomiesięcznych. Oceny działalności izby niższej nadal pozostają gorsze niż przed kryzysem parlamentarnym, który rozpoczął się 16 grudnia, a zakończył w styczniu" - zauważa CBOS.

Badanie przeprowadzano od 2 do 9 marca 2017 r. metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1054)
Zobacz także