Trwa ładowanie...

Partie polityczne starają się załatwiać sprawy zwykłych ludzi? Polacy bezlitośni

"Powodują kłótnie i zamęt w państwie" - mowa o partiach politycznych. Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że są one klikami polityków, których jedynym celem jest zdobycie władzy. Ich zdaniem w grę wchodzą też osobiste ambicje. To nie wszystko. Część społeczeństwa nie wie, o co w ogóle partiom chodzi.

Partie polityczne starają się załatwiać sprawy zwykłych ludzi? Polacy bezlitośniŹródło: PAP/EPA
d300r5s
d300r5s

Polacy krytycznie oceniają większość partii politycznych. Aż 91 proc. pytanych uważa, że powodują one kłótnie i zamęt w państwie - wynika z majowego sondażu CBOS. 87 proc. badanych jest zdania, że są one klikami dążących do władzy polityków.

Według 80 proc. respondentów partie zrzeszają ludzi, których główną motywacją do działania są osobiste ambicje. Dla 66 proc. ankietowanych cele działalności większości partii nie są jasne i tak naprawdę nie wiadomo, o co im chodzi.

Czy partie starają się załatwiać sprawy zwykłych ludzi? 64 proc. Polaków zaprzeczyło, 28 proc. zgodziło się z tym stwierdzeniem.

Okazuje się jednak, że nie jest aż tak źle. 55 proc. respondentów twierdzi, że partie polityczne zbierają postulaty i żądania wyborców, 54 proc. pytanych uważa, że proponują rozwiązania ważnych problemów kraju. Odmienne zdanie ma odpowiednio: 33 proc. i 37 proc. badanych.

d300r5s

Trend spadkowy?

Biorąc pod uwagę obecne wyniki badań i te sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat, można stwierdzić że bardzo krytyczny stosunek Polaków do partii politycznych raczej się nasila, niż słabnie. Różnice w opiniach od 2001 r. są minimalne. Nieznacznie zwiększył się odsetek deklarujących, że partie powodują kłótnie i zamęt w Polsce i tych, którzy twierdzą, że partie polityczne są klikami polityków, których celem jest zdobycie władzy, a także tych, którzy nie wiedzą,o co tak naprawdę partiom chodzi.

O 8 pkt. proc. od 2001 r. wzrosła liczba respondentów, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, że partie polityczne zbierają postulaty i żądania wyborców. Od tego czasu spadł (o 10 pkt. proc.) z kolei odsetek osób, które twierdzą, że partie proponują rozwiązania ważnych problemów kraju.

Mniej osób jest obecnie zdania, że partie polityczne starają się załatwiać sprawy zwykłych ludzi (spadek o 6 pkt. proc.).

d300r5s

Okazuje się, że zainteresowanie polityką nie wpływa znacznie na sposób postrzegania partii politycznych. 82 proc. osób interesujących się polityką krytycznie ocenia partie polityczne. Według nich robią więcej złego niż dobrego. Tego zdania jest też 93 proc. tych, którzy wykazują małe zainteresowanie polityką lub w ogóle się nią nie interesują.

Podobnie jest w przypadku uczestnictwa wyborczego. 86 proc. respondentów, którzy planują wziąć udział w najbliższych wyborach ma negatywny stosunek do partii politycznych. 96 proc. badanych, którzy nie zamierzają zagłosować w wyborach krytycznie odnosi się do partii politycznych.

Jak oceniają poszczególne lektoraty

Wyborcy dwóch największych ugrupowań, czyli PiS i PO mniej negatywnie oceniają partie polityczne (odpowiednio: 84 proc. i 83 proc.). Zwolennicy Kukiz'15 również nie są ich zdecydowanymi krytykami.

d300r5s

Innego zdania są sympatycy Nowoczesnej i SLD. 95 proc. elektoratu obu ugrupowań jest zdania, że partie robią więcej złego niż dobrego.

Co, gdyby partii nie było? Szkodą dla Polski byłoby nieistnienie partii politycznych - tak twierdzi 44 proc. pytanych (w 2001 r. 53 proc.). 19 proc. Polaków uważa to rozwiązanie za korzystne. Tyle samo ankietowanych zadeklarowało, że nieobecność partii byłoby obojętne dla Polski.

57 proc. wyborców PiS i 52 proc. PO funkcjonowanie partii politycznych uważa za niezbędne. Tego zdania jest tez 47 proc. zwolenników Kukiz'15 i Nowoczesnej i 46 proc. sympatyków PSL.

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–14 maja 2017 roku na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP/WP

d300r5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d300r5s
Więcej tematów