Trwa ładowanie...
24-12-2010 12:40

Papież zdradza, czym Bóg nas często zaskakuje

Bóg zawsze wywiązuje się ze swych obietnic, ale często zaskakuje ludzi sposobem, w jaki to się dokonuje - powiedział Benedykt XVI w specjalnym, świątecznym przesłaniu dla BBC.

Papież zdradza, czym Bóg nas często zaskakujeŹródło: AFP
d4ebpht
d4ebpht

Przypomniał, że Żydzi czekali na Mesjasza, który (politycznie) wyzwoli ich z niewoli Rzymian. - Mesjasz okazał się dzieckiem urodzonym w Betlejem, które istotnie przyniosło wyzwolenie, ale było to wyzwolenie w innym wymiarze - od śmierci - i obejmowało wszystkich ludzi, nie tylko Żydów - napisał papież.

- Jezus jest zbawcą nie tylko wszystkich ludzi współcześnie żyjących, lecz był ich zbawcą w historii. Jego zbawienie nie ma wymiaru politycznego osiągniętego środkami wojskowymi, lecz dokonało się przez haniebną śmierć na krzyżu - zaznaczył.

- Chrystus urodził się w nędzy jako człowiek nikomu nieznany, daleko od miejsc będących ośrodkami władzy, ale był synem Boga, który z miłości do człowieka wziął na siebie ludzki los i otworzył przed nami ścieżkę prowadzącą do pełni życia - dodał Benedykt XVI.

- Jest to wielka tajemnica świąt - podkreślił w swym przesłaniu papież, uwypuklając wątki "wolności, nadziei i życia" obecne w tajemnicy betlejemskiej. Zaapelował do wiernych, by modlili się o to, by boska obietnica "rozproszyła ciemności w ich życiu".

d4ebpht

Benedykt XVI zapewnił, że pamięta w swej modlitwie o ludziach chorych i starych, a także o tych, którzy doświadczają krzywdy. Wspomnienia z wrześniowej wizyty w Szkocji i Anglii są bardzo drogie jego sercu.

Papież wypowiedział się w programie radia BBC4 w trzyminutowej stałej audycji "Thought For The Day" (Myśl na Nadchodzący Dzień), w której występują przywódcy religijni różnych wyznań.

Dyrektor BBC Mark Thompson od dawna zabiegał o to, by Benedykt XVI w niej wystąpił. Liczył, że papież będzie gościem BBC w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii, ale spotkał się z odmową. Spekulowano wówczas, iż Watykan jest niezadowolony ze sposobu w jaki BBC podchodzi do spraw wiary, marginalizując katolicki punkt widzenia na niektóre sprawy.

W reakcji na nadany w 2006 r. przez telewizję BBC2 kontrowersyjny materiał na temat pedofilii w Kościele i rzekomego tuszowania tej sprawy przez ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera, Watykan opracował ścisłe wytyczne ws. przyszłych kontaktów z BBC.

Kontrowersje wzbudziła także nominacja muzułmanina Aaqila Ahmeda na szefa działu programów religijnych BBC. Parlament i kościół anglikański uznały to za wydarzenie "niepokojące", mogące prowadzić do relatywizowania wiary chrześcijańskiej w programach BBC.

d4ebpht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ebpht
Więcej tematów