Trwa ładowanie...
dmdc8se
Temat

Unia Europejska

Wystąpienie Polski z Unii Europejskiej? Kandydatka Konfederacji do PE zabrała głos
Dzisiaj, 19-04-2024 09:24

Wystąpienie Polski z Unii Europejskiej? Kandydatka Konfederacji do PE zabrała głos

- Ostatnie 5 lat pokazało w jakim kierunku zmierza Unia Europejska - powiedziała Anna Bryłka. Przedstawicielka Konfederacji wyjawiła, jak zagłosowałaby w referendum dotyczącym ewentualnego wyjścia Polski ze Wspólnoty.

Tusk o najbliższych tygodniach. "Mogą nawet rozstrzygnąć o losach wojny"
Wczoraj, 18-04-2024 20:15

Tusk o najbliższych tygodniach. "Mogą nawet rozstrzygnąć o losach wojny"

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że moment jest krytyczny i rzeczywiście najbliższe tygodnie, być może, mogą nawet rozstrzygnąć o losach tej wojny - powiedział Donald Tusk po zakończeniu szczytu w Brukseli. Jednym z tematów omawianych przez przywódców była pomoc Ukrainie. Premier odniósł się również do zatrzymania Polaka, który miał być w trakcie przygotowań do zamachu na prezydenta Zełenskiego.

Polskie interesy w Brukseli. "Głosem rolników jest dziś Donald Tusk"
Wczoraj, 18-04-2024 18:08

Polskie interesy w Brukseli. "Głosem rolników jest dziś Donald Tusk"

Czy głos Polski po 20 latach w Unii Europejskiej jest wyraźny i słyszalny? Co z rolnikami, którzy protestują? Czy konieczność ochrony ich interesów jest dostrzegana w Brukseli? O to Paweł Pawłowski zapytał rozmówczynie debaty z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do UE. - W tej chwili najlepszym głosem polskich rolników jest głos Donalda Tuska. Chyba nikt nie postawił sprawy Europejskiego Zielonego Ładu w Unii Europejskiej jak Donald Tusk – przyznała prof. Renata Mieńkowska-Norkiene z UW. - Tusk jechał reprezentować rolników, bo jest polskim premierem, mimo że oskarża się go o chodzenie na pasku Niemiec czy Brukseli, a to zupełnie tak nie wygląda – dodała ekspertka. - Warto tutaj podkreślić, że to świadczy jeszcze o naszej nieumiejętności zachowania się w środowisku europejskim, skoro musimy się odwoływać do głosu premiera, podczas gdy mamy komisarza ds. rolnictwa, który jest Polakiem – podkreśliła prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z SGH. - Mamy również reprezentację polskiego rolnictwa, której biuro funkcjonuje już blisko 20 lat i jest opłacane z budżetu polskiego państwa. To powinny być placówki, które powinny alarmować, jeśli coś się dzieje. To, że Donald Tusk jest obrońcą polskiego rolnictwa jest smutne, bo jest pokazaniem, że my nie umieliśmy przez 20 lat w Unii zbudować systemu monitorowania, a na tym taka działalność powinna polegać – dodała politolożka. Uczestniczki debaty WP mówiły również o sile polskiego głosu na forum europejskim, a także o problemie Węgrów oraz Słowaków. - Sam fakt tego, że jesteśmy teraz przy stole i podejmujemy decyzje jest dla nas bardzo istotny. Mam wpływ na to, co się dzieje. Są dyskusje o tym, czy Orbana dopuszczać do pewnych decyzji, tendencji. To samo działo się z rządem PiS w Polsce. Ja w Brukseli słyszałam kiedyś takie zdanie, że "nie ma z kim rozmawiać, więc po prostu z nimi nie rozmawiamy" – dodała prof. Mieńkowska-Norkiene.

Neutralność klimatyczna UE a rzeczywistość. Polacy wydali werdykt
Wczoraj, 18-04-2024 14:40

Neutralność klimatyczna UE a rzeczywistość. Polacy wydali werdykt

- Słuszne działania, jeśli ma to ochronić nas w przyszłości i mają to być działania proekologiczne to jak najbardziej. Reszta krajów Europy Zachodniej też idzie w tym kierunku, więc uważam, że my też powinniśmy, jeśli jesteśmy w Unii Europejskiej. Jeśli nie, no to z niej wyjdźmy - mówiła nasza rozmówczyni, gdy zapytaliśmy ją o najnowszy pomysł UE o osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Rada Europejska wyznaczyła UE cel, by do 2030 r. zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r., by do 2050 r. osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną. Zgodnie z europejskim prawem klimatycznym cele te są wiążące dla UE i jej państw członkowskich i wkrótce zaczną być stopniowo wprowadzane w życie. Każda tego typu zmiana wiążę się jednak z podwyżką cen energii w Europie, dlatego reporter WP Marek Gorczak wybrał się na ulice Białegostoku, by poznać opinię Polaków w tej sprawie. - Trzeba będzie wyrównać tym, których nie stać ich na zmiany. Dać albo podwyżki, albo dopłaty do zmian - przyznała emerytka. - Nie możemy się uwsteczniać i stać w miejscu, musimy iść do przodu - dodała kolejna osoba. - Musimy dbać o klimat, chyba każdy widzi jak lodowce topnieją. Możemy sobie na to patrzeć spokojnie? No chyba nie - rzuciła następna rozmówczyni. Obejrzyj całą sondę z Białegostoku, by poznać wszystkie opinie naszych rozmówców w temacie zmian klimatycznych i dyrektyw UE.

Czarnek: Po raz pierwszy od dawna muszę się zgodzić z Tuskiem
Wczoraj, 18-04-2024 10:25

Czarnek: Po raz pierwszy od dawna muszę się zgodzić z Tuskiem

Premier Donald Tusk napisał podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, że Europa byłaby największą potęgą, gdyby zamienić wszystkie słowa o wspólnej obronie na pociski. Przytyk wobec Brukseli? - Właśnie! Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów muszę się zgodzić z premierem Donaldem Tuskiem. Gdyby wszystkie te słowa, które z Brukseli w ostatnich latach padały na temat wspólnej armii i wspólnej polityki obronnej, stały się faktem, to istotnie można by tak sądzić. Twierdzę, że w przytłaczającej większości są to łgarstwa elit brukselskich - komentował w programie "Tłit" poseł PiS Przemysław Czarnek. Michał Wróblewski pytał go też o słowa Donalda Trumpa, który mówił o niewspieraniu militarnym państw, które nie wywiązują się finansowo ze swoich zobowiązań wobec NATO. - Jeżeli Donald Tusk wczoraj mówił, że to są słowa antynatowskie, to albo nie rozumie rzeczywistości, albo ma złą wolę. Jeśli któryś z krajów ma zobowiązanie wobec innych krajów NATO, że ma przekazywać 2 proc. PKB na zbrojenia, to zgadzam się w 100 proc. z Donaldem Trumpem: jeżeli ktoś tego nie spełnia, niech nie liczy na rychłą pomoc sojuszników. Polska wypełnia to dwukrotnie, a są bogate państwa europejskie, które tego nie wypełniają. Donald Trump nie mówił tu antynatowsko, tylko pronatowsko - dodał. W programie padło także pytanie o ranking setki najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time", wśród których znalazł się Donald Tusk. - Putin tam też jest? Bo nie wiem, czy gratulować, czy nie. Przyjmijmy, że nie ma tam Putina i ludzi, którzy szkodą światu. Jeśli tak jest, to gratuluję panu premierowi - powiedział.

dmdc8se
Co Polacy sądzą o Unii? Są wyniki nowego sondażu
Wczoraj, 18-04-2024 09:00

Co Polacy sądzą o Unii? Są wyniki nowego sondażu

Zaledwie 51 proc. z nas zachowuje pozytywny obraz Unii Europejskiej. 38 proc. odnosi się do niej neutralnie, a 11 proc. - negatywnie. To wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Brukseli. W dziesięciu krajach członkowskich Wspólnota cieszy się lepszą oceną.

Tusk w Brukseli. Padły gorzkie słowa
Wczoraj, 18-04-2024 07:04

Tusk w Brukseli. Padły gorzkie słowa

Premier Donald Tusk krytykuje brak działań w Unii Europejskiej w kwestii bezpieczeństwa. Stwierdził, że gdyby wypowiadane w Brukseli słowa "zamienić na kule i wyrzutnie rakiet", Europa stałaby się "najsilniejszą potęgą".

Euro w Polsce. "Wciąż nie rozumiemy jednego". Ekspertki rozprawiły się z mitami
17-04-2024 14:59

Euro w Polsce. "Wciąż nie rozumiemy jednego". Ekspertki rozprawiły się z mitami

Polska w strefie euro - to temat, który co jakiś czas rozgrzewa opinię publiczną. Czy my potrzebujemy unijnej waluty? – Z jednej strony mamy rachunek ekonomiczny, bo ekonomiści jednoznacznie opowiadają się za przyjęciem euro. Trzeba też przypomnieć fakt, że wchodząc do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się do przyjęcia tej waluty - odpowiedziała prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z SGH. - Z drugiej strony, tej społeczno-kulturowej, przed 2010 r. były pewne dyskusje i debaty, ten temat był obecny, teraz tego tematu nie ma z różnych powodów i to jest niedobre, bo teraz tylko straszymy euro - dodała ekspertka. Profesor Molęda-Zdziech zwróciła również uwagę na to, że przyjęcie euro jest szeregiem czynników, które trzeba "wytłumaczyć zwykłemu Kowalskiemu". Chodzi tu o wyjście naprzeciw lękom, żeby nie dać pola dyskursowi, że "wzrosną ceny", "zabiorą nam polską walutę", "będziemy uzależnieni". - Ja byłam blisko tematu w okresie, kiedy Litwa chciała wejść do strefy euro, a już od dawna jest, ponieważ mój mąż jest Litwinem. Oni już wtedy rozumieli jedną rzecz, której my, jako Polacy, wciąż nie rozumiemy. To jest wejście do pewnej wspólnoty, w której dzięki wspólnej walucie my jesteśmy po prostu chronieni. Proszę popatrzeć na Grecję ze wszystkimi konsekwencjami tego, co się zadziało – tłumaczyła prof. Renata Mieńkowska-Norkiene z UW. - My musimy mieć świadomość, że dla nas wejście do strefy euro to ochrona naszego rynku w pewien sposób – dodała. Paweł Pawłowski zapytał swoje rozmówczynie o konkretną datę, kiedy moglibyśmy przystąpić do strefy euro. – To pewnie mogłaby być perspektywa 5-6 lat. Wszystko zależy od priorytetów politycznych, ale my wciąż nie jesteśmy na tej drodze – przyznała politolożka. Jakie jeszcze korzyści dałaby Polsce europejska waluta? Obejrzyj rozmowę z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do UE.

Sygnał dla Europy. Alarmujące słowa szefowej KE
17-04-2024 16:03

Sygnał dla Europy. Alarmujące słowa szefowej KE

Zdaniem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, "liga państw autorytarnych pracuje nad zburzeniem międzynarodowego porządku". - Dlatego właśnie nadszedł czas na europejskie przebudzenie w zakresie obronności i bezpieczeństwa - podkreśliła.

Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"
17-04-2024 12:49

Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"

- Przychodzi taki moment, kiedy trzeba dokonać wyboru, czy jesteśmy w Unii Europejskiej w strefie zachodniej czy jednak wystawiamy się na pożarcie Władimirowi Putinowi - powiedziała prof. Renata Mieńkowska-Norkiene z UW. Czy Unia Europejska jest gwarancją bezpieczeństwa w obliczu wojny za wschodnią granicą Polski? O to Paweł Pawłowski zapytał swoje rozmówczynie w studiu WP podczas debaty z okazji 20-lecia Polski w UE. - Zdecydowanie możemy czuć się bezpieczniej, bo przecież po inwazji Rosji na Ukrainę wielokrotnie padało to pytanie, co stałoby się z Polską, gdybyśmy nie byli w Unii Europejskiej - skomentowała prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z SGH. - Atmosfera strachu i pewnego zagrożenia cały czas jest, a potrzeba bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą odczuwaną indywidualnie oraz instytucjonalnie. Bycie częścią Unii Europejskiej powoduje, że możemy czuć się bezpieczniej, mimo że Unia Europejska nie ma wspólnej armii. Jednak jej decydenci podejmują pewne działania, które starają się zaradzić tej sytuacji – dodała. Jakie wyzwania stoją przed Unią Europejską w obliczu wojny Rosji z Ukrainą? - Poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty, świadomość, że możemy solidarnie dać opór np. Putinowi jest tym, co w ramach NATO i Unii Europejskiej nas łączy – skomentowała prof. Renata Mieńkowska-Norkiene. - Przychodzi taki moment, kiedy trzeba dokonać wyboru, czy jesteśmy w UE w strefie zachodniej czy jednak wystawiamy się na pożarcie Władimirowi Putinowi – dodała ekspertka z Uniwersytetu Warszawskiego. Politolożki i socjolożki zgodnie przyznały, że siłą Unii w obliczu trwającej wojny jest bycie zjednoczonym, zintegrowanym i mówienie jednym wspólnym głosem. Czy Ukraina powinna wstąpić do Unii Europejskiej? Czy z perspektywy Polski to szansa czy zagrożenie? Obejrzyj całą rozmowę.

dmdc8se
"Pablo Escobar" nie może funkcjonować w UE. Jest wyrok TSUE
17-04-2024 12:06

"Pablo Escobar" nie może funkcjonować w UE. Jest wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie skargi firmy Escobar Inc. Spółka z Portoryko zaskarżyła decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), który odmówił rejestracji na terenie UE znaku towarowego pod nazwą "Pablo Escobar".

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans zysków i strat
16-04-2024 20:23

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans zysków i strat

- O wiele więcej zyskaliśmy, niż straciliśmy. Wymiar ekonomiczny nie jest tu bez znaczenia, co potwierdzają wszystkie raporty Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekonomiści są zgodni: bez wejścia do UE nie rozwijalibyśmy się tak szybko - przyznała prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, politolożka i socjolożka z SGH. – Dla mnie to ogromny skok cywilizacyjny. Widzimy, że Polacy, według badań CBOS z 2023 r., czują się częścią Unii Europejskiej, identyfikują z tożsamością polską i europejską, doceniają wolność podróżowania i podnoszenia kwalifikacji. Trochę się to zmieniło za czasów rządów PiS, ale powracamy do tego. Bez członkostwa w UE to nie byłoby możliwe – dodała Molęda-Zdziech. Podobnego zdania była druga rozmówczyni Pawła Pawłowskiego. - Zyskały uniwersytety, zyskali studenci, ale i wykładowcy. Wartości europejskie dają nam poczucie wspólnoty. Paradoksalnie najwięcej zyskali rolnicy – przyznała prof. Mieńkowska-Norkiene z UW. W ramach wspólnej polityki rolnej, która stanowi ogromną część budżetu UE, dostawali nie tylko osławione dopłaty bezpośrednie, ale też mnóstwo środków na restrukturyzację rolnictwa i wsi. Tam cały czas szerokim strumieniem płyną środki i warto o tym pamiętać, kiedy myślimy, co się dzieje, jeśli chodzi o protesty rolnicze – dodała. Skąd więc nasilenie nastrojów eurosceptycznych w ostatnim czasie? - Czynników jest sporo, nie o wszystkich można mówić, pokazując twarde dane. Wiemy czym jest propaganda kremlowska, ale jest ona finansowana z ośrodka, który jest kompletnie nietransparentny. Polacy są bardzo proeuropejskim społeczeństwem, co więcej Węgry tak samo, w przeciwieństwie do władzy. Populiści czy dezinformacja wpływają na emocje i to niestety wciąż w polityce odgrywa ogromną rolę – tłumaczyła prof. Renata Mieńkowska-Norkiene. - Eurosceptycyzm nam się w ogóle nie opłaca, bo żadna postawa oparta na negatywnych emocjach i stereotypach nie przynosi zysków. Widzimy, że tylko najtwardszy elektorat Prawa i Sprawiedliwości był podatny na propagandę – stwierdziła prof. Molęda-Zdziech. - PiS przez 8 lat próbowało nam wmówić np., że Niemcy są naszym największym wrogiem, a w ostatnim sondażu dotyczącym postrzegania narodów pozycja Niemiec troszkę się osłabiła, ale jednak jest to ciągle ponad 40 proc. sympatii – podsumowała socjolożka i politolożka.
27 mld zł z KPO już w Polsce. Ekspertka wskazała winnego opóźnień
16-04-2024 10:59

27 mld zł z KPO już w Polsce. Ekspertka wskazała winnego opóźnień

- Prawo i Sprawiedliwość rękami Zbigniewa Ziobry blokowało środki z Krajowego Planu Odbudowy, co nie pozostanie bez znaczenia dla Polski – skomentowała prof. Renata Mieńkowska-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego, wskazując winnego opóźnień. Część krajów członkowskich już od dwóch lat inwestuje otrzymane środki. Polska ma na to czas do końca 2026 roku. - Bez renegocjonowania KPO, jeśli chodzi o możliwość przedłużenia wydatkowania środków, na pewno nie można mówić o tym, że damy radę wykorzystać wszystko. My nie możemy domagać się, tylko dlatego, że przez 8 lat mieliśmy populistyczny i antyeuropejski rząd, innego traktowania niż pozostałe państwa europejskie – skomentowała ekspertka. Do Polski trafiło właśnie 27 mld zł. To największy w historii przelew z Unii Europejskiej. Na co oprócz ochrony zdrowia będą przeznaczone te pieniądze? - Po pierwsze mamy duży blok nazwany "zieloną ścieżką rozwoju". Chodzi o energetykę i ekologiczne ogrzewanie budynków. Druga rzecz to cyfrowe technologie – szybki internet, poprawa tej infrastruktury w szkołach. Dalej sprawna i nowoczesna ochrona zdrowia - to wszystko to są takie namacalne inwestycje, z których obywatel Unii będzie mógł korzystać – wyliczyła prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, socjolog z SGH. Przy okazji rozmówczynie Pawła Pawłowskiego zwróciły uwagę na to, że "ciągle mamy problem z komunikowaniem tego, co Unia Europejska robi dla Polski, ale również tego, co Polska robi dla Unii". Jak podsumowały ekspertki, środki z KPO to ogromny zastrzyk finansowy dla samorządów i wsparcie inwestycji, które normalnie by nie ruszyły.

Miliardy z Unii. Pytamy, jak zmienił się Białystok. "Byliśmy Polską B"
15-04-2024 20:17

Miliardy z Unii. Pytamy, jak zmienił się Białystok. "Byliśmy Polską B"

- Dużo ulic, autostrad, obwodnic, widać te tablice unijne – wyliczył młody mieszkaniec Białegostoku, zapytany, co miasto zyskało dzięki unijnym dotacjom. W tym roku mija 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Miliardy złotych w postaci dofinansowań tysięcy projektów trafiły na Podlasie. Reporter WP Marek Gorczak postanowił zapytać mieszkańców Białegostoku, co zawdzięczają Unii Europejskiej. - Obwodnicę i wszystkie ulice w centrum miasta – odpowiedziała seniorka. – Nie podoba mi się tylko plac przy ratuszu – tam powinno być więcej zieleni. Poza tym to naprawdę duży postęp jest w rozbudowie Białegostoku – skomentowała. Zapytaliśmy białostoczan, czy bez dofinansowań z UE w mieście byłoby gorzej. Odpowiedzi były tu jednomyślne. - Na pewno byłoby gorzej. Zawsze byliśmy Polską B pomijaną przez wszystkich – przyznała jedna z mieszkanek. - To chyba oczywiste pytanie, byłoby gorzej – rzuciła kolejna kobieta. - Podlasie przez dłuższy czas było jednym z najbiedniejszych regionów, unijne inwestycje na pewno pomogły – skomentował młody mieszkaniec miasta. - Na pewno tak by nie było. Tyle pieniędzy to nie nazbieralibyśmy ze swojego budżetu. Jest bardzo dobrze, a poprzednicy chcieli nas wyprowadzić z Unii – rzucił emeryt. - Duże korzyści z tego są, powinniśmy zostać – usłyszeliśmy na ulicy. Obejrzyj sondę WP i dowiedz się, jak zmieniła się stolica Podlasia w ciągu 20 lat w Unii Europejskiej.
"Rażący". Szefowa KE potępia atak na Izrael
14-04-2024 11:04

"Rażący". Szefowa KE potępia atak na Izrael

Nie milkną echa nocnego ataku Iranu na Izrael. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła w niedzielę rano działania irańskiej armii. Wezwała też strony konfliktu do rozwagi.

dmdc8se
Unia Europejska pozbywa się zwolenników Putina. Tysiące deportacji, niektórych przyjmuje Królewiec
12-04-2024 16:54

Unia Europejska pozbywa się zwolenników Putina. Tysiące deportacji, niektórych przyjmuje Królewiec

O jedną trzecią wzrosła w ciągu roku liczba wydanych Rosjanom nakazów opuszczenia terytorium Unii Europejskiej. To już ponad 7 tys. decyzji. Polska wyrzuciła z kraju ponad 400 Rosjan, za to Łotwa planuje istny exodus ze swojego terytorium. Wielu deportowanych jest przyjmowana z honorami w Królewcu.

Czterodniowy tydzień pracy. Zapytaliśmy Polaków o zdanie
12-04-2024 18:40

Czterodniowy tydzień pracy. Zapytaliśmy Polaków o zdanie

Co Polacy sądzą o pomyśle czterodniowego tygodnia pracy? Wyniki najnowszego badania mogą zaskakiwać. Niemal 60 proc. ankietowanych uważa, że Unia Europejska nie powinna wprowadzać tego rozwiązania w życie - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. "Rozwiązanie konfliktogenne"
11-04-2024 09:31

Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. "Rozwiązanie konfliktogenne"

- To rozwiązanie będzie bardzo dzieliło Europę. Nie będzie jednoczyło nas w wysiłkach odpowiadania na wyzwanie związane z migracjami w Europie. To rozwiązanie, które jest konfliktogenne - mówi w rozmowie z WP prof. Maciej Duszczyk, odnosząc się do paktu migracyjnego, który został przegłosowany w Parlamencie Europejskim.

Tusk powiedział o zagrożeniu sąsiada. "Mamy coraz więcej sygnałów"
11-04-2024 17:40

Tusk powiedział o zagrożeniu sąsiada. "Mamy coraz więcej sygnałów"

- Mamy coraz więcej sygnałów, że reżim Łukaszenki chce wykorzystać ponownie kwestię migracji i presję na naszą granicę wschodnią z Białorusią, dla uzyskania celów politycznych, dezintegracji, dezinformacji i dla własnego pseudo biznesu - powiedział podczas konferencji prasowej z premier Estonii Donald Tusk.

Zdecydowany sprzeciw Słowacji. "Odrzucamy pakt migracyjny"
11-04-2024 11:42

Zdecydowany sprzeciw Słowacji. "Odrzucamy pakt migracyjny"

MSZ Słowacji oświadczyło, że rząd w Bratysławie nie zgadza się z unijnym paktem migracyjnym dotyczącym obowiązkowej relokacji nielegalnych imigrantów. Zaznaczono, że kraje UE powinny mieć prawo do samodzielnego decydowania o formie pomocy dla państw borykających się z presją migracyjną.

dmdc8se
Zaskakujący pomysł Norwegów. 26-godzinna doba
10-04-2024 21:16

Zaskakujący pomysł Norwegów. 26-godzinna doba

Niecodzienny pomysł z samej północy Norwegii. Gmina Vadso zwróciła się do Komisji Europejskiej o wsparcie w ustanowieniu strefy czasowej z 26-godzinną dobą.

Pakt migracyjny. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego
10-04-2024 17:46

Pakt migracyjny. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Za było 301 deputowanych, 272 było przeciw, a 46 wstrzymało się od głosu.

Tusk reaguje ws. paktu migracyjnego. "Niektórzy się na mnie obrażą"
10-04-2024 17:33

Tusk reaguje ws. paktu migracyjnego. "Niektórzy się na mnie obrażą"

- Pakt migracyjny w tym kształcie jest nie do przyjęcia dla Polski - powiedział premier Donald Tusk. - Mam świadomość, że niektórzy się na mnie obrażą. Połowa stolic w tej sprawie dzwoniła i instytucje europejskie także - podkreślił. Wcześniej, jak informowała Wirtualna Polska, szef rządu odbył pilne spotkanie w tej sprawie.

Będzie łatwiej stracić prawo jazdy? Idą wielkie zmiany w przepisach
09-04-2024 07:09

Będzie łatwiej stracić prawo jazdy? Idą wielkie zmiany w przepisach

Kierowcy powinni przygotować się na istotne zmiany, które planuje wdrożyć UE. Nowe rozwiązania prawne obejmują m.in. obowiązki związane z wydaniem lub odnowieniem prawa jazdy oraz zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe. Celem reformy jest zmniejszenie liczby ofiar na drogach.

Najbardziej problematyczny sektor w UE. Gorszy od energetyki
29-03-2024 10:07

Najbardziej problematyczny sektor w UE. Gorszy od energetyki

W 2030 roku największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w UE będzie transport. Aby to zmienić, autorzy raportu na ten temat zalecają m.in. ograniczenia w rozbudowie lotnisk i autostrad oraz rozwijanie transportu publicznego. Najnowszy raport NIK pokazuje zaś, że polskie miasta walkę z samochodowymi spalinami nie tyle przegrywają, ile wręcz jej nie podejmują - pisze dla Wirtualnej Polski Szymon Bujalski, "Dziennikarz dla Klimatu".

dmdc8se
dmdc8se
Więcej tematów