więcej

Sikorski: będzie męska rozmowa z białoruskim ministrem.

PAP | aktualizacja 2010-02-08 (23:20)
drukuj

Białoruskie władze nie uznają za szefową ZPB Andżeliki Borys. Dla Mińska legalne są władze Związku Polaków kierowane obecnie przez Stanisława Siemaszkę, a wcześniej przez Józefa Łucznika, który został wybrany na prezesa w sierpniu 2005 roku.

Sikorski o obecności prezydenta w Katyniu: osobiście radziłbym co innego

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w poniedziałek, że "osobiście radziłby" prezydentowi inne rozwiązanie niż udział w uroczystościach w Katyniu. Zadeklarował jednak, że jeśli Lech Kaczyński chce pojechać do Katynia, rząd mu pomoże.

W zeszłym tygodniu premier Rosji Władimir Putin zaprosił szefa polskiego rządu Donalda Tuska do udziału w kwietniowych uroczystościach związanych z upamiętnieniem 70. rocznicy mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Tusk zaproszenie przyjął. Prezydent zapowiedział wówczas, że również wybiera się na uroczystości rocznicowe do Katynia jako najwyższy przedstawiciel RP. Jak dodał, cieszy się, że premier będzie w nich uczestniczył.

W poniedziałek prezydencki minister Paweł Wypych poinformował, że Lech Kaczyński nie zmieni zdania w sprawie udziału w uroczystościach katyńskich.

Radosław Sikorski w TVP Info powiedział, że jeśli prezydent będzie chciał być w Katyniu, to będzie. - Ja bym osobiście mu radził co innego - dodał.

- Myślę, że jego pojawienie się na przykład w rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w Moskwie, gdzie będą głowy państw plus na przykład uhonorowanie ofiar naszych oficerów w Charkowie i Miednoje, a pozostawienie akurat 70. rocznicy mordu katyńskiego premierowi i niestworzenie jakiejś dwuznaczności - to w sumie pakiet byłby bardziej jednoznaczny i bardziej dla nas korzystny - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Sikorski zastrzegł przy tym, że "prezydent zrobi jak uważa, a my mu oczywiście w tym pomożemy".

Minister ocenił też, że fakt, iż gospodarzem uroczystości w Katyniu po raz pierwszy będzie premier Rosji to "kolejny ważny element w przyswajaniu sobie przez Rosjan rzetelnej historii Europy w XX wieku".

Prezydencki minister Paweł Wypych, odnosząc się do słów Sikorskiego, powiedział, że Lech Kaczyński w 70. rocznicę mordu na polskich oficerach chce być Katyniu, ponieważ "taka jest powinność głowy państwa".

- Katyń jest miejscem, które w sercach Polaków zajmuje szczególne miejsce i nie ulega wątpliwości, że w 70. rocznicę tej tragedii, mordu polskich oficerów, w tym miejscu powinni być najważniejsi polscy politycy, zarówno pan prezydent, jak i pan premier, marszałkowie Sejmu, Senatu - podkreślił Wypych.

Jego zdaniem, minister Sikorski, "który doskonale wiedział już od 27 stycznia, że prezydent Kaczyński chce wziąć udział w tych uroczystościach, usiłuje w tej chwili sugerować inne rozwiązania, ale na pewno na inne rozwiązania zgody nie będzie".
- Prezydent Kaczyński chce być tego dnia w Katyniu, ponieważ taka jest powinność głowy państwa, to jest miejsce, w którym w tym dniu należy oddać hołd pomordowanym oficerom - oświadczył Wypych.

(bart, tbe)

oceń
19
3
Podziel się

  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~rosomak [2010-02-19 23:15]

Biedni i naiwni Polacy
znówu dają sobą "manewrować" jakimś "gogusiom" tylko w czyim interesie?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~KSIĄŻE R .RIŁ. [2010-02-17 08:16]

ZAPLANOWANE =13.12.1981R.
PANIE PANOWIE = NIKT W POLSCE NIE ODDAŁ WŁADZY TYLKO WYSZKOLIŁ PEWNE GRUPY DO PROWADZENIA PAŃSTWA NA SWOJE POTRZEBY I DALEJ JEST UKŁAD EKONOMICZNY GOSPODARCZY DAWNEGO SYSTEMU KOMUNISTYCZNEGO TYLKO W NOWYM WYDANIU.. P.S. A ONI CZERWONY ŻYT I BIAŁY ŻYT KONTROLUJĄ WSZYSTKO NA BIEŻĄCO = I W CAŁEJ = .. UNII EUROPEJSKIEJ .. I TO JEST CO? PROSZĘ SIĘ ZASTANOWIĆ = ŻEBY NIE BYŁO ZA PUZNO . ZAPLANOWANE

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MAŁY [2010-02-15 11:57]

SIKORSKI
DO MĘSKIEJ ROZMOWY TRZEBA CHŁOPA A NIE KROKÓW OD KALESON JAKIM JEST POLSKIE MSZ PAROBY MOSKWY BRUKSELI I TERAZ MINSKA

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wili [2010-02-15 10:14]

Patrzcie !!!
to ma być kandydat na prezydenta,dla sprawnych inaczej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Juch [2010-02-15 09:50]

PO mafia
Jak meska rozmowa to przy wodce. .Polegniesz Radziu z kretesem i uwazaj zeby cie nie wykorzystali seksualnie. Podejmował rozmowy jak Kwaśniewski wynik to dzisiejsze aresztowania na białorusi .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Juch [2010-02-15 09:50]

PO mafia
Jak meska rozmowa to przy wodce. .Polegniesz Radziu z kretesem i uwazaj zeby cie nie wykorzystali seksualnie. Podejmował rozmowy jak Kwaśniewski wynik to dzisiejsze aresztowania na białorusi .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lenor [2010-02-09 21:17]

Do męskiej rozmowy to trzeba faceta z jajami
a nie troki od kaleson.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~osioł [2010-02-08 21:20]

proszę wyjaśnić
do cholery polakom o co tam biega.Same komunikaty i suche informacje bez głębkiej analizy sytuacji ja nic nie pojmuję-osioł!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~hmm [2010-02-08 22:06]

Rządowi! Odwalcie się od sąsiadów Polski!!!
Zajmijcie się tym, co boli mieszkańców w dorzeczach Wisły i Odry!!! Nie dbacie o naród, ani o stosunki z najbliższymi sąsiadami! Jesteście ignorantami!!!! Jedyna nadzieja w tym, że ludzie reprezentujący te narody sami dogadają się, a na polityków nie będą zwracać uwagi!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~coda [2010-02-08 22:12]

Łukaszenko oddaj Dom Polaka
Co niektórzy nie mają pojęcia o co tak naprawdę chodzi. Białoruś tak naprawdę wcale nie jest suwerennym państwem tylko dyktatorskim. Suwerenne państwo uznaje mniejszości narodowe i pozwala im prowadzić swoją działalność. Białoruś ogranicza polakom swobodę za to iż ci zbyt odważnie muwią o sytuacji polaków na białorusi oraz krytykują działania władz a mają do tego prawo gdyż mieszkają w tym kraju. Żal mi czytać wypowiedzi ludzi którzy bronią dzłania białoruskich władz.Nasz rzą d nie ma za zadanie walczyć z białorusią on ma za zadanie bronić polaków tam mieszkających. Niestety muszę stwierdzić że większość waszych głupich komentarzy wynika poprostu z niedouczenia niewiedzy oraz ze złego pojmowania zaistniałej sytuacji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~mario [2010-02-08 20:56]

Białorusini tak trzymajcie !
Bialorusini dobrze robia. Polska V kolumna chce obalic rzad Bialoruski i wprowadzic tak zwana "demokracje", zlodziejstwo i upodlenie waszego naodu - ta jak mamy tu w Polsce. Bialorusini jesli czytacie ten komentarz prosze was nigdy nie idzcie sladem Polski bo bedziecie tego zalowac - macie wspanialego przywodce Lukaszenke to wielki polityk mąż stanu i patriota ! Wasz kraj jest piekny, zyjecie w spokoju, skromnie ale nie musicie sie matrwic co przyniesie dzien jutrzejszy. Serdecznie was pozdrawiam bracia .

odpowiedz

pokaż 28 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
yoki [2010-02-08 23:56]

Jak meska rozmowa to przy wodce.
.Polegniesz Radziu z kretesem i uwazaj zeby cie nie wykorzystali seksualnie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~westa [2010-02-09 01:31]

radziu,chłopcze
ty to tego biełorusa możesz pocałować w żyć i tu się kończą twoje kompetencje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~lancer [2010-02-09 01:44]

Jacusiu- a czy ty napewno tych przysłowiowych
lodów się nie najadłeś myląc Kaczyńskiego z Kwasniewskim. Lody tez moga byc powodem halucynacji i działac destrukcyjnie na pamięć. Nie rób tego wiecej przed napisaniem tak doniosłych rewelacji.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Rad [2010-02-09 01:32]

wazny gosc
Ale bohatyr sie znalazl z Sikorskiego . Na Bialorusi szuka patriotow? A moze czaem czarna liste sporzadzisz jak tu w Kanadzie zeby konsulowie nie spotykali sie z dzalaczami Kongresu Poloni Kanadyjskiej . NU czto Radziu ? panimajesz?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lancer [2010-02-09 01:24]

Radziu - rozmawiaj mocno i po mesku tak jak w Tibilisi
podczas wiecu, kiedy stałes z dala od trybuny i manifestantów, ale blisko drzwi schronu. Staraj się staraj, pozorancie i serwilisto, może zostaniesz kandydatem PO do wyborów prezydenckich. W odniesieniu do Katynia nie pouczaj Kaczyńskich co maja robic bo ich przekonania są od dawna znane i jednoznaczne. Poucz swojego szefa, płemieła, że "polskośc to jednak normalność" co kiedyś mocno kwestionował.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Jacek [2010-02-09 01:13]

Komuś się chyba dwa artykuły zmieszały w jedną całość
Nakarmcie Kaczyńskiego lodami, żeby zachorował i nie pojechał bo burdę zrobi

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kama [2010-02-09 00:48]

Ten związek Polaków to sekta religijna
dlatego rząd polski tak mocno popiera. Tam sa same stare baby, to przyczółek radia maryja ! WYTĘPIĆ to dziadostwo !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jan [2010-02-08 22:51]

katyn
Moze lepiej bedzie jak prezydent w tym dniu odwiedzi swojego kolege prezydenta na Ukrainie albo w Gruzji

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~sq [2010-02-09 00:24]

Radek - Podżegacz Wojenny....
w imię interesów USA (wąskiej wpływowej grupy). Tak będzie mącił, by nikt tu nie myślał o pokoju, a raczej o konflikcie. Oczywiście rozwiązaniem będą zakupy : nieefektywnych patriotów, 50-letnich samolotów ORAZ wprowadzenie rakiet i stacji namiarowych USA do Polski; ale tak dość z dla od podwórka Radka. Tak by zdążył w razie czego wyjechać do rodziny do Nowego Jorku. Jeśli nie dojdzie do niczego to : USA, Niemcy, Francja, .... wezmą kiedyś w Białorusi : banki, handel, resztki produkcji, .... A co dzielna Polska dostanie ? Ano 2 bln długu do spłacenia. Szukać rodziny w Nowym Jorku ! Pozdrowienia ...

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 1249