Trwa ładowanie...
07-01-2016 18:50

"Ostra reakcja" EBU wobec prezydenta Dudy. "To tylko kwestia czasu"

• Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała o "ostrej reakcji" na podpisanie polskiej ustawy medialnej

• Dyrektor generalna EBU Ingrid Deltenre "zaniepokojona"

• "Reforma skazana na porażkę. To tylko kwestia czasu"

"Ostra reakcja" EBU wobec prezydenta Dudy. "To tylko kwestia czasu"Źródło: PAP/EPA
d33mxrg
d33mxrg

Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała na swej stronie internetowej, że jej przewodniczący i dyrektor generalna "ostro zareagowali na podpisanie przez polskiego prezydenta 7 stycznia nowej ustawy medialnej".

"Jestem zaniepokojona decyzją prezydenta - oświadczyła dyrektor generalna EBU Ingrid Deltenre. - Niestety, nie było to nieoczekiwane. Społeczność międzynarodowa od początku zdecydowanie sprzeciwiała się wprowadzeniu projektu tej ustawy, kiedy został on pospiesznie przeprowadzony przez parlament przed końcem roku. Fakt, że rząd odmówił wszelkiej dyskusji bądź przyjęcia jakiejkolwiek porady prawnej od Komisji Europejskiej, Rady Europy czy innych eksperckich organizacji medialnych, zdaje się odzwierciedlać jego generalne podejście do instytucji europejskich i fundamentalnych zasad demokratycznych".

"To, co jest dla nas zaskoczeniem, to ukryty cel tej reformy, co przekłada się na niepokojącą interpretację kompetencji mediów publicznych - dodała. - Ambicją nowych władz jest przekształcenie polskiego radia i TV w instrumenty medialne dla rządu, a nie dla obywateli".

"Gdyby reforma mediów miała zostać wprowadzona w tej formie, będzie skazana na porażkę. To tylko kwestia czasu. Żaden rząd nie jest w stanie powstrzymać cyfrowej transformacji systemu mediów i globalizacji jego organizacji medialnych. Obywatele zawsze dojdą do prawdy dzięki nowym źródłom informacji. Do polskich obywateli należy decyzja, czy zgadzają się ze środkami podejmowanymi przez rząd. Mamy nadzieję, że pełna reforma mediów planowana na później w tym roku istotnie poprawi nową ustawę medialną, i EBU jak zawsze jest gotowa służyć wszelką ekspertyzą i poradą prawną" - oświadczyła Deltenre.

d33mxrg

Według przewodniczącego EBU Jean-Paula Philippota "ta decyzja jest wysoce szkodliwa dla wartości mediów publicznych, które odgrywają istotną rolę w wyrażaniu społecznego pluralizmu".

"Dlatego też nie pójdziemy na kompromis, jeśli chodzi o niezależność redakcyjną, wymagającą strukturalnych gwarancji, które już dziś w Polsce nie istnieją. Jest nie do przyjęcia, że mechanizmy wprowadzone przez ostatnie 20 lat, by zapewnić niezależność mediów publicznych i odesłać media państwowe do podręczników historii, były podważane w taki sposób" - oświadczył Philippot.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą rtv mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli w piątek.

Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć trzech członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

d33mxrg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33mxrg
Więcej tematów