Trwa ładowanie...
21-06-2011 21:25

Nowy, stary sekretarz generalny ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych jednomyślnie wybrało Ban Ki Muna na drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Nowy, stary sekretarz generalny ONZŹródło: PAP/EPA
dlm7m05
dlm7m05

Druga kadencja Ban Ki Muna rozpoczyna się 1 stycznia 2012 roku.

Ban Ki Mun (ur. 13 czerwca 1944 w Chungju) pełni funkcję sekretarza generalnego ONZ od 1 stycznia 2007 r., kiedy to przejął kierowanie Organizacją Narodów Zjednoczonych z rąk Kofiego Annana z Ghany. Przed objęciem stanowiska był południowokoreańskim politykiem, a także ministrem spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.

Ban Ki Mun już w styczniu 2011 r. zapowiedział, że będzie się ubiegał o drugą kadencję. W wywiadzie dla agencji Kyodo w sierpniu ubiegłego roku Ban tłumaczył, że w czasie drugiej kadencji ma zamiar kontynuować wysiłki związane z globalnymi wyzwaniami, takimi jak rozbrojenie nuklearne, ograniczenie ubóstwa, zmiany klimatu i poprawa przejrzystości działania ONZ. Dodał wówczas, że jeśli zostanie powtórnie wybrany, chce także zająć się kwestią programu nuklearnego Korei Północnej i demokratyzowaniem Birmy.

Reelekcję Ban Ki Muna uważano za przesądzoną. Mocarstwa zachodnie wyraziły mu uznanie m.in. za głośne poparcie "Arabskiej wiosny" i lobbing na rzecz rezolucji w sprawie Libii. Rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył w tym miesiącu, popierając jego kandydaturę, że "pod przywództwem Ban Ki Muna Organizacja Narodów Zjednoczonych odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi na kryzysy i wyzwania na świecie".

dlm7m05

Ban Ki Mun podkreśla, że jednym z jego największych priorytetów jest "popieranie praw człowieka i sprawiedliwości na arenie międzynarodowej". Krytycy wypominają mu jednak, że wbrew tej deklaracji pozostaje bierny w sprawie łamania praw człowieka w Chinach. Na spotkaniu z chińskim prezydentem Hu Jintao Ban Ki Mun nie poruszył tematu uwięzienia chińskiego dysydenta, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo.

Rada Bezpieczeństwa nominuje jednego kandydata na stanowisko sekretarza generalnego i przedstawia go do akceptacji Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych. Każdy z pięciu stałych członków ma prawo weta wobec zaproponowanej kandydatury.

W ONZ nie ma formalnych ograniczeń co do liczby kadencji sprawowanych przez tę samą osobę; zwyczajowo są to dwie kadencje trwające łącznie 10 lat. Jednak w 1996 roku USA zawetowały ponowny wybór Egipcjanina Butrosa Ghalego, który usiłował szybko zreformować ONZ.

dlm7m05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlm7m05
Więcej tematów