Trwa ładowanie...

Nowy sezon artystyczny 2016/2017 w Operze Krakowskiej!

W nowym sezonie artystycznym 2016/2017 Opery Krakowskiej na afiszu pojawią się cztery premiery oraz wiele innych projektów artystycznych.

Nowy sezon artystyczny 2016/2017 w Operze Krakowskiej!Fot: materiał organizatora
d5pef21
d5pef21

Pierwszą premierą będzie spektakl baletowy pt.* „DWIE HISTORIE - JEDEN TANIEC”* (29 i 30.10.2016) w choreografii Jacka Tyskiego, do muzyki skomponowanej i wykonywanej na żywo przez Piotra Orzechowskiego, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia i Krzysztofa Ścierańskiego, kompozytora i gitarzysty basowego. Przedstawienie, w którym zatańczy Balet Opery Krakowskiej, ukazuje dwie podobne do siebie historie zilustrowane poprzez taniec, przedstawione w dwóch różnych stylach muzycznych i taneczno-estetycznych.

2 grudnia 2016 krakowski teatr zaprasza na premierę opery „DON PASQUALE” G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza jego realizacja operowa. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk. W partii Doktora Malatesty usłyszymy Mariusza Kwietnia, który z wielkim sukcesem kreował już tę rolę w MET, a także w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. W obsadzie ponadto: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Alexandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina), Jerzy Stuhr, Krzysztof Dekański (Notariusz / Majordomus). Kolejne przedstawienia zostaną zaprezentowane w dniach 3, 4 i 6 grudnia br.

10 grudnia 2016 w Operze Krakowskiej odbędzie się inauguracja niezwykłego cyklu koncertów pod wspólnym, znaczącym tytułem „PIEŚŃ – TEATR SŁOWA”. Dobór repertuaru wykonywanego podczas kolejnych wieczorów opatrzonych tym tytułem powinien zadowolić zarówno miłośników i znawców tego gatunku, jak i odbiorców spotykających się z liryką wokalną po raz pierwszy. Pierwszy z nich opatrzony został podtytułem „W kręgu słowiańskiej liryki wokalnej” (10 grudnia br.). Wraz z solistami Opery Krakowskiej - Iwoną Sochą, Katarzyną Oleś-Blacha, Tomaszem Kukiem, Adamem Szerszeniem, wystąpią goście specjalni, zaproszeni do udziału w tym koncercie: wybitna interpretatorka dzieł Fryderyka Chopina prof. Mariola Cieniawa oraz Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela. Kolejne odsłony „TEATRU SŁOWA” (19 lutego, 11 marca i 23 kwietnia 2017) odbędą się w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie w niezwykłej scenografii Komory Jana Haluszki rozbrzmiewać będą arcydzieła twórców pieśni francuskiej oraz hiszpańskiej, następnie
niemieckiej i wreszcie rosyjskiej. Serię spotkań publiczności z muzyką i poezją zwieńczy wyjątkowy koncert w ramach XXI Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej z udziałem światowej sławy artystki i gwiazdy największych scen operowych maestry Ewy Podleś. Divie światowego formatu, Contralto Assoluto, towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

10 grudnia 2016 teatr po raz kolejny zaprasza na Dzień Otwarty Opery Krakowskiej (10.00-14.00). W ramach tegorocznej edycji widzowie odbędą „operową podróż” na krańce świata. Na terenie gmachu Opery zostaną przygotowane specjalne strefy przyporządkowane danym spektaklom, a przez to konkretnym miejscom na mapie. Zostaną też wyznaczone szlaki, po których będzie można podróżować, odkrywając świat opery.

d5pef21

W sylwestrową noc, która odbędzie się w Operze Krakowskiej pod hasłem „Zatańcz to ze mną…!” niepodzielnie będzie królował taniec. Zarówno w warstwie muzycznej jak i inscenizacyjnej będzie to przekrój przez niemal wszystkie tańce świata, od poloneza po gorącą salsę. Zabrzmią arie i duety z uwielbianych przez publiczność operetek i musicali: walce z „Hrabiny Maricy” i „Księżniczki czardasza” I. Kálmána, „Wesołej wdówki” F. Léhara czy „Wiedeńskiej krwi” Johanna Straussa. Usłyszymy Wiolettę Chodowicz, Katarzynę Oleś-Blacha, Iwonę Sochę, Andrzeja Lamperta, Tomasza Kuka. Solistom towarzyszyć będzie Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Koncert zostanie powtórzony 2 stycznia 2017 („Sylwester na bis!”).

Opera Krakowska i Kopalnia Soli „Wieliczka” od wielu lat z powodzeniem współpracują ze sobą. 6 stycznia 2017, w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka”, odbędzie się „Koncert Kolęd”, w którym zaśpiewają soliści Opery - Monika Korybalska i Michał Kutnik oraz Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej. Artystom towarzyszyć będzie kameralna orkiestra smyczkowa Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy. Zabrzmią najpiękniejsze kolędy i pastorałki, a wśród nich: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”, „Bóg się rodzi” „Do szopy”, „My też pastuszkowie”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Ach ubogi żłobie” i inne.

W dniach 7 i 8 stycznia 2017 r. na zaproszenie Kopalni Soli „Wieliczka”, zespół Opery wystąpi w „Koncertach Noworocznych”. W Komorze „Warszawa”, położonej 125 metrów pod ziemią, wysłuchamy ulubieńców krakowskiej publiczności: Katarzynę Oleś-Blacha, Iwonę Sochę, Tomasza Kuka i Andrzeja Lamperta oraz Orkiestrę Opery pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. W podziemnej operze królować będzie muzyka Johanna Straussa. Zabrzmią cytaty z najwspanialszych dzieł mistrza wiedeńskiej operetki, a będą to arie i duety z „Zemsty nietoperza”, „Wiedeńskiej krwi” i „Barona cygańskiego”, a także słynne polki i marsze.

Koncerty karnawałowe, które organizowane są przy ul. Lubicz 48 nieprzerwanie od 2008 roku, na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń życia kulturalnego Krakowa. Pierwszy z nich odbędzie się w dniu 21 stycznia, a kolejny - ostatkowy - pod hasłem „Nowy Rok w Wiedniu - Ostatki w Krakowie” 28 lutego 2017.

d5pef21

W lutym 2017 Opera Krakowska zaprasza na premierę operetki „HRABINA MARICA” I. Kálmána w reżyserii Pawła Piotrowskiego-Aigera i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka. W tytułowej partii usłyszymy Wiolettę Chodowicz, Iwonę Sochę i Marcelinę Beucher.

Sezon artystyczny zakończy XXI LETNI FESTIWAL OPERY KRAKOWSKIEJ (9 czerwca – 2 lipca 2017). W programie m.in. premiera operetki „OPOWIEŚCI HOFFMANNA” J. Offenbacha w reżyserii Michała Znanieckiego, widowisko muzyczne „Arie Oper Świata”, gala baletowa „Grand pas…!”.

W repertuarze sceny przy Lubicz nie brakuje przedstawień i projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które doceniane są przez widzów, a są to: spektakl rodzinny „Muzyka i magia” w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego i do muzyki skomponowanej przez Andrzeja Zaryckiego, który otrzymał Nagrodę Rodziców „Słoneczniki 2016” w kategorii „Muzyka”, przyznawaną przez Portal Czas Dzieci; „Profesor Wiolinek i smok Bemolus”, realizowany w ramach projektu „Muzyczne podróże w czasie”, stanowiący kolejny stopień wtajemniczenia w tematykę opery; „Opera b/o” czy „Spotkania w operze. Poranki”. W sezonie artystycznym 2016/2017 teatr kontynuuje także spotkania „Operowy podwieczorek” i warsztaty edukacyjne dla osób niepełnosprawnych „Muzyką namaluj swój świat”, realizowane w ramach programu „Bon Kultury” Województwa Małopolskiego.

d5pef21

Zapraszamy również na spektakle znajdujące się w stałym repertuarze Opery: „Cyganerię”, „Madama Butterfly” G. Pucciniego, „Carmen” G. Bizeta, „Tannhäusera” R. Wagnera, „Napój miłosny” G. Donizettiego, „Straszny dwór” S. Moniuszki, „Zemstę nietoperza” J. Straussa, „Orfeusza i Eurydykę” Ch. W. Glucka, „Traviatę” G. Verdiego, „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego, „Kopciuszka” do muzyki G. Rossiniego, „Teresicę - una pasión” i inne.

d5pef21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5pef21
Więcej tematów