Trwa ładowanie...

Na tropie sekretów Dolnego Śląska. Zamek Książ zaprasza na Festiwal Tajemnic

Już w najbliższy piątek na Zamku Książ w Wałbrzychu rozpocznie się trzecia edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Będzie to szczególna okazja, by poznać sekrety Dolnego Śląska - zarówno te dawne, jak i te całkiem świeże.

Na tropie sekretów Dolnego Śląska. Zamek Książ zaprasza na Festiwal TajemnicŹródło: Facebook, fot: Dolnośląski Festiwal Tajemnic
d28t7tf
d28t7tf

Po raz trzeci na Zamku Książ w Wałbrzychu odbędzie się Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Tegoroczna edycja poświęcona będzie dwóm ważnym okresom historycznym – średniowieczu oraz czasom drugiej wojny światowej i kilku lat następujących bezpośrednio po jej zakończeniu. Oficjalne otwarcie imprezy odbędzie się w piątek, 14 sierpnia o 18.00. Festiwal zakończy się w niedzielę, 16 sierpnia, rekonstrukcją bitwy plemion słowiańskich.

Pierwszego dnia imprezy, w piątek, zostanie otwarta wystawa „Kowboje wyklęci”, poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, a następnie Krzysztof Przepiórka i Bogdan Rowiński opowiedzą o Cichociemnych, spadochroniarzach Armii Krajowej, i o tym, jaki wpływ wywarli na rozwój sił specjalnych w wielu krajach po drugiej wojnie światowej. Po prelekcji odbędzie się pokaz filmu „My, Cichociemni – głosy żyjących”.

Niezwykła atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w szkoleniach w zakresie technik bojowych wykorzystywanych przez Cichociemnych oraz żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Osoba, która najlepiej poradzi sobie z zadaniami w tym wymagającym szkoleniu, zostanie nagrodzona tygodniowym czarterem jachtu na Mazurach. Prowadzone przez byłych żołnierzy sił specjalnych szkolenie potrwa od soboty od godziny 10.00 do godziny 15.00 w niedzielę, 16 sierpnia.

Sobota upłynie pod znakiem konferencji odkrywców, podzielonej na cztery bloki tematyczne. Pierwszy blok będzie nosił nazwę „Tajne przez poufne”. Podczas niego odkrywcy opowiedzą o tajemnicach Ślęży i Gór Sowich, a Jacek Kowalski, Robert Kudelski oraz Robert Sulik przybliżą gościom postać Günthera Grundmana, odpowiedzialnego za zabezpieczenie przed końcem II wojny światowej wielu dolnośląskich zabytków – zdaniem prelegentów, nie zabraknie sensacyjnych faktów.

d28t7tf

Drugi blok – „Kowboje wyklęci” – przybliży historię działań partyzanckich w czasie i po drugiej wojnie światowej, a także pewnych powojennych sekretów. Sylwia Dudek-Kokot opowie o skarbach legendarnego Czarnego Janka – Jana Bogdziewicza, które ukryć miał w okolicach Złotoryi. Leszek Budrewicz oraz Juliusz Woźny przedstawią kulisy operacji zorganizowanej w 1942 r. grupy Zagra-Lin, która odpowiada za zamachy bombowe w Berlinie, Breslau czy Rydze, powzięte w odwecie za niemieckie zbrodnie w Polsce. Choć za złapanie każdego członka Zagra-Lin oferowano 10 tysięcy marek, żaden z nich nigdy nie trafił w ręce Niemców, ani później – Sowietów. O 14.30 w sobotę na dziedzińcu Zamku Książ odbędzie się inscenizacja zamachu na konwój z wysokimi oficerami NKWD i marszałkiem Konstantym Rokossowskim.

Blok III dotyczyć będzie cennych zabytków Dolnego Śląska. Podczas jego trwania będzie można wysłuchać prelekcji o tajemnicach strzegomskiej Bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także o smutnym końcu wielu niezwykłych dolnośląskich budowli. Blok czwarty – „Służby na tropie skarbów” – przybliży dzieje zrabowanych i zaginionych dzieł sztuki, a także sposobów ich poszukiwań.

Sobotni program zakończy o godzinie 20.00 na dziedzińcu zamku rekonstrukcji zamachu bombowego na dworcu w Breslau przeprowadzonego przez grupę Zagra-Lin.

Trzeci dzień imprezy, niedzielę, poświęcony zostanie średniowieczu. O godz. 10.00 rozpocznie go blok „Wiosna średniowiecza”, podczas którego prelegenci przybliżą realia życia w słowiańskim grodzie, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach nauki języka prasłowiańskiego. W tym samym czasie na dziedzińcu Zamku Książ odbędą się pokazy walk średniowiecznych, turnieje i zawody, podczas których będzie można sprawdzić swoje umiejętności władanie mieczem lub łukiem, a całość zwieńczy rekonstrukcja słowiańskich walk o górę Ślężę.

Przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą tematyczne projekcje filmowe. Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej imprezy.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d28t7tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28t7tf
Więcej tematów