Trwa ładowanie...

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: musimy dokonać zmian w sądownictwie

Rząd musi dokonać w sądownictwie zmian, do których przeprowadzenia nie było gotowe środowisko sędziowskie - powiedział minister sprawiedliwości na konferencji prasowej po przyjęciu przez rząd projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Ziobro zapowiedział też kolejne projekty ustaw.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: musimy dokonać zmian w sądownictwieŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d10frkv
d10frkv

"Musimy dokonać gruntownej zmiany"

- My musimy dokonać takich zmian, do jakich nie było gotowe samo środowisko, które zamiast pewnego krytycyzmu wobec zachowań niektórych sędziów, wobec braku propozycji usprawnienia funkcjonowania sądownictwa reagowało często w sposób alergiczny na wszelkie słowa krytyki, domagało się, by traktować ich jako przedstawicieli władzy, przedstawicieli jakiejś szczególnej kasty - oświadczył Zbigniew Ziobro. - My musimy dokonać gruntownej zmiany - powiedział minister sprawiedliwości.

Dodał, że po projekcie dotyczącym Krajowej Rady Sądownictwa będą rozpatrywane projekty dotyczące zasad wprowadzania nowych sędziów do zawodu oraz ich szkolenia, sądownictwa powszechnego i Sądu Najwyższego. Według Ziobry będą to zmiany organizacyjne, niezbędne między innymi po to, aby przyspieszyć postępowania sądowe.

"Wprowadzić mechanizmy wyciągania konsekwencji wobec sędziów"

- Trzeba wprowadzić mechanizmy, które wobec sędziów, którzy uchybiają godności sędziowskiej, łamią zasady etyki zawodowej i zasady prawa, pozwolą wyciągać konsekwencje - oświadczył też po posiedzeniu rządu Ziobro.

- Bardzo boleję nad tym, że prominentni przedstawiciele korporacji sędziów nie byli w stanie wypracować takich standardów reakcji na patologie, które mają miejsce w sądownictwie, które pozwoliłyby w sposób skuteczny chronić większość uczciwie, rzetelnie pracujących sędziów, przed zarzutami cieniem podejrzeń, jaki tym samym spływał na środowisko przez takie negatywne zdarzenia - powiedział minister sprawiedliwości.

d10frkv

- Trzeba wprowadzić mechanizmy, które spowodują, że takie zachowani będą w sposób należyty potępiane i będą też wyciągane konsekwencji wobec sędziów, którzy uchybiają godności sędziowskiej, łamią zasady etyki zawodowej, łamią często zasady prawa. Czasami dopuszczają się nawet ciężkich przestępstw kryminalnych - dodał Ziobro, przypominając znane ostatnio z mediów sprawy sędziów.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Rady Sądownictwa

Projekt zmian w ustawie o Krajowej Rady Sądownictw przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb (zwanych Pierwszym i Drugim Zgromadzeniem KRS) oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia w życie nowej ustawy, kadencji jej członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu po 30 dniach ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

W skład Pierwszego Zgromadzenia KRS wejść mają: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli - wybieranych przez Sejm, a zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu. Według MS, taki zapis ma na celu zobiektywizowanie trybu wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity". Obecnie sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich.

Według projektu, jeżeli obie izby będą miały różne opinie o kandydacie na sędziego, wówczas ta, która wydała o nim opinię pozytywną może wnioskować o decyzję Rady w pełnym składzie. Wówczas za kandydatem musiałoby się opowiedzieć 17 członków Rady: I prezes SN, prezes NSA i członkowie Rady wybrani spośród sędziów.

d10frkv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10frkv
Więcej tematów