ŚwiatMężczyzna podobny do Hitlera aresztowany za gloryfikację nazizmu

Mężczyzna podobny do Hitlera aresztowany za gloryfikację nazizmu

Mężczyzna podobny do Hitlera aresztowany za gloryfikację nazizmu
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
14.02.2017 00:12, aktualizacja: 14.02.2017 08:43

Mężczyzna, który, stylizując się na Hitlera poprzez charakterystyczny wąsik, przedziałek na boku i ubiór, pokazywał się w Braunau am Inn, rodzinnym mieście przywódcy III Rzeszy, został aresztowany za gloryfikację nazizmu - podały lokalne władze.

Jak powiedział BBC rzecznik miejscowej policji David Furtner, mężczyzna udał się do Niemiec, ponieważ w Austrii poszukiwała go policja. Został aresztowany w niewielkim niemieckim mieście przy granicy austriacko-niemieckiej.

25-latek przedstawiał się jako "Harald Hitler" i z lubością paradował po centrum Braunau am Inn, fotografując się m.in. przed domem, gdzie przywódca III Rzeszy przyszedł na świat.

Oprócz charakterystycznego uczesania i wąsika, mężczyzna nosił mundur mogący pochodzić z czasów nazistowskich. Ostatni raz był widziany w Braunau am Inn w lokalnej księgarni, gdzie przeglądał pozycje poświęconej drugiej wojnie światowej.

W ocenie policji zachowanie mężczyzny wskazuje, że nie chodziło mu ani o żart, ani też artystyczny performance. "Młody człowiek świetnie zdawał sobie sprawę z tego, co robi" - podkreślił rzecznik policji. Także dodał, że zatrzymany w poniedziałek sobowtór Hitlera co najmniej jednokrotnie pojawił się na ulicach Wiednia i Grazu.

Fotografie przedstawiające osobnika stylizującego się na Hitlera zostały opublikowane na portalu informacyjnym Heute.at w poniedziałek, wywołując poruszenie opinii publicznej, ponieważ w Austrii wszelkie próby gloryfikacji nazizmu są karalne.

Adolf Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku. O trzypiętrowy dom, w którym przyszedł na świat przyszły przywódca III Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy wojennych XX wieku, toczy się spór prawny.

W latach 30. i 40. był on wielką atrakcją turystyczną przyciągającą wielu turystów. Od 1944 r. budynek był niedostępny.

W listopadzie zeszłego roku poinformowano o planach wyburzenia tego domu. W grudniu rząd austriacki wywłaszczył budynek, wypłacając finansową rekompensatę jego właścicielce, aby dom nie stał się celem pielgrzymek neonazistów. Miejsce to przeznaczono na siedzibę organizacji charytatywnej. Właścicielka zaskarżyła decyzję o wywłaszczeniu do sądu. (PAP)

Zobacz także: #dziejesienazywo: Halicki do Bielana: stoicie w jednym szeregu z neofaszystami

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (95)
Zobacz także