Trwa ładowanie...
d2mi0z4

Krakowskie obchody 88. rocznicy urodzin Jana Pawła II

O roli Jana Pawła II w historii Kościoła mówił
metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św.,
odprawionej w kościele św.św. Piotra i Pawła w
Krakowie z okazji 88. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Stwierdził, że za pośrednictwem
papieża-Polaka nastąpiła wyraźna odnowa
życia religijnego.

d2mi0z4
d2mi0z4

Kard. Dziwisz nawiązał do obchodzonego właśnie w kościele katolickim święta Najświętszej Trójcy i przywołał chrzest Karola Wojtyły, czyli "jego narodziny dla Boga".

To życie Boże pielęgnowane w sercu Karola Wojtyły w rodzinnym gronie, zostało w planach opatrzności Bożej na wiele lat wtopione w życie Krakowa i w życie Kościoła krakowskiego. Te tajemnicze plany sięgały jednak znacznie dalej, bo przez blisko dwadzieścia siedem ostatnich lat życia na ziemi Karol Wojtyła stał się mężem opatrznościowym dla całego Kościoła Chrystusowego, a w jakiejś mierze dla wielu narodów - mówił kardynał.

Dziś dziękujemy Bogu za jego ojcowskie serce. Dziękujemy, że objawienie Bożej miłości przez Jana Pawła II było tak czytelne, tak jednoznaczne, tak mocne, iż zwrócił na nie uwagę prawie cały świat - powiedział metropolita. Podkreślił, że za pośrednictwem Jana Pawła II nastąpiła w Kościele katolickim wyraźna odnowa życia religijnego.

Dowody odradzającego się zainteresowania religią, zwłaszcza katolicką, są kolejnym znakiem potęgi Chrystusowego Kościoła. Można powiedzieć, że w planach Opatrzności Jan Paweł II uruchomił reakcję, podobną do tej, jaka występuje w reaktorach jądrowych, a jest to łańcuchowa reakcja miłości. Jej potęga jest o wiele większa niż moc reaktorów atomowych. Bo energia miłości jest Boska!- mówił kard. Dziwisz.

d2mi0z4

88. urodziny Jana Pawła II obchodzono także w budynku krakowskiej kurii i Łagiewnikach. Przez cały dzień wierni mogli zwiedzać Pałac Arcybiskupów Krakowskich, w którym przez wiele lat mieszkał, a potem zatrzymywał się podczas pielgrzymek Jan Paweł II. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się słynne papieskie okno, oglądane od wnętrza budynku.

Na zewnątrz budynku zorganizowano rodzinny piknik. Na scenie przed bazyliką oo. franciszkanów wystąpił m.in. zespół "Ma Non Troppo", artyści krakowscy z koncertem najpiękniejszych pieśni oazowych oraz "Arka Noego". Dwa spektakle zaprezentował Teatr Groteska. Przygotowano też poczęstunek papieskim kremówkami.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez cały dzień wyświetlano filmy, związane z osobą papieża, a wieczorem rozpoczął się plenerowy koncert "Tryptyk Rzymski". Koncert ten był jednocześnie oficjalną inauguracją działalności w archidiecezji krakowskiej Stowarzyszenia Rycerze Kolumba.

Rada Rycerzy Kolumba w Krakowie powstała w 2006 r. i była pierwszą w kraju. Obecnie liczy ona 59 członków. W całej Polsce jest 583 Rycerzy Kolumba m.in. w Ludźmierzu, Łomży, Łomiankach, Radomiu i Starachowicach. Na całym świecie do organizacji tej należy ponad 1,7 mln mężczyzn-katolików.

d2mi0z4

Rycerze Kolumba zajmują się przede wszystkim działalnością charytatywną - prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki. W parafiach wciągają młodych w akcje charytatywne, ale i organizują dla nich imprezy sportowe.

Na zakończenie niedzielnego koncertu Rycerze Kolumba przygotowali kilka wózków inwalidzkich do przekazania niepełnosprawnym. Zorganizowali także kwestę na rzecz zakupu specjalistycznego wózka dla chłopca po wypadku.

"Urodziny Jana Pawła II" w Krakowie zorganizowali: Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", Katolickie Centrum Kultury, Instytut Edukacji Obywatelskiej, oo. franciszkanie, Teatr Groteska i Radio VOX, a wieczorny koncert - krakowska Rada Rycerzy Kolumba, Katolickie Centrum Kultury oraz Fundacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

d2mi0z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mi0z4
Więcej tematów