Trwa ładowanie...

Korea Północna pracuje nad nowymi rakietami. Opublikowano ich zdjęcia

Na zdjęciach widać projekt jednej, a być może też i drugiej rakiety. Opublikowano je dwa dni po rozpoczęciu przez Stany Zjednoczone i Koreę Płd. dorocznych ćwiczeń wojskowych.

Korea Północna pracuje nad nowymi rakietami. Opublikowano ich zdjęciaŹródło: PAP/EPA
d2hgrd3
d2hgrd3

Opublikowane przez północnokoreańską oficjalną agencję prasową KCNA zdjęcia przedstawiają szkice rakiet wiszących na ścianie. Zrobiono je podczas wizyty Kim Dzong Una w zakładach produkujących silniki rakietowe na paliwo stałe dla programu rakiet balistycznych.

Jak podaje agencja Associated Press, na jednym ze zdjęć wyraźnie widać szkic rakiety nazwanej Pukguksong-3. Może to być model z najnowszej serii pocisków rakietowych Pukguksong. Druga rakieta jest trudniejsza do zidentyfikowania, ale widać jej nazwę Hwasong. Agencja dodaje, że nigdy wcześniej nie widziano tych rakiet.

Korea Północna: Trump to starzec bez rozumu

AP odnotowuje, że KCNA opublikowała te zdjęcia zaledwie dwa dni po rozpoczęciu przez USA i Koreę Południową dorocznych ćwiczeń wojskowych. Pjongjang twierdzi, że ćwiczenia te są przygotowaniem do wojny.

d2hgrd3

KCNA poinformowała, że Kim Dzong Un wezwał pracowników do zwiększania produkcji silników rakietowych na paliwo stałe i głowic bojowych.

Rakiety mogą mieć większy zasięg

Szkic sugeruje, iż zasięg rakiety Pukguksong-3 może być większy niż poprzednich. Najprawdopodobniej może być ona wystrzeliwana z pojemnika ochronnego. Takie rozwiązanie ułatwia transport rakiet oraz utrudnia ich lokalizację. Ponadto rakiety na paliwo stałe przygotowuje się do startu szybciej niż rakiety na paliwo ciekłe.

Korei Płn. przeprowadziła w sierpniu 2016 r. udaną próbę rakiety Pukguksong-1, wystrzeliwanej z okrętu podwodnego, a w lutym również udaną próbę rakiety Pukguksong-2 wystrzeliwanej z lądu. Associated Press podaje, że są to rakiety średniego zasięgu. Mogą one dolecieć do Japonii i niektórych baz wojskowych USA, ale nie do samych Stanów Zjednoczonych.

d2hgrd3

Cytowany przez agencję AP Michaela Duitsmana z Centrum Badań nad Nieproliferacją (amerykańska organizacja non profit) zauważa, że drugą z rakiet jest prawdopodobnie Hweasong-13 lub Hwasong-11. - Jeśli to Hwasong-13, to dokonano ogromnych zmian. Po raz pierwszy Hwasong-13 pokazano w 2012 roku jako rakietę na paliwo ciekłe – powiedział ekspert zastrzegając, że jakość zdjęć utrudnia bardziej wnikliwą analizę.

d2hgrd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgrd3
Więcej tematów