Trwa ładowanie...
09-05-2013 15:05

Komisja pozytywnie o kandydaturze Piotra Nowiny-Konopki na ambasadora w Watykanie

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Piotra Nowiny-Konopki na ambasadora w Watykanie. Kandydat podkreślał, że wybór papieża Franciszka to sygnał "wielkich zmian" w Kościele katolickim.

Komisja pozytywnie o kandydaturze Piotra Nowiny-Konopki na ambasadora w WatykanieŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d1cjpyh
d1cjpyh

Kandydaturę Nowiny-Konopki, który w Watykanie zastąpi Hannę Suchocką, przedstawiła posłom wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys. Jak podkreślała, misja nowego ambasadora "przypadnie na dość kluczowy moment we współczesnej historii Kościoła katolickiego, jaki rysuje się wraz z wyborem papieża Franciszka".

Nowina-Konopka w swoim wystąpieniu mówił, że Polska uzyskuje coraz większe znaczenie jako gracz globalny, o czym decyduje nie tylko ambicja narodowa, ale też faktyczna pozycja naszego kraju. - Z tej perspektywy polityczny, dyplomatyczny głos Polski w Watykanie powinien odzwierciedlać globalną skalę naszych zainteresowań i aspiracji politycznych - ocenił. Podkreślił też, że pontyfikat Jana Pawła II nadal stanowi kapitał, z którego Polska nie może zrezygnować.

Nowina-Konopka uznał, że wybór papieża Franciszka traktowany jest jako sygnał wielkich zmian w Kościele katolickim. - Dotyczyć będą one zapewne nie tylko zagadnień wewnątrzkościelnych, ale także relacji ze światem zewnętrznym - powiedział. Według niego skala potencjalnej zmiany może się okazać bezprecedensowa. - Ważnym, nie tylko symbolicznie, był wybór imienia przez nowego biskupa Rzymu - mówił.

Jak zaznaczył, wewnętrzna sytuacja Polski, w tym relacje państwa i Kościoła, stanowią i stanowić będą nadal przedmiot zainteresowania watykańskich kręgów kościelnych. - Kluczowe jest z tej perspektywy precyzyjne prezentowanie stanowiska polskiego prezydenta i rządu tamtejszym partnerom i wyjaśnianie w razie potrzeby intencji przyświecających stosowanym w Polsce rozwiązaniom - powiedział Nowina-Konopka. Uznał to za jedno z najważniejszych zadań polskiej misji przy Watykanie.

d1cjpyh

Wśród nich wymienił też m.in.: monitorowanie polityki wewnątrzkościelnej pod kierunkiem nowego papieża oraz analizę spraw, w które angażuje się Watykan. Chodzi - jak mówił - o obserwację inicjatyw politycznych Stolicy Apostolskiej w zakresie promowania idei sprawiedliwości społecznej i obrony praw człowieka, czy o sprawy klimatyczne i ochrony środowiska, które - w jego ocenie - mogą stać się przedmiotem bliższego zainteresowania Franciszka.

- Perspektywa ewentualnej kanonizacji Jana Pawła II otwiera przed placówką szereg zadań logistycznych oraz promocyjnych, które rzeczywiście przyczynić się mogą do ponownego zwrócenia uwagi, nie tylko Watykanu, na ojczyznę nowego świętego - powiedział Nowina-Konopka. W kontekście zaproszeń do złożenia wizyty w Polsce przez nowego papieża, wystosowanych przez prezydenta i polskich kardynałów elektorów, ocenił, że dojdzie do niej "zapewne w 2016 roku".

Poseł RP Robert Biedroń zauważył, że Piotr Nowina-Konopka, podobnie jak Hanna Suchocka, był "bardzo aktywnie zaangażowany w prace nad konkordatem". Kandydat na ambasadora, według Biedronia, "bardzo intensywnie lobbował na rzecz podpisania konkordatu". - Czy ceną za taki lobbing, takie rzecznictwo na rzecz konkordatu, jest funkcja ambasadora w Watykanie? - pytał Biedroń. Dociekał też, ile kosztuje Polskę utrzymanie placówki w Watykanie.

Mościcka-Dendys poinformowała, że w latach 2006-12 rocznie utrzymanie placówki kosztowało 585 tys. euro.

d1cjpyh

Witold Waszczykowski (PiS) pytał Nowinę-Konopkę, czy nie będzie miał konfliktu sumienia prezentując w Watykanie stanowisko rządu, skoro "prowadzi on otwartą walkę na przykład z mediami katolickimi".

Nowina-Konopka podkreślał, że ambasador działa na podstawie instrukcji, a jego rolą nie jest recenzowanie czegokolwiek. - W sprawie sumienia rozstrzygający jest dla mnie konfesjonał - powiedział.

Anna Fotyga (PiS) pytała Nowinę-Konopkę o to, jakie czynności wykonywał jako minister stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

d1cjpyh

Nowina-Konopka podkreślił, że objęcie tej funkcji w 1989 roku zaproponował mu Lech Wałęsa. Po otrzymaniu tej propozycji, jak powiedział, "zaczął się intensywnie zastanawiać, czy nie zwariował", bo zabrzmiało to bardzo nieprawdopodobnie.

- To był pomysł na to, by ktoś z kręgów Solidarności był w miejscu, które było podejrzewane o to, że będzie usiłowało działać jako - alternatywny wobec rządu Tadeusza Mazowieckiego - drugi rząd - oświadczył Nowina-Konopka. Jak dodał, inicjatywa w sprawie wysłania ministra do Kancelarii Jaruzelskiego powstała w wyniku porozumienia Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka i prymasa Józefa Glempa.

Nowina-Konopka powiedział, że pracując w kancelarii zajmował się m.in. sprawą reformy samorządowej, do której przekonywał Jaruzelskiego. Chodziło o to - jak mówił - by Jaruzelski z własnej woli pozbył się zwierzchnictwa nad systemem rad narodowych. - To jest przykład mechanizmu, którego byłem ogniwkiem w tamtych czasach - dodał.

d1cjpyh

Posłowie PiS wyrażali ubolewanie z powodu poziomu materiałów informacyjnych MSZ przygotowanych na posiedzenie komisji na temat Stolicy Apostolskiej i jej relacji z Polską. - Korupcja, polityczne rozgrywki, pedofilia, barokowy styl panujący w Watykanie, karierowiczostwo - taki obraz watykańskiej rzeczywistości, zdaniem posła Krzysztofa Szczerskiego, wyłania się z materiałów resortu dyplomacji.

Nowina-Konopka od 1991 roku przez 10 lat sprawował mandat posła Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Należał do władz obu ugrupowań. Na początku lat 80. zakładał Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku. W 1980 wstąpił do Solidarności, był ekspertem ekonomicznym związku, w latach 1988-89 - rzecznik prasowy Lecha Wałęsy. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

W latach 1997-98 był wiceprzewodniczącym Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, a w latach 1998-99 zespołu negocjującego akcesję Polski do UE w kancelarii premiera Jerzego Buzka. Należał do inicjatorów powstania Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, promującej integrację europejską. W latach 2005-06 sprawował funkcję jej prezesa.

d1cjpyh

Od 2006 pracuje jako dyrektor Parlamentu Europejskiego (będąc pierwszym Polakiem na tak wysokim stanowisku w strukturze PE), początkowo był dyrektorem ds. kontaktów z parlamentami krajowymi, w 2010 został dyrektorem ds. kontaktów z Kongresem Stanów Zjednoczonych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), francuską Legią Honorową (2004) i niemieckim Krzyżem Zasługi I Klasy. Zna angielski i francuski.

Była premier Hanna Suchocka jest ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej od 2001 roku. O planowanej zmianie na stanowisku ambasadora w Watykanie mówił przed kilkoma tygodniami szef MSZ Radosław Sikorski.

d1cjpyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cjpyh
Więcej tematów