Strona główna serwisu
W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post
W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post

W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post

13 lutego przypada Środa Popielcowa. Od tego dnia w Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Przez czterdzieści dni wierni będą przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.
Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia.

Wielki Post jest dla chrześcijan szczególnym okresem, który ma pomóc w pogłębionej refleksji nad życiem i wartościami. Pokuta służy nawróceniu, jeśli łączy się z uczynkami miłosierdzia, modlitwą i dawaniem jałmużny.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 28 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 30 marca. Następnego dnia rozpocznie się Niedziela Wielkanocna.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (18)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~Pan Sułek 2013-02-13 (06:52) 21 godzin i 50 minut temu

Czy biskupów też obowiązuje post bo jakoś po nich tego nie widać?Może oni w tym czasie przechodzą na jakąś specjalną dietę,na przykład kawiorową?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~tiger man 2013-02-13 (11:34) 17 godzin i 8 minut temu

Dzisiaj sasiadka dostała 20 zł podwyżki renty.Szalejemy na to konto ,cały dom zaproszony do luksusowe restauracji a co zostanie wysyłamy Rydzykowi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~gospodyni 2013-02-13 (14:31) 14 godzin i 11 minut temu

Proboszcz w ramach postu będzie spożywał drób pieczony,smażony zamiast golonki i schabowego ! Ma okazję trochę się odchudzić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~Haha 2013-02-13 (16:06) 12 godzin i 36 minut temu

Zwisa mi to i powiewa, będę sobie jadł co mi się podoba i kiedy mi się podoba

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~ada 2013-02-13 (11:36) 17 godzin i 6 minut temu

"Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia." ? Brak podstawy prawnej !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Pan Ziutek 2013-02-13 (11:12) 17 godzin i 30 minut temu

Zgodnie z "polską tradycją": post jest wtedy, gdy nie ma co jeść a święto jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~OBIEKT.III 2013-02-13 (11:00) 17 godzin i 42 minut temu

Dla tych co cały czas w chmurach i nie stąpają po ziemi. 30% Polaków "obchodzi" całoroczny", post nie licząc tych co chodzą po śmietnikach i głodują.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~chłop 2013-02-18 (06:10) 22 godzin i 32 minut temu

A spuszczać się do kibla wolno?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~eliza 2013-02-13 (11:14) 17 godzin i 28 minut temu

"Święto Postu" na czerwono w kalendarzu :))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~tiger man 2013-02-13 (11:49) 16 godzin i 53 minut temu

Myć okna , trzepać dywany

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~on 2013-02-13 (08:35) 20 godzin i 7 minut temu

Triduum kończy się drugimi nieszporami niedzieli zmartwychwstania a nie w wielką sobote

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
1
~głodnygłodomór 2013-02-13 (10:05) 18 godzin i 37 minut temu

no to do jadła czas zasiąść, wszak dzięki Rządom Tuska post mamy całe 5 lat i każde święto jest ważne żeby sobie podjeść do syta - świętujmy więc!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ela 2013-03-28 (19:43) 8 godzin i 59 minut temu

ciekawe czy glodz przestal chlac w poscie!

odpowiedz