więcej

W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post.

IAR |  dodane 2013-02-13 (06:03) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 18 godzin i 1 minutę temu
drukuj


W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post
opinie
13 lutego przypada Środa Popielcowa. Od tego dnia w Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Przez czterdzieści dni wierni będą przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.

Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia.

Wielki Post jest dla chrześcijan szczególnym okresem, który ma pomóc w pogłębionej refleksji nad życiem i wartościami. Pokuta służy nawróceniu, jeśli łączy się z uczynkami miłosierdzia, modlitwą i dawaniem jałmużny.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 28 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 30 marca. Następnego dnia rozpocznie się Niedziela Wielkanocna.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 57.14%
nie 3 42.86%

Przeczytaj też

Ostatki, mięsopust, podkoziołek - koniec karnawału

dodane 2013-02-12 (06:00) 1 rok 10 miesięcy 8 dni 18 godzin i 3 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (18)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
0
~Pan Sułek 2013-02-13 (06:52) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 17 godzin i 11 minut temu

Czy biskupów też obowiązuje post bo jakoś po nich tego nie widać?Może oni w tym czasie przechodzą na jakąś specjalną dietę,na przykład kawiorową?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
0
~tiger man 2013-02-13 (11:34) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 12 godzin i 29 minut temu

Dzisiaj sasiadka dostała 20 zł podwyżki renty.Szalejemy na to konto ,cały dom zaproszony do luksusowe restauracji a co zostanie wysyłamy Rydzykowi.

odpowiedz

6
0
~gospodyni 2013-02-13 (14:31) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 9 godzin i 32 minuty temu

Proboszcz w ramach postu będzie spożywał drób pieczony,smażony zamiast golonki i schabowego ! Ma okazję trochę się odchudzić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Haha 2013-02-13 (16:06) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 7 godzin i 57 minut temu

Zwisa mi to i powiewa, będę sobie jadł co mi się podoba i kiedy mi się podoba

odpowiedz

5
0
~ada 2013-02-13 (11:36) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 12 godzin i 27 minut temu

"Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia." ? Brak podstawy prawnej !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~Pan Ziutek 2013-02-13 (11:12) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 12 godzin i 51 minut temu

Zgodnie z "polską tradycją": post jest wtedy, gdy nie ma co jeść a święto jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty.

odpowiedz

3
1
~OBIEKT.III 2013-02-13 (11:00) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 13 godzin i 3 minuty temu

Dla tych co cały czas w chmurach i nie stąpają po ziemi. 30% Polaków "obchodzi" całoroczny", post nie licząc tych co chodzą po śmietnikach i głodują.

odpowiedz

1
0
~chłop 2013-02-18 (06:10) 1 rok 10 miesięcy 2 dni 17 godzin i 53 minuty temu

A spuszczać się do kibla wolno?

odpowiedz

2
1
~eliza 2013-02-13 (11:14) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 12 godzin i 49 minut temu

"Święto Postu" na czerwono w kalendarzu :))

odpowiedz

1
1
~tiger man 2013-02-13 (11:49) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 12 godzin i 14 minut temu

Myć okna , trzepać dywany

odpowiedz

2
2
~on 2013-02-13 (08:35) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 15 godzin i 28 minut temu

Triduum kończy się drugimi nieszporami niedzieli zmartwychwstania a nie w wielką sobote

odpowiedz

1
3
~głodnygłodomór 2013-02-13 (10:05) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 13 godzin i 58 minut temu

no to do jadła czas zasiąść, wszak dzięki Rządom Tuska post mamy całe 5 lat i każde święto jest ważne żeby sobie podjeść do syta - świętujmy więc!

odpowiedz

0
0
~ela 2013-03-28 (19:43) 1 rok 8 miesięcy 22 dni 4 godziny i 20 minut temu

ciekawe czy glodz przestal chlac w poscie!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 18 godzin i 8 minut temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 23 godziny i 8 minut temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 16 godzin i 18 minut temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 18 godzin i 45 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 13 godzin i 3 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 30441