więcej

W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post.

IAR |  dodane 2013-02-13 (06:03) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 52 minuty temu
drukuj


W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post
opinie
13 lutego przypada Środa Popielcowa. Od tego dnia w Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Przez czterdzieści dni wierni będą przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.

Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia.

Wielki Post jest dla chrześcijan szczególnym okresem, który ma pomóc w pogłębionej refleksji nad życiem i wartościami. Pokuta służy nawróceniu, jeśli łączy się z uczynkami miłosierdzia, modlitwą i dawaniem jałmużny.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 28 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 30 marca. Następnego dnia rozpocznie się Niedziela Wielkanocna.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 57.14%
nie 3 42.86%

Przeczytaj też

Ostatki, mięsopust, podkoziołek - koniec karnawału

dodane 2013-02-12 (06:00) 1 rok 8 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 55 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (18)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ela 2013-03-28 (19:43) 1 rok 7 miesięcy 2 dni 12 godzin i 12 minut temu

ciekawe czy glodz przestal chlac w poscie!

odpowiedz

1
0
~chłop 2013-02-18 (06:10) 1 rok 8 miesięcy 13 dni 1 godzinę i 45 minut temu

A spuszczać się do kibla wolno?

odpowiedz

5
0
~ada 2013-02-13 (11:36) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 20 godzin i 19 minut temu

"Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia." ? Brak podstawy prawnej !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~gospodyni 2013-02-13 (14:31) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 17 godzin i 24 minuty temu

Proboszcz w ramach postu będzie spożywał drób pieczony,smażony zamiast golonki i schabowego ! Ma okazję trochę się odchudzić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Haha 2013-02-13 (16:06) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 15 godzin i 49 minut temu

Zwisa mi to i powiewa, będę sobie jadł co mi się podoba i kiedy mi się podoba

odpowiedz

1
1
~tiger man 2013-02-13 (11:49) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 20 godzin i 6 minut temu

Myć okna , trzepać dywany

odpowiedz

7
0
~tiger man 2013-02-13 (11:34) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 20 godzin i 21 minut temu

Dzisiaj sasiadka dostała 20 zł podwyżki renty.Szalejemy na to konto ,cały dom zaproszony do luksusowe restauracji a co zostanie wysyłamy Rydzykowi.

odpowiedz

2
1
~eliza 2013-02-13 (11:14) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 20 godzin i 41 minut temu

"Święto Postu" na czerwono w kalendarzu :))

odpowiedz

3
0
~Pan Ziutek 2013-02-13 (11:12) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 20 godzin i 43 minuty temu

Zgodnie z "polską tradycją": post jest wtedy, gdy nie ma co jeść a święto jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty.

odpowiedz

3
1
~OBIEKT.III 2013-02-13 (11:00) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 20 godzin i 55 minut temu

Dla tych co cały czas w chmurach i nie stąpają po ziemi. 30% Polaków "obchodzi" całoroczny", post nie licząc tych co chodzą po śmietnikach i głodują.

odpowiedz

1
3
~głodnygłodomór 2013-02-13 (10:05) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 21 godzin i 50 minut temu

no to do jadła czas zasiąść, wszak dzięki Rządom Tuska post mamy całe 5 lat i każde święto jest ważne żeby sobie podjeść do syta - świętujmy więc!

odpowiedz

9
0
~Pan Sułek 2013-02-13 (06:52) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 3 minuty temu

Czy biskupów też obowiązuje post bo jakoś po nich tego nie widać?Może oni w tym czasie przechodzą na jakąś specjalną dietę,na przykład kawiorową?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~on 2013-02-13 (08:35) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 23 godziny i 20 minut temu

Triduum kończy się drugimi nieszporami niedzieli zmartwychwstania a nie w wielką sobote

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 17 godzin i 48 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 3 godziny i 1 minutę temu

materiał wideo

Pościg po kradzieży taksówki w Olsztynie. Nie żyje pasażer
dodane 2014-10-30 (06:40) 1 dzień 1 godzinę i 15 minut temu

Dron, który ratuje życie
dodane 2014-10-30 (06:53) 1 dzień 1 godzinę i 2 minuty temu

Polak pobił rekord Guinnessa w graniu w grę komputerową
dodane 2014-10-30 (05:01) 1 dzień 2 godziny i 54 minuty temu

Tragedia na Podkarpaciu. Nie żyje 2-tygodniowy noworodek
dodane 2014-10-29 (11:27) 1 dzień 20 godzin i 28 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 594