więcej

W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post.

IAR |  dodane 2013-02-13 (06:03) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 19 godzin i 29 minut temu
drukuj


W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post
opinie
13 lutego przypada Środa Popielcowa. Od tego dnia w Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Przez czterdzieści dni wierni będą przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.

Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia.

Wielki Post jest dla chrześcijan szczególnym okresem, który ma pomóc w pogłębionej refleksji nad życiem i wartościami. Pokuta służy nawróceniu, jeśli łączy się z uczynkami miłosierdzia, modlitwą i dawaniem jałmużny.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 28 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 30 marca. Następnego dnia rozpocznie się Niedziela Wielkanocna.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 57.14%
nie 3 42.86%

Przeczytaj też

Ostatki, mięsopust, podkoziołek - koniec karnawału

dodane 2013-02-12 (06:00) 1 rok 8 miesięcy 13 dni 19 godzin i 32 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (18)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ela 2013-03-28 (19:43) 1 rok 6 miesięcy 27 dni 5 godzin i 49 minut temu

ciekawe czy glodz przestal chlac w poscie!

odpowiedz

1
0
~chłop 2013-02-18 (06:10) 1 rok 8 miesięcy 7 dni 19 godzin i 22 minuty temu

A spuszczać się do kibla wolno?

odpowiedz

5
0
~ada 2013-02-13 (11:36) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 13 godzin i 56 minut temu

"Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia." ? Brak podstawy prawnej !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~gospodyni 2013-02-13 (14:31) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Proboszcz w ramach postu będzie spożywał drób pieczony,smażony zamiast golonki i schabowego ! Ma okazję trochę się odchudzić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Haha 2013-02-13 (16:06) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 9 godzin i 26 minut temu

Zwisa mi to i powiewa, będę sobie jadł co mi się podoba i kiedy mi się podoba

odpowiedz

1
1
~tiger man 2013-02-13 (11:49) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 13 godzin i 43 minuty temu

Myć okna , trzepać dywany

odpowiedz

7
0
~tiger man 2013-02-13 (11:34) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 13 godzin i 58 minut temu

Dzisiaj sasiadka dostała 20 zł podwyżki renty.Szalejemy na to konto ,cały dom zaproszony do luksusowe restauracji a co zostanie wysyłamy Rydzykowi.

odpowiedz

2
1
~eliza 2013-02-13 (11:14) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 14 godzin i 18 minut temu

"Święto Postu" na czerwono w kalendarzu :))

odpowiedz

3
0
~Pan Ziutek 2013-02-13 (11:12) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 14 godzin i 20 minut temu

Zgodnie z "polską tradycją": post jest wtedy, gdy nie ma co jeść a święto jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty.

odpowiedz

3
1
~OBIEKT.III 2013-02-13 (11:00) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Dla tych co cały czas w chmurach i nie stąpają po ziemi. 30% Polaków "obchodzi" całoroczny", post nie licząc tych co chodzą po śmietnikach i głodują.

odpowiedz

1
3
~głodnygłodomór 2013-02-13 (10:05) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 15 godzin i 27 minut temu

no to do jadła czas zasiąść, wszak dzięki Rządom Tuska post mamy całe 5 lat i każde święto jest ważne żeby sobie podjeść do syta - świętujmy więc!

odpowiedz

9
0
~Pan Sułek 2013-02-13 (06:52) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 18 godzin i 40 minut temu

Czy biskupów też obowiązuje post bo jakoś po nich tego nie widać?Może oni w tym czasie przechodzą na jakąś specjalną dietę,na przykład kawiorową?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~on 2013-02-13 (08:35) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 16 godzin i 57 minut temu

Triduum kończy się drugimi nieszporami niedzieli zmartwychwstania a nie w wielką sobote

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie
dodane 2014-10-25 (13:43) 11 godzin i 49 minut temu

materiał wideo

Amerykanin skoczył z ponad 41 km. Pobił kosmiczny rekord Felixa Baumgartnera
dodane 2014-10-25 (14:56) 10 godzin i 36 minut temu

"Samotne wilki" dżihadu polują na Zachodzie z inspiracji Al-Kaidy i IS
dodane 2014-10-25 (12:03) 13 godzin i 29 minut temu

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 1 dzień 17 godzin i 57 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 1 dzień 19 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 15648