więcej

W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post.

IAR |  dodane 2013-02-13 (06:03) 1 rok 5 miesięcy 15 dni 4 godziny i 14 minut temu
drukuj


W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post
opinie
13 lutego przypada Środa Popielcowa. Od tego dnia w Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Przez czterdzieści dni wierni będą przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.

Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia.

Wielki Post jest dla chrześcijan szczególnym okresem, który ma pomóc w pogłębionej refleksji nad życiem i wartościami. Pokuta służy nawróceniu, jeśli łączy się z uczynkami miłosierdzia, modlitwą i dawaniem jałmużny.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 28 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 30 marca. Następnego dnia rozpocznie się Niedziela Wielkanocna.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 57.14%
nie 3 42.86%

Przeczytaj też

Ostatki, mięsopust, podkoziołek - koniec karnawału

dodane 2013-02-12 (06:00) 1 rok 5 miesięcy 16 dni 4 godziny i 17 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Dlaczego Kościół jest "atakowany"?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (18)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ela 2013-03-28 (19:43) 1 rok 3 miesiące 29 dni 14 godzin i 34 minuty temu

ciekawe czy glodz przestal chlac w poscie!

odpowiedz

1
0
~chłop 2013-02-18 (06:10) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 4 godziny i 7 minut temu

A spuszczać się do kibla wolno?

odpowiedz

5
0
~ada 2013-02-13 (11:36) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 22 godziny i 41 minut temu

"Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia." ? Brak podstawy prawnej !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~gospodyni 2013-02-13 (14:31) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 19 godzin i 46 minut temu

Proboszcz w ramach postu będzie spożywał drób pieczony,smażony zamiast golonki i schabowego ! Ma okazję trochę się odchudzić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Haha 2013-02-13 (16:06) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 18 godzin i 11 minut temu

Zwisa mi to i powiewa, będę sobie jadł co mi się podoba i kiedy mi się podoba

odpowiedz

1
1
~tiger man 2013-02-13 (11:49) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 22 godziny i 28 minut temu

Myć okna , trzepać dywany

odpowiedz

7
0
~tiger man 2013-02-13 (11:34) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 22 godziny i 43 minuty temu

Dzisiaj sasiadka dostała 20 zł podwyżki renty.Szalejemy na to konto ,cały dom zaproszony do luksusowe restauracji a co zostanie wysyłamy Rydzykowi.

odpowiedz

2
1
~eliza 2013-02-13 (11:14) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 23 godziny i 3 minuty temu

"Święto Postu" na czerwono w kalendarzu :))

odpowiedz

3
0
~Pan Ziutek 2013-02-13 (11:12) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 23 godziny i 5 minut temu

Zgodnie z "polską tradycją": post jest wtedy, gdy nie ma co jeść a święto jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty.

odpowiedz

3
1
~OBIEKT.III 2013-02-13 (11:00) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 23 godziny i 17 minut temu

Dla tych co cały czas w chmurach i nie stąpają po ziemi. 30% Polaków "obchodzi" całoroczny", post nie licząc tych co chodzą po śmietnikach i głodują.

odpowiedz

1
3
~głodnygłodomór 2013-02-13 (10:05) 1 rok 5 miesięcy 15 dni i 12 minut temu

no to do jadła czas zasiąść, wszak dzięki Rządom Tuska post mamy całe 5 lat i każde święto jest ważne żeby sobie podjeść do syta - świętujmy więc!

odpowiedz

9
0
~Pan Sułek 2013-02-13 (06:52) 1 rok 5 miesięcy 15 dni 3 godziny i 25 minut temu

Czy biskupów też obowiązuje post bo jakoś po nich tego nie widać?Może oni w tym czasie przechodzą na jakąś specjalną dietę,na przykład kawiorową?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~on 2013-02-13 (08:35) 1 rok 5 miesięcy 15 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Triduum kończy się drugimi nieszporami niedzieli zmartwychwstania a nie w wielką sobote

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tomasz Siemoniak: musimy być przygotowani na najgorsze
dodane 2014-07-28 (09:27) 50 minut temu

materiał wideo

Wiktor Osiatyński: Polska powinna wypowiedzieć konkordat
dodane 2014-07-28 (08:01) 2 godziny i 16 minut temu

materiał foto

Pągowski Wirtualnie
dodane 2014-07-28 (08:30) 1 godzinę i 47 minut temu

Autokar z dziećmi zapalił się na autostradzie A1
dodane 2014-07-28 (09:04) 1 godzinę i 13 minut temu

Sondaż IBRiS Homo Homini: wielka premia za zjednoczenie dla PiS
dodane 2014-07-28 (04:15) 6 godzin i 2 minuty temu

"Newsweek": sekta w cieniu bazyliki
dodane 2014-07-28 (08:55) 1 godzinę i 22 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 11452