więcej

W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post.

IAR |  dodane 2013-02-13 (06:03) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 2 godziny i 12 minut temu
drukuj


W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post
opinie
13 lutego przypada Środa Popielcowa. Od tego dnia w Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post. Przez czterdzieści dni wierni będą przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.

Tradycyjnie w Środę Popielcową katolicy uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Wypowiada przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

W Popielec, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia.

Wielki Post jest dla chrześcijan szczególnym okresem, który ma pomóc w pogłębionej refleksji nad życiem i wartościami. Pokuta służy nawróceniu, jeśli łączy się z uczynkami miłosierdzia, modlitwą i dawaniem jałmużny.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 28 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 30 marca. Następnego dnia rozpocznie się Niedziela Wielkanocna.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 57.14%
nie 3 42.86%

Przeczytaj też

Ostatki, mięsopust, podkoziołek - koniec karnawału

dodane 2013-02-12 (06:00) 1 rok 5 miesięcy 12 dni 2 godziny i 15 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Dlaczego Kościół jest "atakowany"?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (18)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ela 2013-03-28 (19:43) 1 rok 3 miesiące 25 dni 12 godzin i 32 minuty temu

ciekawe czy glodz przestal chlac w poscie!

odpowiedz

1
0
~chłop 2013-02-18 (06:10) 1 rok 5 miesięcy 6 dni 2 godziny i 5 minut temu

A spuszczać się do kibla wolno?

odpowiedz

5
0
~ada 2013-02-13 (11:36) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 20 godzin i 39 minut temu

"Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia." ? Brak podstawy prawnej !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~gospodyni 2013-02-13 (14:31) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 17 godzin i 44 minuty temu

Proboszcz w ramach postu będzie spożywał drób pieczony,smażony zamiast golonki i schabowego ! Ma okazję trochę się odchudzić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Haha 2013-02-13 (16:06) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 16 godzin i 9 minut temu

Zwisa mi to i powiewa, będę sobie jadł co mi się podoba i kiedy mi się podoba

odpowiedz

1
1
~tiger man 2013-02-13 (11:49) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 20 godzin i 26 minut temu

Myć okna , trzepać dywany

odpowiedz

7
0
~tiger man 2013-02-13 (11:34) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 20 godzin i 41 minut temu

Dzisiaj sasiadka dostała 20 zł podwyżki renty.Szalejemy na to konto ,cały dom zaproszony do luksusowe restauracji a co zostanie wysyłamy Rydzykowi.

odpowiedz

2
1
~eliza 2013-02-13 (11:14) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 21 godzin i 1 minutę temu

"Święto Postu" na czerwono w kalendarzu :))

odpowiedz

3
0
~Pan Ziutek 2013-02-13 (11:12) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 21 godzin i 3 minuty temu

Zgodnie z "polską tradycją": post jest wtedy, gdy nie ma co jeść a święto jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty.

odpowiedz

3
1
~OBIEKT.III 2013-02-13 (11:00) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 21 godzin i 15 minut temu

Dla tych co cały czas w chmurach i nie stąpają po ziemi. 30% Polaków "obchodzi" całoroczny", post nie licząc tych co chodzą po śmietnikach i głodują.

odpowiedz

1
3
~głodnygłodomór 2013-02-13 (10:05) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 22 godziny i 10 minut temu

no to do jadła czas zasiąść, wszak dzięki Rządom Tuska post mamy całe 5 lat i każde święto jest ważne żeby sobie podjeść do syta - świętujmy więc!

odpowiedz

9
0
~Pan Sułek 2013-02-13 (06:52) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 23 minuty temu

Czy biskupów też obowiązuje post bo jakoś po nich tego nie widać?Może oni w tym czasie przechodzą na jakąś specjalną dietę,na przykład kawiorową?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~on 2013-02-13 (08:35) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 40 minut temu

Triduum kończy się drugimi nieszporami niedzieli zmartwychwstania a nie w wielką sobote

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Polski bojkot Kremla
dodane 2014-07-24 (07:19) 56 minut temu

Prof. Bogdan Chazan: w Szpitalu im. Świętej Rodziny dokonano pierwszej aborcji
dodane 2014-07-23 (21:54) 10 godzin i 21 minut temu

Jeden z separatystów przyznaje, że bojownicy mieli zestaw Buk
dodane 2014-07-23 (21:15) 11 godzin i 1 minutę temu

Prezes Jarosław Kaczyński odsunął Adama Hofmana
dodane 2014-07-24 (07:02) 1 godzinę i 13 minut temu

Ciała ofiar katastrofy lotniczej przekazane do identyfikacji
dodane 2014-07-23 (23:45) 8 godzin i 30 minut temu

Kościół: in vitro nie do przyjęcia
dodane 2014-07-24 (05:05) 3 godziny i 10 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 5456