Strona główna serwisu
33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyrusza na Jasną Górę

33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyrusza na Jasną Górę

"Ja wierzę, że to Ty!" - to hasło 33. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która 5 sierpnia wyrusza ze stolicy na Jasną Górę. Przed wyjściem na pątniczy szlak pielgrzymi wezmą udział w Mszy św. o godzinie 5.30 w kościele akademickim św. Anny.
Jak co roku pielgrzymka liczy kilkanaście grup, z których każda ma swój kolor, i tak na przykład, jest: Amarantowa, Błękitna, Szara. W pielgrzymce uczestniczą: studenci, młodzież ze szkół średnich, gimnazjaliści oraz osoby dorosłe. Chcą nabrać sił duchowych, idą w różnych intencjach - proszą i dziękują za łaski Boże. Pielgrzymka to dla nich czas rekolekcji w drodze, czas modlitwy i pojednania z Bogiem.

Pątnicy idą do częstochowskiego sanktuarium, aby 15 sierpnia wziąć udział w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pokonują trasę liczącą około 290. kilometrów. Tradycyjnie nocują w namiotach lub stodołach.

W Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej bierze udział około 3-4 tysięcy pątników. Wyjątek stanowiła pielgrzymka w 1991 roku, w której w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, odbywającymi się w Częstochowie, uczestniczyło około 12 tysięcy osób.


Początki pielgrzymki akademickiej sięgają drugiej połowy lat 70., gdy Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zaproponował zorganizowanie pątniczego szlaku łączącego sanktuaria maryjne Mazowsza. Pierwsza taka pielgrzymka wyruszyła w sierpniu 1981 roku. Od tego czasu młodzież co roku wędruje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów, zwanym "drogą zapomnianych pielgrzymek".

Tradycja pielgrzymowania w chrześcijaństwie sięga czasów starożytnych. W Polsce za pierwszą pielgrzymkę uważa się w 1000 roku podróż cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Pierwsze zorganizowane grupy pątników wyruszały na Jasną Górę już w XVI wieku. Z kolei tradycja pielgrzymek z Warszawy sięgają 1711 roku.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (8)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~Wiara 2013-08-05 (07:28) 2 godziny i 24 minut temu

Co z tego, że droga daleka; co z tego, że ciało boleje; Kto idzie z Jezusem w Sercu ten niesie grzesznikom nadzieję. Bo gdy idziecie nie darmo udręką, gdy cierpi dusza, gdy krwawią nogi, gdy dla Maryji cała ta męka, spotkacie Boga na końcu drogi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
11
~Tora 2013-08-05 (06:51) 3 godziny i 1 minutę temu

Ja wierzę że to ty... chodź więc daj mi tutaj w namiocie... guma grzech... nie przejmuj się... najwyżej zapukasz do ona życia...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~OLO 2013-08-05 (08:19) 1 godzinę i 33 minut temu

Ale nowych poczec nam przybedzie

odpowiedz

zgłoś do moderacji