więcej

Przesłuchanie Tadeusza Rydzyka w sejmie. "Parodia i żenada" .

IAR, PAP |  aktualizacja 2013-04-03 (18:00) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 28 minut temu
drukuj


O. Tadeusz Rydzyk
O. Tadeusz Rydzyk opinie
Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przesłuchała o. Tadeusza Rydzyka, prezesa Fundacji Lux Veritatis, w ramach postępowania o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT. Posiedzenie komisji było zamknięte dla mediów. - Parodia i żenada - takimi słowami jeden z posłów wychodzących z komisji określił przesłuchanie o. Rydzyka.

- Obok ojca dyrektora siedzi posłanka Krystyna Pawłowicz i co chwila mówi ojcu: proszę nie odpowiadać, proszę nie odpowiadać. Jak można siedzieć obok świadka i go instruować. To parodia przesłuchania - relacjonował poseł opuszczając posiedzenie.

Postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków KRRiT (oprócz Stefana Pastuszki) - przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego - domaga się PiS w związku z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na multipleksie.

O. Rydzyk odpowiadał przed komisją przez dwie i pół godziny. Redemptorysta wyszedł z przesłuchania uśmiechnięty. Odmówił jednak dziennikarzom komentarza, zaznaczając jedynie, że jest wdzięczny ludziom, którzy bronią prawdy.

Poseł PO Andrzej Halicki, który kieruje pracami komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, pytany przez dziennikarzy o przebieg posiedzenia przypomniał, że było to pierwsze spotkanie komisji ze świadkami postępowania koncesyjnego.

- To jest pierwsze posiedzenie, które jest postępowaniem dowodowym. W związku z tym, że jest pierwsze, myślę, iż nie ma takiej osoby, która po pierwszym spotkaniu wiedziałaby już wszystko i mogła wydać obiektywny werdykt w oparciu o fakty i postępowanie, jakie mało miejsce przed komisją - powiedział Halicki. Zaznaczył, że wnioski będzie można wyciągać dopiero po kilku, kilkunastu posiedzeniach. Dodał też, że następne przesłuchania świadków zaplanowano na czwartek. Przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej stanie dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz.

Przebieg posiedzenia relacjonował dla dziennikarzy także poseł Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. Powiedział, że o. Rydzyk przedstawił komisji "uchybienia, których dopuściła się KRRiT rozpatrując wniosek koncesyjny fundacji Lux Veritatis". - Wskazał na takie uchybienia jak naruszenie pewnych zasad konstytucyjnych, wolności słowa, prawa dostępu do informacji, na dyskryminowanie fundacji Lux Veritatis - mówił Mularczyk.

W ocenie posła SP, TV Trwam spełniała wszelkie warunki do przyznania koncesji, lecz jej nie dostała. - Inne podmioty, mimo iż nie spełniały warunków finansowych, taką koncesję dostały. Ojciec dyrektor stanął więc na stanowisku, że ta decyzja odmowy została przyznana w sposób nieprawidłowy i nierzetelny. Nie sposób się nie zgodzić z takim stanowiskiem - mówił poseł.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

Zgodnie z ustawą o TS za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą m.in. członkowie KRRiT. Wniosek w tej sprawie marszałkowi sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania komisja uchwala sprawozdanie o wystąpieniu do sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia: Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.

Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.

Po decyzji KRRiT odmawiającej fundacji miejsca na MUX-1 w wielu miastach odbywały się marsze protestacyjne. Wciąż zbierane są też podpisy pod listem do KRRiT z żądaniem przyznania TV Trwam "należnego miejsca na tzw. multipleksie".

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 253 14.02%
nie 1552 85.98%

Przeczytaj też

KRRiT przyznała koncesję Telewizji Republika

dodane 2013-04-03 (16:15) 1 rok 9 miesięcy 27 dni i 13 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1177)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

97
74
~nim 2013-04-03 (19:16) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 21 godzin i 12 minut temu

Jak się macie bełkoczące lemingi , jeszcze trochę i zostanie wam torba i kij .

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

38
16
Prawy-i-Sprawiedliwy 2013-04-03 (20:05) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 20 godzin i 23 minuty temu

W roku 1986 do Tadeusza Rydzyka, ubogiego nauczyciela religii, uśmiecha się los. Przez macierzysty zakon zostaje wysłany na placówkę misyjną do Niemiec. W miasteczku Balderschwang styka się z katolicka rozgłośnią radiową. Działalność `Radia Maria International' robi na nim wielkie wrażenie. Pozytywne, bo jest skrajnie ksenofobiczne i nietolerancyjne. A poza tym miesza się w politykę. I tę lokalną, i narodową. Powoduje to ostra reakcję władz (także kościelnych), co doprowadza do karnego zamknięcia rozgłośni. I otwarcia pewnej klapki w mózgu redemptorysty. Już wie, co będzie robił i to na dużo lepszym gruncie. Już ma cel w życiu. Tylko pieniędzy nie ma na spełnienie marzeń. Ale to nie problem dla człowieka o jego pomyślunku. Bez mała za dnia na dzień uruchamia biznes polegający na sprowadzaniu do Polski niemieckich samochodów (darowizny) z przeznaczeniem na cele kultu religijnego (sic!). Kilka lat później bydgoska prokuratura wszczyna dwa śledztwa w tej sprawie. Jedno dotyczy fałszerstw darowizn (dokumenty wystawiał niemiecki klasztor, który gościł Rydzyka), drugie - kwestii nieuiszczania opłat celnych. Redemptoryście zaczyna się palić grunt pod nogami, ale skrajna prawica nie daje mu zrobić krzywdy, bo Rydzykowi urosły już plecy. Oba postępowania zostają umorzone, a prokuratorzy w uzasadnieniu piszą, że nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Gdyby jednak ktoś chciał wrócić do sprawy i przejrzeć sfałszowane dokumenty, to już nigdy tego nie zrobi, bo kilkanaście kilogramów kwitów ginie bezpowrotnie w niewyjaśnionych okolicznościach. W tym samym czasie siedemnastoletni chłopiec zostaje skazany na trzy miesiące więzienia za sfałszowanie pieczątki na szkolnej legitymacji. No tak, ale ów młodzian to nie Rydzyk. Nawet nie ma na imię Tadeusz.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

31
9
~11 2013-04-03 (17:48) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 40 minut temu

NAZWISKO TEGO KPIARZA POSŁA - PROSIMY

odpowiedz

43
22
~ben 2013-04-03 (17:59) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 29 minut temu

cytuję Rydzyka "Kaczyński to oszust". dziwn, że Pawłowicz nie protestowała. a nawet pomaga księdzu. czyżby Pawłowicz też uważała, że Kaczyński to oszust?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

46
26
~? 2013-04-03 (18:20) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 8 minut temu

Co mnie obchodzi jakaś tam fundacja rydzykowa, niech każdy płaci jednakowo. Nic za darmo. Niech ujawni źródła finansowania pan Rydzyk i nie domaga się szczególnych przywilejów. Za dużo w Polsce uprzywilejowanych i immunitetowych ludzi żyje: posłowie i senatorowie, sędziowie i prokuratorzy, i nie wiem kto jeszcze...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

22
4
~bum 2013-04-03 (19:29) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 20 godzin i 59 minut temu

Znamienne,że ludzie wypowiadający się merytorycznie wypowiadają się w języku polskim,a język ich adwersarzy przeniknięty jest wulgaryzmami i przekleństwami.Pachnie mi tu językiem tych którzy byli szkoleni w moskwie jako t.w.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

173
155
~Polacy i Polki 2013-04-03 (19:04) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 21 godzin i 24 minuty temu

My chcemy Trwam.

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

50
32
~LEWEK117 2013-04-03 (17:59) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 29 minut temu

PO CO ONI Z NIM ROZMAWIAJA Z TYM SZARALTNEM-WIDOCZNIE SA SIEBIE WARCI TO CALE TOWARZYSTWO.POLITYCY+KLER+BIZNES TO MAFIA OD WIEKOW ZYJA W SYMBIOZIE,A BIEDNYCH LUDZI MAJA ZA NIEWOLNIKOW ZEBY NA NICH ROBILI..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

47
29
~zuk 2013-04-03 (17:47) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 41 minut temu

ucz sie człowieku od skromnego Papieża Franciszka, a nie nastawiaj sie na kase, złodzieju

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

29
12
Mr Brzęczyszczykiewicz 2013-04-03 (21:01) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 19 godzin i 27 minut temu

Okolice Torunia przepraszają Polaków za o. Rydzyka.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

37
20
~gość 2013-04-03 (17:59) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 29 minut temu

Ojczulek zrobił sobie jaja z polskiego parlamentu i jego posłów. Brawo Ojczulku.

odpowiedz

57
40
~rys 2013-04-03 (17:44) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 44 minuty temu

Od tego złodzieja (dla uściślenia, jego wolontariuszy) kupiłem dwie cegiełki po $20,- na ratowanie polskich stoczni.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

51
34
~Lidia 2013-04-03 (17:44) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 44 minuty temu

Bo Rydzyka się nie przesłuchuje, Rydzyka się wsadza i tyle. I można mu jako bonusa dorzucić do celi tą Pawłowicz.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

35
18
~Fran 2013-04-03 (17:44) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 44 minuty temu

A co na jego poczynania powie Papież Franciszek. Przecież to co robi Rydzyk nie ma nic wspólnego z ubóstwem...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

44
28
~mała poprawka 2013-04-03 (19:28) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Drogi redaktorku jak piszesz Pan premier , Pan prezydent ,Pan minister, to mniej że na tyle kultury i szacunku dla wszystkich!!! i napisz Ojciec Dr.Tadeusz Rydzyk a nie z pogardo RYDZYK gdyż świadczy to tylko o Twojej stronniczości i braku dobrego wychowania!!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

39
23
~janosik 2013-04-03 (18:50) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 21 godzin i 38 minut temu

Jakby tak list do Franciszka.Nowy papież nowe możliwości.Może On coś poradzi na tego DIABŁA W SUTANNIE?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

48
32
~emeryt1942 2013-04-03 (18:50) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 21 godzin i 38 minut temu

Czy dyrektor Rydzyk to ta sama osoba ktora inni nazywaja ojcem . Nie można byc Ojcem jak sie dzieci skubie z kasy . Nie mozna byc zakonnikiem ślubujacym ubostwo jak sie gromadzi coraz wieksze dobra . Nie mozna byc Ojcem jak sie innych lekcewazy uważając że tylko jego prawda jest prawda ..GRZECH PYCHY NIE DOTYKA BIZNESMENA RYDZYKA ale juz zakonnika TAK ..

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

37
21
~jaz749 2013-04-03 (17:57) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 31 minut temu

Religijny satrapa Ciemnogrodu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

48
32
~adrian2767 2013-04-03 (17:49) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 39 minut temu

Tusk obiecuje,głupi to kupuje.Wzruszająca jest miłość marszałka senatu Bogdana Borusewicza do jego pieska. Jak podał „SE”, marszałek potrafił trzy razy dziennie latać samolotem z Warszawy do Gdańska, by wyjść na spacer z czworonogiem.dlaczego Marszałek senatu Bogdan Borusewicz ponad 700 razy latał na trasie dom-praca.Kiedy i za ile latał marszałek senatu:2007 - 115 przelotów = 58 817 zł.2008 - 93 przeloty = 47 565 zł.2009 - 92 przeloty = 47 054 zł.2010 - 125 przelotów = 63 932 zł.2011 - 156 przelotów = 80 533 zł.2012 - 142 przeloty = 76 458 zł.2013 - 13 przelotów = 6999 zł.w sumie 713 = 381 358 zł.Nie bacząc na potencjalne docinki i niezrozumienie poświęcał się – oto prawdziwa miłość. Wszyscy wiemy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Marszałek Dorn w swoim czasie zabierał suczkę Sabę do sejmu, co było obiektem żartów i kpin. Borusewicz chce oszczędzić takich przykrości swojej psince, której imienia niestety nie znam. Piękne to i szlachetne.Przez większość życia miałem psa i jestem wielkim miłośnikiem zwierząt. Dlatego bardzo cieszy mnie, że mój wysoki rangą przedstawiciel nie wydaje naszych pieniędzy na sprawy błahe, a potrafi poświecić je w imię przyjaźni między człowiekiem i psem. To i tak ma więcej sensu, niż kilka innych niezbędnych wydatków tej wesołej ekipy.a mógłby przecież porozmawiać przez Skype'a,A jednak nie! leci!!! Czy tam przypadkiem nie pląsa jakaś sarenka?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

45
29
~Pan Sułek 2013-04-03 (17:32) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 22 godziny i 56 minut temu

Ale czy pani profesor Krystyna Pawłowicz siedziała ojcu dyrektorowi na kolanach,bo może jest to po prostu wielka miłość.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Znów ostrzał Doniecka. Co najmniej siedmiu zabitych
dodane 2015-01-30 (13:50) 2 godziny i 38 minut temu

SLD: jesteśmy wkurzeni, PO nas oszukała
dodane 2015-01-30 (13:35) 2 godziny i 53 minuty temu

CBOS: Polacy najbardziej lubią Włochów
dodane 2015-01-30 (12:50) 3 godziny i 38 minut temu

Rolnicy do Ewy Kopacz: rozmowy albo protest
dodane 2015-01-30 (07:03) 9 godzin i 25 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 3192