Strona główna serwisu
Sędziowska Camorra

Sędziowska Camorra

Podczas kolejnych afer z udziałem sędziów z ust zdesperowanych pokrzywdzonych padają pod ich adresem przeróżne określenia: od „elitarnego klubu biznesowego” i „nietykalnej korporacji”, do „gangu” czy „mafii”. Jeśli chodzi o to ostatnie określenie – polskim sędziom bliższa jest niż krwawa sycylijska Cosa Nostra neapolitańska Camorra. W mafii tej, jak w naszych sądach, o wszystkim decydują bowiem trzy czynniki: więzy rodzinne, pozycja w lokalnej sitwie oraz znajomość sztuczek prawnych.
Porównanie działań sędziowskich koterii do poczynań zorganizowanej struktury przestępczej może niektórym wydać się zdecydowanie przesadzone – fakty są jednak nieubłagane: sądownictwo w Polsce rozpada się pod ciężarem korupcji, nepotyzmu, bezprawia i niekompetencji. Zaświadcza o tym bezwzględnie ostatni raport Transparency International (2007 r.), a także mnożące się z każdym rokiem afery związane z orzecznictwem bądź samym przebiegiem procesów. Dowodzą tego również liczne przypadki, gdy metafora mafijna przestaje być przenośnią i zmienia się w kryminalną rzeczywistość.

Sprawy prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu, Zbigniewa Wielkanowskiego, który regularnie bawił się przy wódce z szefem lokalnego gangu lub sędziego Józefa Zdobylaka (Sąd Okręgowy w Świdnicy) spędzającego czas w agencji towarzyskiej za pieniądze groźnego bandyty, nie są odosobnionymi przykładami. Wystarczy wspomnieć o trwającej do niedawna współpracy sądu w Bielsko-Białej z mafią paliwową czy o wyrokach sędzi Barbary Lenarciak (Sąd Okręgowy w Białymstoku), która orzekała po myśli miejscowych gangsterów zaprzyjaźnionych z jej mężem.

Ten, kto po ilości sędziowsko-kryminalnych układów doszedłby do wniosku, że do udanych kontaktów z nieuczciwym sądem wystarcza samo bycie przestępcą, byłby jednak w błędzie. Zarówno dla strony sporu, jak i dla adwokatów podstawowym warunkiem „załatwienia” sprawy jest przede wszystkim prywatna znajomość z sędzią lub umiejętność nawiązania takiej znajomości, czyli: stworzenie sobie tzw. dojścia.


Jak to się robi

Wiadomo, jak działają „dojścia” – mówi mecenas P. z Małopolski, uważany w swoim środowisku za „indywidualistę”. W miastach takich jak Kraków najlepszym sposobem jest wzięcie adwokata, o którym wiadomo, że dobrze żyje z sędzią. W mniejszych miejscowościach lepiej samemu próbować złapać kontakt, na przykład przez kolegę, który akurat zna sędziego. Nie zawsze chodzi o łapówkę, może to być przysługa, czasem ze względu na dawną znajomość.

Jako modelowy przykład działania systemu „dojść” rozmówca wskazuje niedawną aferę w sądzie w Suwałkach, która odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Dochodziło tam do masowej sprzedaży korzystnych wyroków członkom gangów zarabiających na przemycie ludzi i papierosów. Procedura była standardowa: oskarżony o kontrabandę przestępca wynajmował znanego suwalskiego adwokata Władysława H., ten za kilka tysięcy dolarów zamawiał u znajomych sędzi (u Lucyny Ł. albo Grażyny Z.) określony wyrok, i rozprawa, jak kilkadziesiąt wcześniejszych podobnych procesów, przebiegała bez niespodzianek. W Suwałkach sprawnie działający mechanizm korupcyjny został popsuty w 2005 r. przez prokuratora i tajemniczą śmierć Lucyny Ł. (dzień po prokuratorskim wniosku o uchylenie jej immunitetu pani sędzia została zamordowana lub popełniła samobójstwo) – lecz w wielu innych miastach działa bez zarzutu.


Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niespotykana w Europie Zachodniej statyczność lokalnych układów – prezesi polskich sądów i prokuratorzy okupują swe stanowiska przez długie lata. Sędziowie często przez całe życie pracują w jednym miejscu (choć np. we Francji z powodzeniem obowiązuje rotacja sędziów, którzy co kilka lat zmieniają swój sąd), a dopływ nowych kadr adwokackich i sędziowskich jest bezlitośnie ograniczany. Nic dziwnego, że nawet w metropoliach znają się praktycznie wszyscy: sędziowie z adwokatami, adwokaci z prokuratorami, sędziowie sądów okręgowych z sędziami sądów rejonowych.

Tworzenie takiej „rodzinnej” atmosfery prowadzi zwykle do sytuacji, jaka przez długi czas panowała w Gdańsku. W mieście tym wyroki kupione w Sądzie Rejonowym potwierdzane były przez skorumpowanych pracowników Sądu Okręgowego, o łapówkach zaś dla adwokatów mających „dojścia” mówiło się nawet na sądowych korytarzach. Szczegóły działania gdańskiego układu, które zostały ujawnione dopiero po jego rozbiciu przez CBŚ (w 2005 r.), przypominają do złudzenia „model suwalski”. Pikantniejsze są jedynie szczegóły: w Gdańsku na czele listy mecenasów z koneksjami stał Piotr Pietras, który, nie dość że miał znajomości w trójmiejskim półświatku (przyjaźnił się z brutalnym przestępcą Janem P., ps. „Tygrys”) i wśród sędziów, to posiadł jeszcze dar zjednywania sobie wysoko postawionych kobiet. Do jego kochanek należała m.in. Sylwia Lipowska (z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście) oraz sędzia Magdalena Płonka (Sąd Rejonowy w Gdańsku). Schemat wyglądał więc następująco: mecenas Pietras brał od bandytów niemałą sumę pieniędzy – średnia stawka za „dojście” wynosiła 10 tys. zł – i przy pomocy zaprzyjaźnionej sędzi Płonki załatwiał odpowiedni wyrok.

Wielka sądowa rodzina

„Model suwalski” czy „gdański” to w rzeczywistości niewiele różniące się mutacje występującego w całym kraju „modelu polskiego”. Takie detale, jak wysokość stawki, indywidualna motywacja czy przedmiot procesu, mogą się zmieniać, ale pewne elementy są niezmienne: sposoby „dojścia”, zabezpieczanie kupionych wyroków w prokuraturze lub w wyższej instancji, powiązania towarzysko-rodzinne (np. w Bielsku-Białej na czele sędziowskiej „mafii” stał sędzia Sądu Rejonowego wraz z żoną – panią prokurator).

Można zapytać: dlaczego nieuczciwi sędziowie i ich współpracownicy czują się tak bezkarnie? Z pewnością duże znaczenie w stworzeniu takiej atmosfery ma sędziowski immunitet, a także pobłażliwość sądów dyscyplinarnych, które mają prawo go uchylać. Nawet jeśli sędzia zostanie pozbawiony immunitetu (co zdarza się nadzwyczaj rzadko, głównie w najbardziej medialnych przypadkach), jego sprawa przerzucana jest na ogół z sądu do sądu jak gorący kartofel i tylko sporadycznie kończy się wiarygodnym orzeczeniem. Skandalicznym umorzeniem skończył się np. proces wspominanego sędziego Zbigniewa Wielkanowskiego, który pozostawał w jawnej komitywie z czołowym toruńskim gangsterem.


Kolejną z przyczyn jest umiejętne budowanie przez sędziów kręgu osób zaufanych, którzy za udział w łupach lub dla kariery współuczestniczą w ich przestępstwach. Prócz kolegów po fachu z wyższych instancji (albo z sądów dyscyplinarnych) oraz adwokatów i prokuratorów są to m. in.: ławnicy, asesorzy, protokolanci i biegli sądowi. Jak wynika z raportu Transparency International, właśnie środowisko tych ostatnich przeżarte jest korupcją w stopniu najwyższym. Opinie przygotowywane na zamówienie (ekspertyzy sporządzone przez dwóch „fachowców” mogą różnić się nawet w 80–90 proc.), brak jakichkolwiek kwalifikacji, przepisywanie gotowych formułek z podręczników akademickich – to wszystko, przy właściwej współpracy z zainteresowanym sędzią, stwarza idealne pole do prawnych manewrów.

Biegli od czarnej roboty

Ponieważ biegłym za błędne ekspertyzy nie grozi w zasadzie żadna odpowiedzialność, sędziowie używają ich często jako ludzi od „czarnej roboty”, potrafiących osłabić nawet najmocniejszy materiał dowodowy lub dokonać wymaganej analizy psychologicznej (np. gdy rodzina chce ubezwłasnowolnić bogatego dziadka jako osobę niepoczytalną).

Ewentualną odpowiedzialność zrzuca się też na bezwolnych bądź po prostu kupowanych ławników. Wielkim problemem jest również niezbyt konstytucyjna pozycja asesorów, czyli młodych „sędziów” bez nominacji, orzekających prawie w co czwartej sprawie. Ich brak doświadczenia oraz zależność od tzw. sędziego-konsultanta (wydaje o asesorze opinię) i od kolegium sądu okręgowego (które może w każdej chwili asesora zwolnić) sprzyja łatwemu przyjmowaniu sugestii sędziowskich dotyczących „odpowiedniego” wyroku.

Jeśli zaś nie może pomóc ani biegły, ani asesor, w odwodzie pozostają inni pracownicy wymiaru sprawiedliwości. Jak się okazało kilka miesięcy temu, z polskich sądów i prokuratur zginęło w 2006 r. ponad 300 (!) tomów akt. Część z nich zapewne zawieruszyła się przez przypadek, ale już np. w pechowe zaginięcie ważnych dokumentów (w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym) dotyczących budowy warszawskich „Złotych Tarasów” trudno uwierzyć. Jak bowiem stwierdził w rozmowie z „GP” jeden ze stołecznych adwokatów – nawet w znacznie drobniejszych sprawach akta bywają bezprawnie wynoszone z sądu. Dokumenty podlegają też nieraz fałszerstwom dokonywanym przez sędziów, jak i pracowników sekretariatów (głośne aresztowania w warszawskim Sądzie Okręgowym w 2000 r.).


Do odpowiedniego „ustawienia” procesu wykorzystuje się ponadto protokolantów, którzy kilkunastominutowy wykład adwokata albo zeznania świadka potrafią streścić w zaledwie jednym zdaniu – w dodatku znacznie zmieniającym sens wypowiedzi. W katalogu sądowych sztuczek jest także nagłe przenoszenie terminu rozprawy godzinę lub pół godziny wcześniej (tak, by jedna ze stron na nią nie zdążyła) lub spóźnianie się samego sędziego. Jak takie pozornie drobne tricki mogą wpływać na przebieg sprawy, mogliśmy przekonać się zresztą kilka dni temu. W Lesznie wystarczyło niewielkie opóźnienie w rozpoczęciu rozprawy aresztowej, by sąd uwolnił członka grupy przestępczej, która spowodowała straty rzędu 2 mln zł. Dziwnym trafem punktualny zazwyczaj sędzia Rafał Sz. wybrał na swoje spóźnienie moment, gdy mijały przepisowe 72 godziny aresztu...

Grzegorz Wierzchołowski
Gazeta Polska

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (51)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
170
~Amen 2012-07-23 (21:10) 9 godzin i 2 minuty temu

No Ryży oszuście,co ty na to palancie.To ciebie za taką sytuację w sądach należy powiesić za jaja.Ale "Nadejdzie kiedyś dzień zapłaty,sedziami wówczas bedziem My'.znasz to ,ty lewy historyku???nie to poznasz juz niedługo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
143
~MS 2012-07-24 (09:36) 20 godzin i 36 minut temu

Polski system sądownictwa nadal tkwi w komunizmie!!! Ta sitwa nie była zlustrowana. TO MAFIA!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
107
~Jan Kowalski 2012-09-13 (14:39) 15 godzin i 33 minut temu

Gdyby tak zlecono odpowiednim służbom zbadanie pierwszych kilkudziesięciu osób, króre były uczestnikami piramidy finanowej w Amber Gold. Ciekawe jakie powiązania naszych elit wyszłyby na światło dzienne. Czyje rodziny, dzieci, kochanki były u podstawy tego "banku". Dlaczego jeszcze nikt z naszych władz nie wydał takiego polecenia ? Niezawisły Sąd Polski potrafiłby sprawiedliwie wyciągnąć wnioski. Czyż nie mam racji?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
93
~dmzg 2012-09-04 (10:00) 20 godzin i 12 minut temu

To jest skutek tego, że rozprawy nie są nagrywane. Są przecież możliwości techniczne do nagrań rozpraw, nagrań z podejmowanych decyzji poza salą sądową, nagrań z oceny dowodów itp. To wiele nie kosztuje. Za to nagranie, jako kontrolowany na dublowanym serwerze centralnym okręgowym i rejonowym, zawsze mógłby pokazać przebieg procesu decyzyjnego. W przypadku zapisu zdublowanego w 2-3 miejscach, nawet "zagubienie" zapisu nie byłoby nie do odtworzenia. Tutaj Boni może dać popis swojego resortu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
84
~parytet 2012-09-04 (11:40) 18 godzin i 32 minut temu

daj czerwona kartke , zacznijmy od poczatku, poprzyj akcje jednomandatowych okregow, ktore to podpisy Zmielila PO, poprzyj na zmieleni.pl

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
83
~kozooo 2012-07-22 (23:29) 6 godzin i 43 minut temu

Brak konkurencji, oto problem w Polsce. Zamknięte zawody, immunitety, nieprecyzyjne ustawy. Efekt Polska się wyludnia, nie za forsą, ale za normalnością.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
79
~iri 2012-10-10 (11:32) 18 godzin i 40 minut temu

Panie Gowin goń Pan tą sitwę BRAWO.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
75
~DOIGRAJA SIE 2012-09-22 (11:55) 18 godzin i 17 minut temu

NABIAL JAK BERETY - NAJWYZSZY CZAS POGONIC TO CALE TALATAJSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI MAFIE SEDZIOWSKO-PROKURATORSKO-ADWOKACKA. GOSCIOWI UKRADLI W ROSJI TIRA, ZGLOSIL W ROSJI I W POLSCE... I CO... NA PAPIERACH TEGO TIRA PRZEMYTNICY PRZEKRACZALI GRANICE PONAD 100 RAZY Z KONTRABANDA PAPIEROSAMI, NARKOTYKAMI... I CO? .... WZIELI SIE ZA KOGOS? ... - A JAK - ZA WLASCICIELA SKRADZIONEGO TIRA.... BLOKUJAC MU KONTA I REKWIRUJAC CO SIE DA POPRZEZ KOMORNIKOW - TO ZASLUGUJE NA LATARNIANY WERDYKT - APELACJA BIALOSTOCKA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
64
~ktoś 2012-07-23 (10:20) 19 godzin i 52 minut temu

normalka! a wyrok ws ziemi pod Poznański Browar? "działka jest warta tyle ile chce ktoś za nią zapłacić" m

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
58
~Akira 2012-10-22 (12:39) 17 godzin i 33 minut temu

Jestem zaciekłym przeciwnikiem PO ale chwała Gowinowi za odwagę (tu trzeba być odważnym) w walce z patologią w naszym postkomunistycznym systemie niezawisłym od sprawiedliwości.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
56
~ABC 2012-07-23 (21:43) 8 godzin i 29 minut temu

A walczyliśmy żeby było lepiej a jest lepiej nie mówić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
49
~Optymista 2012-09-23 (12:01) 18 godzin i 11 minut temu

Brawo Panie Ministrze GOWIN. Słowa, które Pan wyraził, są myślami zdecydowanej większości Polaków

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
48
~rumcajs 2012-10-10 (12:46) 17 godzin i 26 minut temu

To sa efekty tolerowania i przyznawania tym swietym krowom immunitetow tak za czasow PRL jak i obecnie! Przy okazji warto zwrocic uwage na to, ze w naszym Sejmie siedzi spora liczba prawnikow i to oni miedzy innymi nie dopuszcza do zmiany statusu tych swietych pseudosprawiedliwych krow!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
46
~akitam 2012-11-17 (09:40) 20 godzin i 32 minut temu

Śmieszy mnie już i już nie zaskakuje zastępczy temat taki jak aborcja lub inwitro. Jak coż naprawdę ważnego się dzieje w kraju dla kraju to jest to zasłaniane właśnie tematami zastępczymi . Jest tak tak zawsze. I mam nieodparte wrażenie że ktoś celowo dopuszcza do pewnych działań żeby kraj zwanym Polską znikną z mapy świata. POZDRAWIAM ZE SMUTKIEM

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
44
~pli 2012-11-05 (14:17) 15 godzin i 55 minut temu

Expose Tuska: zaplanowano bankructwo Polski Posted by Jarek Kefir w dniu 16 Październik 2012 Cyt. “Uwaga! nadchodzi wielki przekręt. Wczoraj min. Rostowski zapowiedział oddanie wręcz z dopłatą naszej energetyki i prawdopodobnie reszty majątku narodowego. Ujawnił też szczegóły kantu. Na czym polega plan Rostowskiego wg tego, co sam powiedział. Krok pierwszy – zgoda Sejmu Oni za wyrażenie zgody będą uważali głosowanie nad wotum zaufania. Ponieważ Tusk zapowiedział, że będzie zwiększać wydatki i uzyskał na to aprobatę, więc bezie uważać to za zgodę co zasady na wszystko co temu na służyć. Szczegóły dzień później ujawnił Rostowski. Krok drugi – przedstawienie planu, rzekomo zaakceptowanego wczoraj Rostowski zapowiedział, że rząd po wyzbyciu się szpitali wyzbędzie się reszty majątku narodowego w analogiczny sposób. Otóż przekaże ten majątek do innego podmiotu niby tez państwowego ale o innych cechach niż skarb państwa. Po po co Rostowski to robi – po to by różni oszuści mogli przejąć państwowy majątek. Zgodnie z szanowanymi na całym świecie zasadami nie możliwa jest egzekucja zaległych długów ze skarbu państwa. Natomiast z majątku państwowych banków, czy samorządów to i owszem. W ten sposób stwarzane sa podstawy prawne przekrętu. Krok trzeci. Zadłużenie majątku ponad jego wartość. Każdy kto wziął kredyt hipoteczny wie jak to działa. Otóż jeśli zabezpieczenie kredytu nie pokrywa jego wartości to kredytodawca najpierw wzywa do uzupełnienia zastawu a jeśli to nie nastąpi to może wypowiedzieć kredyt, zmuszając tym samy kredytobiorcę do natychmiastowego jego spłaty. Jeśli to nie nastąpi przejmuje zastaw. Rostowski od początku mówi, że kredyt zaciągnięty ma być na rynku komercyjnym, na zwykłych warunkach i od pierwszego dnia zabezpieczenia nie będą pokrywać jego wartości. Krok czwarty – pierwsza transza kredytu Pierwsza transza kredytu będzie przeznaczona na prace przygotowawcze pod inwestycję. Na zakup gruntu, na zakup licencji lub zrobienie projektu. Jeśli projekt inwestycji nie spodoba się kredytodawcy, lub dojdzie do wniosku, że inwestycja wcale nie jest taka pewna zażąda dodatkowych zabezpieczeń. Ponieważ nie będzie na nie pieniędzy to zabierze zastaw i po sprawie. Krok piąty- plajta naszego kraju Otóż możliwości kredytowe naszego kraju wynikają po części również i z posiadanego przez nasze państwo majątku i możliwości czerpania z niego dochodów. Jak tego zabraknie to przy wzrastającym zadłużeniu i spadających aktywach nieuchronne jest podniesienie kosztu obsługi zadłużenia. Krok szósty Tusk, Rostowski i inni odchodzą na z góry upatrzone, dobrze płatne, ale nie za bardzo dobrze, etaty. Jeśli będą chcieli za dużo kredytodawca ujawni dokumenty o korupcji lub braku nadzoru i oprócz odsetek da nam na utrzymanie w/w panów. Będzie taniej – dla niego. Czy Rostowski to wszystko wie- Tak! Otóż na pytanie dziennikarza, że jednak chce zwiększyć zadłużenie kraju powiedział, że coś tam i dodał, że przecież te inwestycje będą dochodowe! A tego przecież nikt nie wie, bo każde działanie gospodarcze obarczone jest ryzykiem. Poza tym, jeśli jakaś inwestycja na pewno dawała by dochód choćby po kilku latach, ale był on pewny, to już dawno była by dokonana. Co możemy zrobić – wszyscy musi podnieć alarm. Przypomnieć, że identyczny numer już raz został zrobiony z FSM . Gdy w latach 80-tych uruchamiano produkcje następcy malucha Polska nie była w stanie pożyczyć ani grosza na ta inwestycję. Pożyczyła więc fabryka w zastaw swojego majtku. W 92 roku Włosi zażądali spłaty kredytu, do dochodowość produkcji za mała, bo … po prostu chcą pieniędzy. I dostali fabrykę. Tak więc tracący poparcie Tusk postanowił umożliwić kręcenie lodów w energetyce.” źródło: http://blogmedia24.pl/node/60445

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
42
~wacek` 2012-09-20 (14:17) 15 godzin i 55 minut temu

taka sytuacja napieta zawsze jest jak ktos rzadzi dwie kadencje, atmosfera opadnie po wyborach, wybierzecie palikota, pozniej znowu bedziecie narzekac. Jak nei przejrzycie na oczy to bedzie tak zawsze

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
43
~JustusV 2012-10-06 (11:34) 18 godzin i 38 minut temu

Pisoki psioczące na swołocz rządzącą,czego chcecie,toć walczyliście o taki stan rzeczy !!!W PRL-u sądy byłu uległe partyjnym kacykom,teraz PO dległe przestępczej sieci z PO na czele.Coście chcieli to macie. Wybierajcie dalej platformianą zarazę a będziecie niedługo czwórkami przenosić się na tamten,lepszy PO noć śwat!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
40
~serafim 2012-09-06 (11:49) 18 godzin i 23 minut temu

Moj Boze! Az sie boje jaki wyrok moze wydać TK w sprawie waloryzacji kwotowej.... A moze trzeba robic jakas zbiorke wsrod braci emeryckiej? Co wy na to koledzy i kolezanki emeryci? Skoro tak dziala w Polsce wymiar prawa ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
40
~Sprawiedliwy 2012-10-10 (12:56) 17 godzin i 16 minut temu

Zgadzam się z tym twierdzeniem , że w Sądach dzieje się źle.. i to od dawna. Czy ktoś jest w stanie uwierzyć, że za sprawę o alimenty przeciwko pozwanemu osoba powódka miała blokowana sprawę w sądzie( to jeszcze małe piwo), to jeszcze sąd wojewódzki nim dopuścił akta na rozprawę, podjął się wyczynu!!!! Sąd skierował akta o alimenty do Szpitala psychiatrycznego, a w tym czasie Milicja (działo się to jeszcze za czasów Milicji) porwała z ulicy powódkę, by ją dowieźć do tego szpitala psychiatrycznego. Faktem bezspornym było, że pozwany miał kolegę szefa prokuratury rejonowej, a pozwany oświadczył, że za to iż powódka upomina się o podwyższenie alimentów to zostanie porwana przez Milicję i wywieziona do lasu i zamordowana jak Popiełuszko ,albo drugi wariant dowieziona do szpitala psychiatrycznego i tam miało być podstępnie podanie "leku" trucizny, która by uśmierciła powódkę.To wyglądało jak opowieść z horroru, ale groźby i oświadczenia stały się faktem na jawie.Powódka została dowieziona do szpitala psychiatrycznego. Wszyscy będący w zmowie nie przewidzieli jednego.....że powódka okaże się osobą odporną psychicznie i zamiast się lękać w szpitalu rozpocznie natychmiast rozmowę z lekarzami, ale w sposób tak przekonywujący, że lekarze byli zaszokowani, że mają być oprawcami matki, która upomina się tylko o alimenty dla dzieci.Padły słowa czy godzą się panowie za 500 tysięcy złotych (był to okres lat osiemdziesiątych) pozbawić matkę życia tylko dlatego że walczy o swoje dzieci, a dzieci zostaną pozbawione matki i znajdą się domu dziecka.. Za co te dzieci mają być aż tak surowo ukarane???Lekarze byli przelęknieni zamiast... powódki, i oznajmili milicjantom na korytarzu, że ta pani jest wolna!! Powódka złożyła potem skargę do kuratora ds nieletnich o obronę przed takimi zachowaniami sądu, a za kilka dni zmarł prezes Sądu Wojewódzkiego. Sędzia, co skierował akta do szpitala psychiatrycznego i godził się na takie działania i zamiary pozbawienia życia powódki ,jakie padły w oświadczeniu pozwanego, pozostał bezkarny do chwili obecnej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
43
~Polak 2012-09-19 (16:07) 14 godzin i 5 minut temu

no i co RZADZIE - bezprawie panoszy się całą gębą !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji