więcej

Sędziowska Camorra.

Gazeta Polska  Gazeta Polska |  dodane 2007-10-09 (11:12) 7 lat 1 miesiąc 19 dni 1 godzinę i 54 minuty temu
drukuj

Pikantniejsze są jedynie szczegóły: w Gdańsku na czele listy mecenasów z koneksjami stał Piotr Pietras, który, nie dość że miał znajomości w trójmiejskim półświatku (przyjaźnił się z brutalnym przestępcą Janem P., ps. „Tygrys”) i wśród sędziów, to posiadł jeszcze dar zjednywania sobie wysoko postawionych kobiet. Do jego kochanek należała m.in. Sylwia Lipowska (z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście) oraz sędzia Magdalena Płonka (Sąd Rejonowy w Gdańsku). Schemat wyglądał więc następująco: mecenas Pietras brał od bandytów niemałą sumę pieniędzy – średnia stawka za „dojście” wynosiła 10 tys. zł – i przy pomocy zaprzyjaźnionej sędzi Płonki załatwiał odpowiedni wyrok.

Wielka sądowa rodzina

„Model suwalski” czy „gdański” to w rzeczywistości niewiele różniące się mutacje występującego w całym kraju „modelu polskiego”. Takie detale, jak wysokość stawki, indywidualna motywacja czy przedmiot procesu, mogą się zmieniać, ale pewne elementy są niezmienne: sposoby „dojścia”, zabezpieczanie kupionych wyroków w prokuraturze lub w wyższej instancji, powiązania towarzysko-rodzinne (np. w Bielsku-Białej na czele sędziowskiej „mafii” stał sędzia Sądu Rejonowego wraz z żoną – panią prokurator).

Można zapytać: dlaczego nieuczciwi sędziowie i ich współpracownicy czują się tak bezkarnie? Z pewnością duże znaczenie w stworzeniu takiej atmosfery ma sędziowski immunitet, a także pobłażliwość sądów dyscyplinarnych, które mają prawo go uchylać. Nawet jeśli sędzia zostanie pozbawiony immunitetu (co zdarza się nadzwyczaj rzadko, głównie w najbardziej medialnych przypadkach), jego sprawa przerzucana jest na ogół z sądu do sądu jak gorący kartofel i tylko sporadycznie kończy się wiarygodnym orzeczeniem. Skandalicznym umorzeniem skończył się np. proces wspominanego sędziego Zbigniewa Wielkanowskiego, który pozostawał w jawnej komitywie z czołowym toruńskim gangsterem.

Kolejną z przyczyn jest umiejętne budowanie przez sędziów kręgu osób zaufanych, którzy za udział w łupach lub dla kariery współuczestniczą w ich przestępstwach. Prócz kolegów po fachu z wyższych instancji (albo z sądów dyscyplinarnych) oraz adwokatów i prokuratorów są to m. in.: ławnicy, asesorzy, protokolanci i biegli sądowi. Jak wynika z raportu Transparency International, właśnie środowisko tych ostatnich przeżarte jest korupcją w stopniu najwyższym. Opinie przygotowywane na zamówienie (ekspertyzy sporządzone przez dwóch „fachowców” mogą różnić się nawet w 80–90 proc.), brak jakichkolwiek kwalifikacji, przepisywanie gotowych formułek z podręczników akademickich – to wszystko, przy właściwej współpracy z zainteresowanym sędzią, stwarza idealne pole do prawnych manewrów.

Biegli od czarnej roboty

Ponieważ biegłym za błędne ekspertyzy nie grozi w zasadzie żadna odpowiedzialność, sędziowie używają ich często jako ludzi od „czarnej roboty”, potrafiących osłabić nawet najmocniejszy materiał dowodowy lub dokonać wymaganej analizy psychologicznej (np. gdy rodzina chce ubezwłasnowolnić bogatego dziadka jako osobę niepoczytalną).

Ewentualną odpowiedzialność zrzuca się też na bezwolnych bądź po prostu kupowanych ławników. Wielkim problemem jest również niezbyt konstytucyjna pozycja asesorów, czyli młodych „sędziów” bez nominacji, orzekających prawie w co czwartej sprawie. Ich brak doświadczenia oraz zależność od tzw. sędziego-konsultanta (wydaje o asesorze opinię) i od kolegium sądu okręgowego (które może w każdej chwili asesora zwolnić) sprzyja łatwemu przyjmowaniu sugestii sędziowskich dotyczących „odpowiedniego” wyroku.

Jeśli zaś nie może pomóc ani biegły, ani asesor, w odwodzie pozostają inni pracownicy wymiaru sprawiedliwości. Jak się okazało kilka miesięcy temu, z polskich sądów i prokuratur zginęło w 2006 r. ponad 300 (!) tomów akt. Część z nich zapewne zawieruszyła się przez przypadek, ale już np. w pechowe zaginięcie ważnych dokumentów (w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym) dotyczących budowy warszawskich „Złotych Tarasów” trudno uwierzyć. Jak bowiem stwierdził w rozmowie z „GP” jeden ze stołecznych adwokatów – nawet w znacznie drobniejszych sprawach akta bywają bezprawnie wynoszone z sądu. Dokumenty podlegają też nieraz fałszerstwom dokonywanym przez sędziów, jak i pracowników sekretariatów (głośne aresztowania w warszawskim Sądzie Okręgowym w 2000 r.).

Do odpowiedniego „ustawienia” procesu wykorzystuje się ponadto protokolantów, którzy kilkunastominutowy wykład adwokata albo zeznania świadka potrafią streścić w zaledwie jednym zdaniu – w dodatku znacznie zmieniającym sens wypowiedzi. W katalogu sądowych sztuczek jest także nagłe przenoszenie terminu rozprawy godzinę lub pół godziny wcześniej (tak, by jedna ze stron na nią nie zdążyła) lub spóźnianie się samego sędziego. Jak takie pozornie drobne tricki mogą wpływać na przebieg sprawy, mogliśmy przekonać się zresztą kilka dni temu. W Lesznie wystarczyło niewielkie opóźnienie w rozpoczęciu rozprawy aresztowej, by sąd uwolnił członka grupy przestępczej, która spowodowała straty rzędu 2 mln zł. Dziwnym trafem punktualny zazwyczaj sędzia Rafał Sz. wybrał na swoje spóźnienie moment, gdy mijały przepisowe 72 godziny aresztu...

Grzegorz Wierzchołowski

(ak)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 77 98.72%
nie 1 1.28%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (51)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
4
~Baska 2013-02-03 (20:10) 1 rok 9 miesięcy 24 dni 16 godzin i 56 minut temu

Sędziowska Camorra Gazeta Polska Gazeta Polska | dodane 2007-10-09 (11:12). Komentujecie artykuł z pażdziernika 2007roku. a więc takie rzeczy działy się za PiS! Rzeczywiście, pisowski skandał1

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

43
4
~JustusV 2012-10-06 (11:34) 2 lata 1 miesiąc 22 dni 1 godzinę i 32 minuty temu

Pisoki psioczące na swołocz rządzącą,czego chcecie,toć walczyliście o taki stan rzeczy !!!W PRL-u sądy byłu uległe partyjnym kacykom,teraz PO dległe przestępczej sieci z PO na czele.Coście chcieli to macie. Wybierajcie dalej platformianą zarazę a będziecie niedługo czwórkami przenosić się na tamten,lepszy PO noć śwat!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~Stara gosposia 2013-02-27 (20:18) 1 rok 9 miesięcy 16 godzin i 48 minut temu

"O nierządne królestwo i zginienia bliskie, gdzie ani prawa ważą ani sprawiedliwość ma miejsca - jeno wszystko złotem kupić trzeba" "Odprawa posłów greckich" - M. Rej. Ostatni raz Odprawę pokazano w telewizorni dobrych kilka lat temu a powinni pokazywać raz na kwartał.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~cc 2013-02-27 (18:51) 1 rok 9 miesięcy 18 godzin i 15 minut temu

no lemingi, ujadać

odpowiedz

5
1
~jAGÓDKA 2013-01-19 (07:36) 1 rok 10 miesięcy 9 dni 5 godzin i 30 minut temu

Zgroza! W sadzie w Kielcach tak sama mafia.Wszyscy się znają ,wyroki jak złoto ,oczywiście dla znajomych.Sędzia odrzuca dowody,pisze brednie w uzasadnieniu,biegły zajmuje się nie tym,za co dostał pieniądze, - szok. W Czestochowie Sąd umorzył postępowanie przeciwko fałszerzom dokumentów przetargowych z powodów ....moralnych ,bo - jak napisał .oskarżona się nacierpiała...Jaja kwadratowe!

odpowiedz

46
0
~akitam 2012-11-17 (09:40) 2 lata 11 dni 3 godziny i 26 minut temu

Śmieszy mnie już i już nie zaskakuje zastępczy temat taki jak aborcja lub inwitro. Jak coż naprawdę ważnego się dzieje w kraju dla kraju to jest to zasłaniane właśnie tematami zastępczymi . Jest tak tak zawsze. I mam nieodparte wrażenie że ktoś celowo dopuszcza do pewnych działań żeby kraj zwanym Polską znikną z mapy świata. POZDRAWIAM ZE SMUTKIEM

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~xxx 2013-01-06 (08:47) 1 rok 10 miesięcy 22 dni 4 godziny i 19 minut temu

Chcieliscie polski?- no to ją macie.

odpowiedz

27
3
~Ludmil. 2012-12-06 (23:18) 1 rok 11 miesięcy 21 dni 13 godzin i 48 minut temu

Polacy co mamy robic jezeli wymiar sprawiedliwosci to mafia rzad Prezydent co mamy robic dajcie znac oni juz sie wzieli za zabijanie nie winnych ludzi jest gorzej jak za Stalina.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

169
6
~Amen 2012-07-23 (21:10) 2 lata 4 miesiące 4 dni 15 godzin i 56 minut temu

No Ryży oszuście,co ty na to palancie.To ciebie za taką sytuację w sądach należy powiesić za jaja.Ale "Nadejdzie kiedyś dzień zapłaty,sedziami wówczas bedziem My'.znasz to ,ty lewy historyku???nie to poznasz juz niedługo.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
0
~Zygmund 2012-12-20 (18:39) 1 rok 11 miesięcy 7 dni 18 godzin i 27 minut temu

Nie pis nie po nie ruchanie palikota tylko caly system 3a wyebac

odpowiedz

19
1
~sa42 2012-12-20 (17:52) 1 rok 11 miesięcy 7 dni 19 godzin i 14 minut temu

Jest tylko jeden sposob na to badziewie,trzeba strzelac do nich jak do kaczek,palic im domy,samochody itp.To samo z politykami.Zachod to przrabial w latach 60 i70-tych.Teraz zyja troche lepiej.

odpowiedz

24
1
~witkosia100 2012-12-20 (17:43) 1 rok 11 miesięcy 7 dni 19 godzin i 23 minuty temu

najsmutniejsze panie Ministrze, ze najciemniej pod latarnią w Krakowie-to po prostu koszmar jedna wystarczy kilka prostych ruchów,przewietrzyć skutecznie stołki,zaraz się konszachty pozrywają,a na funkcyjnych dać tych ,co mają najwięcej niestabilnych orzeczeń,znaczy się są poza mówilismy ale pan nie chciał słuchać

odpowiedz

5
29
~zulka 2012-12-07 (02:49) 1 rok 11 miesięcy 21 dni 10 godzin i 17 minut temu

ale jak to możliwe, by zaginęły akta spraw. Przecież w tych latach rządy sprawował nieskazitelny PiS, którego ducha czuło się nawet na korytarzach sądowych.

odpowiedz

107
5
~Jan Kowalski 2012-09-13 (14:39) 2 lata 2 miesiące 14 dni 22 godziny i 27 minut temu

Gdyby tak zlecono odpowiednim służbom zbadanie pierwszych kilkudziesięciu osób, króre były uczestnikami piramidy finanowej w Amber Gold. Ciekawe jakie powiązania naszych elit wyszłyby na światło dzienne. Czyje rodziny, dzieci, kochanki były u podstawy tego "banku". Dlaczego jeszcze nikt z naszych władz nie wydał takiego polecenia ? Niezawisły Sąd Polski potrafiłby sprawiedliwie wyciągnąć wnioski. Czyż nie mam racji?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
1
~jeje 2012-11-17 (09:40) 2 lata 11 dni 3 godziny i 26 minut temu

Jedynie to samosąd ...gdyby mnie skrzywdzili kulka i oki

odpowiedz

22
0
~nikt 2012-11-15 (17:01) 2 lata 12 dni 20 godzin i 5 minut temu

hmmm, czemu mnie to nie dziwi... sama mam znajome -jedna pani prokurator - z gigantyczna pensja-ale 2, do 3 tyg w miesiacu jest na zwolnieniu-bo ma male dziecko- i jest na tyle skapa, ze nie chce wydawac na nianie... w tym samym czasie-panstwo czyli my palcimy jej 80 proc uposazenia! kolejna pani sedzia z wawy--wiekszosc czasu poswieca na romanse, nie tylko z prokuratorsko -sedziowska klika-ach te ich coroczne spotrknia baletowe-hahaha , ale i co z przystojniejszym i bogatym powodem badz zpozwanym... poziom umyslu zenujacy-wlasciwie nie wiem jak ona ma czas cos przeczytac, bo zawsze jest zajeta;)))) hahaha te przypadki znam z autopsji, a i jeszcze jedna znajoma , rowniez pani prokurator- taki magister alkoholik...no coz.. dramat

odpowiedz

44
1
~pli 2012-11-05 (14:17) 2 lata 22 dni 22 godziny i 49 minut temu

Expose Tuska: zaplanowano bankructwo Polski Posted by Jarek Kefir w dniu 16 Październik 2012 Cyt. “Uwaga! nadchodzi wielki przekręt. Wczoraj min. Rostowski zapowiedział oddanie wręcz z dopłatą naszej energetyki i prawdopodobnie reszty majątku narodowego. Ujawnił też szczegóły kantu. Na czym polega plan Rostowskiego wg tego, co sam powiedział. Krok pierwszy – zgoda Sejmu Oni za wyrażenie zgody będą uważali głosowanie nad wotum zaufania. Ponieważ Tusk zapowiedział, że będzie zwiększać wydatki i uzyskał na to aprobatę, więc bezie uważać to za zgodę co zasady na wszystko co temu na służyć. Szczegóły dzień później ujawnił Rostowski. Krok drugi – przedstawienie planu, rzekomo zaakceptowanego wczoraj Rostowski zapowiedział, że rząd po wyzbyciu się szpitali wyzbędzie się reszty majątku narodowego w analogiczny sposób. Otóż przekaże ten majątek do innego podmiotu niby tez państwowego ale o innych cechach niż skarb państwa. Po po co Rostowski to robi – po to by różni oszuści mogli przejąć państwowy majątek. Zgodnie z szanowanymi na całym świecie zasadami nie możliwa jest egzekucja zaległych długów ze skarbu państwa. Natomiast z majątku państwowych banków, czy samorządów to i owszem. W ten sposób stwarzane sa podstawy prawne przekrętu. Krok trzeci. Zadłużenie majątku ponad jego wartość. Każdy kto wziął kredyt hipoteczny wie jak to działa. Otóż jeśli zabezpieczenie kredytu nie pokrywa jego wartości to kredytodawca najpierw wzywa do uzupełnienia zastawu a jeśli to nie nastąpi to może wypowiedzieć kredyt, zmuszając tym samy kredytobiorcę do natychmiastowego jego spłaty. Jeśli to nie nastąpi przejmuje zastaw. Rostowski od początku mówi, że kredyt zaciągnięty ma być na rynku komercyjnym, na zwykłych warunkach i od pierwszego dnia zabezpieczenia nie będą pokrywać jego wartości. Krok czwarty – pierwsza transza kredytu Pierwsza transza kredytu będzie przeznaczona na prace przygotowawcze pod inwestycję. Na zakup gruntu, na zakup licencji lub zrobienie projektu. Jeśli projekt inwestycji nie spodoba się kredytodawcy, lub dojdzie do wniosku, że inwestycja wcale nie jest taka pewna zażąda dodatkowych zabezpieczeń. Ponieważ nie będzie na nie pieniędzy to zabierze zastaw i po sprawie. Krok piąty- plajta naszego kraju Otóż możliwości kredytowe naszego kraju wynikają po części również i z posiadanego przez nasze państwo majątku i możliwości czerpania z niego dochodów. Jak tego zabraknie to przy wzrastającym zadłużeniu i spadających aktywach nieuchronne jest podniesienie kosztu obsługi zadłużenia. Krok szósty Tusk, Rostowski i inni odchodzą na z góry upatrzone, dobrze płatne, ale nie za bardzo dobrze, etaty. Jeśli będą chcieli za dużo kredytodawca ujawni dokumenty o korupcji lub braku nadzoru i oprócz odsetek da nam na utrzymanie w/w panów. Będzie taniej – dla niego. Czy Rostowski to wszystko wie- Tak! Otóż na pytanie dziennikarza, że jednak chce zwiększyć zadłużenie kraju powiedział, że coś tam i dodał, że przecież te inwestycje będą dochodowe! A tego przecież nikt nie wie, bo każde działanie gospodarcze obarczone jest ryzykiem. Poza tym, jeśli jakaś inwestycja na pewno dawała by dochód choćby po kilku latach, ale był on pewny, to już dawno była by dokonana. Co możemy zrobić – wszyscy musi podnieć alarm. Przypomnieć, że identyczny numer już raz został zrobiony z FSM . Gdy w latach 80-tych uruchamiano produkcje następcy malucha Polska nie była w stanie pożyczyć ani grosza na ta inwestycję. Pożyczyła więc fabryka w zastaw swojego majtku. W 92 roku Włosi zażądali spłaty kredytu, do dochodowość produkcji za mała, bo … po prostu chcą pieniędzy. I dostali fabrykę. Tak więc tracący poparcie Tusk postanowił umożliwić kręcenie lodów w energetyce.” źródło: http://blogmedia24.pl/node/60445

odpowiedz

79
0
~iri 2012-10-10 (11:32) 2 lata 1 miesiąc 18 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

Panie Gowin goń Pan tą sitwę BRAWO.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

58
1
~Akira 2012-10-22 (12:39) 2 lata 1 miesiąc 6 dni i 27 minut temu

Jestem zaciekłym przeciwnikiem PO ale chwała Gowinowi za odwagę (tu trzeba być odważnym) w walce z patologią w naszym postkomunistycznym systemie niezawisłym od sprawiedliwości.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

40
5
~Sprawiedliwy 2012-10-10 (12:56) 2 lata 1 miesiąc 18 dni i 10 minut temu

Zgadzam się z tym twierdzeniem , że w Sądach dzieje się źle.. i to od dawna. Czy ktoś jest w stanie uwierzyć, że za sprawę o alimenty przeciwko pozwanemu osoba powódka miała blokowana sprawę w sądzie( to jeszcze małe piwo), to jeszcze sąd wojewódzki nim dopuścił akta na rozprawę, podjął się wyczynu!!!! Sąd skierował akta o alimenty do Szpitala psychiatrycznego, a w tym czasie Milicja (działo się to jeszcze za czasów Milicji) porwała z ulicy powódkę, by ją dowieźć do tego szpitala psychiatrycznego. Faktem bezspornym było, że pozwany miał kolegę szefa prokuratury rejonowej, a pozwany oświadczył, że za to iż powódka upomina się o podwyższenie alimentów to zostanie porwana przez Milicję i wywieziona do lasu i zamordowana jak Popiełuszko ,albo drugi wariant dowieziona do szpitala psychiatrycznego i tam miało być podstępnie podanie "leku" trucizny, która by uśmierciła powódkę.To wyglądało jak opowieść z horroru, ale groźby i oświadczenia stały się faktem na jawie.Powódka została dowieziona do szpitala psychiatrycznego. Wszyscy będący w zmowie nie przewidzieli jednego.....że powódka okaże się osobą odporną psychicznie i zamiast się lękać w szpitalu rozpocznie natychmiast rozmowę z lekarzami, ale w sposób tak przekonywujący, że lekarze byli zaszokowani, że mają być oprawcami matki, która upomina się tylko o alimenty dla dzieci.Padły słowa czy godzą się panowie za 500 tysięcy złotych (był to okres lat osiemdziesiątych) pozbawić matkę życia tylko dlatego że walczy o swoje dzieci, a dzieci zostaną pozbawione matki i znajdą się domu dziecka.. Za co te dzieci mają być aż tak surowo ukarane???Lekarze byli przelęknieni zamiast... powódki, i oznajmili milicjantom na korytarzu, że ta pani jest wolna!! Powódka złożyła potem skargę do kuratora ds nieletnich o obronę przed takimi zachowaniami sądu, a za kilka dni zmarł prezes Sądu Wojewódzkiego. Sędzia, co skierował akta do szpitala psychiatrycznego i godził się na takie działania i zamiary pozbawienia życia powódki ,jakie padły w oświadczeniu pozwanego, pozostał bezkarny do chwili obecnej.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd
dodane 2014-11-26 (15:02) 1 dzień 22 godziny i 4 minuty temu

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 1 dzień 22 godziny i 39 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 1 dzień 22 godziny i 42 minuty temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 1 dzień 23 godziny i 20 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 2 dni 19 godzin i 17 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 2 dni 19 godzin i 51 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.