więcej

Jak się zachować, gdy do szkoły wtargnie terrorysta?.

Logo dostawcy  Polska Dziennik Łódzki | aktualizacja 2010-03-08 (07:46)
drukuj

Jak się zachować, gdy do szkoły wtargnie szaleniec z bronią w ręku? Lepiej uciekać do wyjścia czy zabarykadować się w klasie? Odpowiedzi na te pytania poznają uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika w Łodzi.

Wykład z ratowania własnej skóry w ekstremalnych warunkach zafunduje im dr Ryszard Machnikowski, który na łódzkich uczelniach prowadzi m.in. wykłady o terroryzmie i od kilku lat ćwiczy krav magę - izraelską sztukę walki i obrony. Wiedzę o niebezpiecznych organizacjach islamskich przekazywał już m.in. antyterrorystom z łódzkiej policji.

- Najpierw omówię z drugoklasistami najbardziej znane ataki na szkoły, poczynając od końcówki XX w. - mówi dr Machnikowski. - Przedstawię sylwetki sprawców, cechy ich charakteru i sposób działania. Potem uczniowie usłyszą kilka wskazówek, które zwiększą szansę na przeżycie, gdy zaatakuje ich szaleniec. Nie wystarczy wtedy biec ślepo do najbliższego wyjścia z budynku, bo akurat w przypadku "Kopra" możemy trafić na boisko szkoły, ogrodzone wysokim płotem.

Machnikowski chce pokazać uczniom, jak skutecznie zabarykadować drzwi w klasie, w której mogliby się schronić przed napastnikiem. Zajęcia mają się zamknąć w dwóch godzinach.

- Nie czujemy się zagrożeni w naszej szkole, ale każde urozmaicenie lekcji jest świetnym pomysłem - mówi Robert , uczeń drugiej klasy I LO.

Jan Kamiński, dyrektor liceum, też nie sądzi, aby umiejętności przekazane podczas zajęć przydały się uczniom na terenie szkoły. - Ale wiedza, jak mądrze uciekać, może się okazać niezbędna podczas ataku w banku czy na imprezie masowej - mówi dyrektor.

Ryszard Machnikowski przypomina, że podobne zajęcia są już w programach szkolnych np. w Niemczech. - Wiem, że takie szkolenia miała młodzież z Winnenden, gdzie 17-latek zabił dziewięciu uczniów i trzech nauczycieli - mówi Machnikowski. - Gdy doszło tam do ataku, większość uczniów wiedziała, jak się zachować, dzięki czemu bilans ofiar był mniejszy.

Czy wiedza przekazana uczniom nie będzie wykorzystana przez nich w nieodpowiedni sposób? - Będę o tym rozmawiał z młodzieżą. Długo myślałem, czy ktoś nie zechce użyć mojej wiedzy w sposób odwrotny, tzn. planując atak - mówi dr Machnikowski. - W Niemczech nie było takiego przypadku - dodał.

Dr Machnikowski jest absolwentem I LO, dlatego pierwsze zajęcia chce zorganizować w swojej byłej szkole. 17 marca poprowadzi darmowe szkolenie dla uczniów LO w Brzezinach. Czeka też na oferty innych szkół. Ile będą kosztować wykłady, nie chce zdradzać. - Cena nie będzie wygórowana, wiem, że w oświacie się nie przelewa - mówi.

Anna Garmulewicz-Polińska, dyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego łódzkiego kuratorium, twierdzi, że dr Machnikowski nie potrzebuje z kuratorium żadnego certyfikatu. - Dyrektor szkoły wyraża zgodę na szkolenia, a finansowanie zajęć spada na gminę - informuje.
oceń
0
0
Podziel się

Przeczytaj też

Włoski kurs zapobiegania idiotyzmowi

dodane 2010-12-24 (01:25)

Terroryści z ETA szkolą się w Wenezueli

dodane 2010-10-05 (00:03)

My się Niemców (już) nie boimy

dodane 2010-03-11 (01:45)

Pożar szkoły w Warszawie - 500 osób ewakuowanych

aktualizacja 2010-03-05 (12:25)

Znamy najlepsze liceum w Warszawie

dodane 2010-03-04 (13:50)

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Internauta [2010-03-08 10:03]

Zadzwonić po
Chucka Norrisa

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Realista [2010-03-08 09:03]

Lepiej jak zachowac sie
gdy wpadnie antyterrorysta. To bardziej realne i grozniejsze

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ala ma kota [2010-03-08 07:53]

Wysłać woźną
........przed atakiem z mopa żaden terrorysta się nie obroni.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
mcgyver1207 [2010-03-08 07:43]

TERRORYŚCI W POLSCE ?!
jeśli tak to najsamwpierw w cyrku na wiejskiej , w skarbówce , w zus-ie i.t.p.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej